Спеціальні потреби

Актуально

Думка українців щодо відправлення своїх співвітчизників до Іраку - 2003-09-05

Сьогодні невідомі намагалися підірвати український патруль в Іраку. А тим часом непідтримка українцями направлення миротворчого контингенту в Ірак пояснюється здебільшого їх малою обізнаністю з характером цієї акції. Такого висновку дійшли експерти Центру соціального прогнозування, провівши на початку серпня репрезентативне опитування, в якому взяло участь тисяча двісті осіб.

Рішення направити український миротворчий контингент до Республіки Ірак приймалося у травні поточного року в атмосфері гострої суспільної дискусії. Причому головним аргументом опонентів цього рішення було те, що населення його не підтримає. Аксіому про громадське невизнання доцільності акції вирішив перевірити Центр соціального прогнозування. Перша відповідь, одержана в процесі опитування, не принесла жодних несподіванок. “Проти” направлення в Ірак українських військових висловилась величезна більшість – понад 77 відсотків українців.

Однак соціологи кажуть, що інші результати опитування показали: така масова непідтримка є виявом не стільки принципової позиції, скільки гранично низької поінформованості. Серед усіх опитаних 17 з половиною відсотків взагалі нічого не знали про цю подію. Лише 66 відсотків дали правильну відповідь на запитання про те, кого відправляють до Іраку – військовослужбовців строкової служби чи контрактників. Три чверті опитуваних не знають або помиляються щодо того, за чий кошт утримуватиметься український контингент.

Разюча цифра, але третина опитаних не вбачають різниці між відправкою українського миротворчого контингенту до Іраку і направленням радясньких військ до Афганістану. Лише трохи більше половини опитаних кажуть, що знають, хто приймав рішення про відправку військ, причому з них лише половина дали правильну відповідь.

Отож як підсумовує керівник Центру соціального прогнозування Анатолій Тихолаз, населення України погано чи, що ще гірше, хибно уявляє собі характер і мету акції, вважаючи, що Україна бере участь у війні, на яку відправляють призовників, невідомо за які кошти та невідомо на підставі якого рішення:

„Парадокс отриманих нами результатів полягає в тому, що не відбувалося нічого подібного. В жодній війні Україна не брала участь, жодної мобілізації призовників на цю війну не відбувалося, вести мову про те, що Україна зазнає суттєвих економічних збитків внаслідок цієї акції, ми не можемо, а враховуючи той зовнішньополітичний контекст, в якому приймалося це рішення, сьогодні вже ми можемо дозволити собі сказати, що це було на той момент, безумовно, виграшне зовнішньополітичне рішення для України.”

Як каже керівник Центру соціального прогнозування, в Україні бракувало психологічної підгтовки до прийняття такого рішення. Адже впродовж тривалого часу до початку іракської кампанії українські громадяни в засобах масової інформації стикалися з незмінним критичним ставленням до політики Сполучених Штатів. Радикальна зміна в стосунках між Києвом і Вашингтоном стала для багатьох психологічною несподіванкою.

Суспільство готове було б, за більшої обізнаності, далеко прихильніше сприйняти участь України в міжнародній миротворчій місії в Іраку, -- вважають експерти Центру. Про це, на їх думку, свідчить оцінка респондентами міжнародного резонансу цієї події. На запитання “Чи сприяє направлення військового контингенту в Ірак зміцненню міжнародного становища України?” більше третини – 38 відсотків опитаних – відповіли ствердним “так”.

Всі новини дня

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Більше

XS
SM
MD
LG