Спеціальні потреби

Актуально

Україна - тема вашингтонського круглого столу. - 2004-02-18

Вашингтон - 18 лютого. Після понад дванадцяти років Незалежності Україна залишається на роздоріжжі і не може визначитися, у якому напрямку крокувати. До такого висновку прийшли учасники круглого столу, що пройшов у Вашингтоні.

Круглий стіл дискусія на тему «Україна на роздоріжжі» організавала Українсько-Американською Координаційна Рада. Участь у розмові взяли українські та американські експерти, політики, громадські лідери

Пройшло понад дванадцять років з часу здобуття Україною незалежності, а вона і досі перебуває на роздоріжжі і не може визначитися куди рухатися, зазначив, відкриваючи свій виступ на круглому столі, колишній посол США в Україні ВІЛЬЯМ МІЛЛЕР. На його думку, від проведення цьогорічних виборів президента України залежить її майбутнє. Чи вона піде олігархічним напрямком і повернеться до тоталітаризму, крокуватиме до цивілізованого суспільства.

Вибори, на думку більшості учасників круглого столу, стануть знаковою подією для української історії. У складній передвиборчій ситуації, що склалася в Україні потрібно тиснути на український уряд з вимогою забезпечити умови для чесних виборів, вважає ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ - співробітник Гельсінської комісії Конгресу США. Так звана конституційна реформа, що зараз проводиться в Україні може драматично вплинути на результати виборів, зазначив пан ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ, додавши, що Конгрес США буде уважно стежити за українськими виборами і відповідно реагувати на їх хід. Останнім часом українське керівництво боляче реагує на критику Заходу, називаючи її втручанням у внутрішні справи. Україна як член ОБСЄ, нагадав ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ, повинна цивілізовано сприймати всю критику. ОРЕСТ ДЕЙЧАКІВСЬКИЙ: «Все більше ми чуємо про втручання у внутрішні справи України, таку тактику використовував Радянський Союз. Цей аргумент тепер застосовують президентські засоби масової інформації в Україні. Україна член ОБСЄ, в одному з документів якої говориться, що зобов’язання однієї країни в рамках організації безпосередньо торкаються всіх її членів. Так само українські посадовці мають право критикувати, скажімо, Сполучені Штати».

Говорячи про роздоріжжя, учасники дискусії не оминули питання Росії, яка зміцнює свою присутність в Україні. Колишній конгресмен від штату Пенсильванія ЧАРЛЬЗ ДОГЕРТІ підкресливши, що висловлює лише власну думку, назвав Росію ворогом вільної і незалежної України. Україна надзвичайно важлива для стратегічних та економічних інтересів Західної Європи та Сполучених Штатів, підкреслив пан ДОГЕРТІ, і закликав присутніх тиснути на Конгрес, який у свою чергу здатний змінити політику державного департаменту по відношенню до України.

На думку регіонального директора американського Фонду підтримки демократії НАДІ ДЮК, українські можновладці в багатьох випадках копіюють дії своїх російських колег. Як приклад вона навела складну ситуацію із засобами масової інформації, дотриманням прав людини та недержавними організаціями, діяльністю та фінансуванням яких українська влада особливо зацікавилась напередодні президентських виборів. Однак, вважає пані ДЮК, на відміну від Росії та більшості інших країн колишнього СРСР в Україні існує досить активна опозиція, хоча вона знаходиться в значно складнішій ситуації ніж, скажімо, грузинська напередодні мирної революції в Грузії.

НАДЯ ДЮК: «Ситуація погіршується і буде погіршуватися, оскільки на мою думку, партія влади настільки налаштована залишитися на своєму місці, що буде застосовувати протягом наступних кількох місяців будь-які механізми аби утриматися при владі». Учасники круглого столу також обмінялися думками стосовно того, що у даній ситуації може зробити українська діаспора та американці, яким не байдужа доля України. Було запропоновано організувати під егідою ОБСЄ групу спостерігачів за виборчим процесом, працювати з Конгресом, Державним департаментом і лідерами Сполучених Штатів. Як зазначив колишній конгресмен БОБ ШЕЙФЕР, потрібно аби американські політики високого рангу відверто на весь світ заявили, що насправді відбувається в Україні і цим самим підтримали та надихнули український народ.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG