Спеціальні потреби

Актуально

Українські неурядові організації бояться помсти з боку влади. - 2003-12-19

Неурядові організації, фінансовані із західних фондів – паростки громадянського суспільства чи «агенти впливу імперіалізму»? Інформацію для роздумів на цю тему дає аналітичний звіт «Громадянське суспільство в Україні», підготовлений на замовлення Світового банку.

10 років тому в Україні було 600 неурядових організацій, зараз їх близько сорока тисяч. Вони впроваджують освітні прграми і борються з СНІДом, надають правові консультації і досліджують громадську думку, здійснюють екологічний контроль і захищають права жінок. Основні джерела їх фінансування: 52% - внески українських бізнесменів; 44 % - іноземні гранти.

Ці дані – частина аналітичного звіту, підготовленого за результатами загальнонаціонального опитування недержавних організацій України. Як каже один з авторів звіту Ілько Кучерів з Фонду «Демократичні ініціативи», дослідження показує, який великий шлях пройшло громадянське суспільство в Україні за останнє десятиріччя. Неурядовий сектор дедалі впливовіший, і саме з цим, на думку Кучеріва, пов'язано намагання дискредитувати його напередодні виборчої кампанії.

Ілько Кучерів: «Я говорю про заяву Петра Симоненка про те, що треба боротися з грантоєдами, які є агентами впливу імперіалізму і є такими шпигунськими кублами, які працюють проти держави Україна. І також створена парламентська комісія, яка буде цим займатися. Я особисто вважаю, що це дуже позитивно, що це відбувається, тому що це дає можливість на рівні парламенту обговорити такі питання, як навіщо існують громадські організації, чи вони справді агенти впливу імперіалізму, чи вони є вартовими демократії, як це вважають в усьому цивілізованому світі».

Якщо слідувати логіці «грантоїдства», тоді найбільшим грантоїдом слід визнати українську державу, - говорить інший автор аналітичного звіту «Громадянське суспільство в Україні», відомий соціолог Ірина Бекешкіна.

Ірина Бекешкіна: «Як відомо, найбільшим отримувачем міжнародної допомоги є власне держава, є уряд, і громадський сектор ну десь приблизно відсотків 10 від цієї загальної державної допомоги. То у мене питання: якщо цією допомогою користується уряд, міністерства, то це є правильне, це слугує на благо Україні, це не грантоїдство».

Фонд «Демократичні ініціативи», який очолює Ірина Бекешкіна, разом з іншими авторитетними громадськими організаціями входить до Коаліції «Новий вибір 2004», яка основним своїм завданням визначила моніторинг чесних виборів в Україні. Якщо взялися за неурядові організації, значить, збираються махлювати на виборах, - каже пані Ірина.

Ірина Бекешкіна: «Сценарій остаточний ще не обраний, але можливий сценарій з махінацій з виборами. Власне, чомусь ніхто не каже, що першопричиною подій у Грузії була фальсикації виборів у Грузії, дуже брутальна, і ця фальсифікація була доведена за рахунок екзит-полу. Тобто що, власне, там фінансував Сорос, інші організації – фінансували екзит пол, який чітко показав, наскільки були сфальсифіковані вибори».

Щодо можливих наслідків розпочатої кампанії «полювання на відьом», то соціолог висловлює далеко менший оптимізм, ніж її колега Ілько Кучерів.

Ірина Бекешкіна: «Ми взагалі чекаємо якихось поганих речей після західного Різдва, коли власне західний світ буде святкувати. Цілком можливі хлопці в масках».

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG