Спеціальні потреби

Актуально

За останній рік становище етнічних українців у Росії не стало кращим, кажуть експерти. - 2003-12-23

Правозахисні організації вважають, що за останній рік становище етнічних українців у Росії не стало кращим. Вони переконані, що російське керівництво проводить політику асиміляції національних меншин. Всесвітня координаційна рада закликає українсьий уряд звернути увагу на проблеми діаспори. Правозахисники повідомляють про тиск російської влади на парафії Київського патріархату.

Голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Горинь нещодавно повернувся з Владивостока і Камчатки, де знайомився із життям місцевих українців. Колишній політв’язень тепер захищає права національних меншин. Вже другий рік він їздить до Російської Федерації в місця компактного проживання етнічних українців. Горинь переконаний, що за останній рік їх становище в Росії не стало кращим.

Під час поїздок члени делегації не побачили жодного україномовного видання, яке б виходило регулярно. Немає в Росії жодної державної школи з українською мовою навчання і діє лише одна українська бібліотека.

«Процес асиміляції українців триває. Російська Федерація не забезпечує адекватного розвитку своїх громадян українського походження» – переконаний Горинь. Він звертає увагу на результати останнього перепису населення в Росії. Згідно його попередніх результатів, кількість етнічних українців в РФ з часу попереднього перепису 1989 року скоротилася майже на півтора мільйона. В 2002 українцями себе назвали 2,9 млн громадян Росії.

Голова парламентського комітету з прав людини, національних меншин та міжетнічних стосунків Генадій Удовенко вважає, що Україна повністю забезпечує національно-культурнихй розвиткок етнічних росіян. А тому має всі підстави вимагати цього від уряду Путіна.

Генадій Удовенко: «Є договір про дружбу, співробітництво і партнерство із Російською Федерацією і там чітко зазначено, що обидві держави будуть приділяти увагу діяльності меншин. Російської в Україні та української в Росії. І треба виконувати положення цього договору. В Україні досить потужна законодавча база щодо забезпечення прав національних меншин, якої немає сьогодні в Росії. У них багато законів про права росіян, які живуть за кордоном. А щодо національних меншин немає».

Михайло Горинь вважає, що український уряд має не тільки вимагати від Росії дотримання прав етнічних українців, а й сам допомагати створеним ними громадським організаціям.

Михайло Горинь: «Росія фінансує російську діаспору в Україні. Україна не підтримує української діаспори в Росії. З цим треба закінчувати, бо це наші громадські посольства. Дуже важливим є аби наш уряд це усвідомив і зробив все щоб українські громади функціонували і відчували підтримку українського уряду. Без цього їм буде дуже тяжко».

На думку Гориня, в першу чергу співвітчизникам у Росії треба допомогти створити українські бібліотеки та мас-медіа. Правозахисники також лобіювали прийняття Верховною Радою закону про особливий статус закордонних українців, який би посилив зв’язки діаспори із історичною Батьківщиною. Парламент вже ухвалив цей закон. Хоча, за словами Генадія Удовенка, не всі побажання закордонних українців були враховані.

Генадій Удовенко: «На мене представники діаспори досить сильно тиснули, щоб подвійне громадянство було введено. Але це протирічить нашій конституції, нашій філософії та менталітету. В «Законі про закордонного українця», який ми прийняли, там багато конкретних заходів, як послаблення візового режиму, надання дітям українців діаспори вчитися у навчальних закладах».

Однак, за даними Удовенка, президент ветував ухвалений депутатами закон «Про правовий статус закордонних українців». Парламентарі очікують на зауваження Леоніда Кучми і прогнозують, що до його повторного розгляду повернуться не скоро. Адже попереду боротьба за президентське крісло».

Тим часом Михайло Горинь у понеділок отримав листа від Митрополита Московсько-Богородського Української православної церкви Адріана. Той повідомляє, що російська влада почала новий наступ на парафії УПЦ. Адріан твердить, що у його громади погрожують відібрати будівлю Свято-Троїцького храму в місті Ногінськ Московської області лише через те, що вона належить Київському Патріархату.

Всі новини дня

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Більше

XS
SM
MD
LG