Спеціальні потреби

Актуально

Стан прав людини в Українi - головнi моменти звiту Держдепартаменту - 2004-02-26

Вашингтон – 25 лютого. Державний департамент США сьогоднi оприлюднив звіт про стан прав людини у світі за минулий рік. Пропонуємо головнi моменти роздiлу, що стосується України:

Ситуація із станом засадничих свобод людини, незважаючи на деякі позитивні зміни, в Україні залишається складною, зазначається у звіті зовнішньополітичного відомства США. Зокрема, місцеві та парламентські вибори минулого року були позначені серйозними порушеннями. На них відчувався тиск так званого адміністративного ресурсу, і інших штучних перешкод з метою обмежити організаційні можливості і доступ до медія опозиційних партій, що в кінцевому підсумку обмежувало право громадян на зміну свого уряду.

Було кілька смертних випадків в ув’язненні. Міліція і працівники в’язниць вдавались до тортур та побиття затриманих та в’язнів. Принаймні двоє затриманих померли за підозрілих обставин. Триваючою проблемою залишалося переслідування та зловживання владою з боку міліції та правоохоронців стосовно національних меншин,--говориться у звіті Держдепу. Не припиняється «дідівщина» в армії, побиття новобранців солдатами старших призовів, що призвело до кількох смертних випадків.

Особливо небезпечним виглядає становище ув’язнених в тюрмах. Умови їхнього перебування там є дуже важкими; процвітає антисанітарія і туберкульоз. Камери переповнені, а уряд рідко карає чиновників, винних у цих порушеннях. Все ще залишаються довільні арешти та ув’язнення з очевидних політичних мотивів, як також занадто довгі досудові ув’язнення у дуже важких умовах. Суди продовжували звільнювати обвинувачених з-під варти до суду. Тривалі затримки у судочинстві також лишалися проблемою, і судді продовжували охоче надавати прокурорам ордери на обшуки помешкань та прослуховування розмов.

Траплялися випадки обмежень свободи зборів. Власті перешкоджали намірам громадян брати участь у окремих демонстраціях, обмежуючи тим самим право на вільні збори та маніфестації.

Звіт Держдепу про стан із свободами людини в Україні також відзначає проблеми з реєстрацією релігійних організацій та розбірки навколо власності. Однак урядом вжито заходів для врегулюванняя занепокоєнь релігійних організацій. Траплялися випадки анти-семітизму, включно з оскверненням синагог.

Свобода пересування в деяких випадках зазнавала обмежень, підкреслено у документі Держдепу США. Хронічною залишається насильство і дискримінація проти жінок, як також проблема статевих домагань на праці. Діти нерідко ставали об’єктами насильства. Представники етнічних меншин та мусульмани скаржилися на переслідування з боку правоохоронців та часті перевірки документів. Уряд відохочує робітників від об’єднання у профспілках. Сексплуатація і незаконний трафік жінок лишалися серйозними проблемами, до розв’язання яких урядом докладено певних зусиль,--зазначено у документі Держдепу.

Особливо там виділено проблему із свободою слова в Україні. Відзначено, що власті втручалися в працю медія, залякуючи та переслідуючи журналістів, цензуруючи зміст програм та змушуючи вдаватися до самоцензури. Все це робилося з порушеннями Конституції, яка гарантує свободу слова і преси. Протягом року уряд - так званими «темниками» - диктував медія, як висвітлювати ті чи інші події. Судові позови до журналістів за наклеп використовувалися владою як засіб розправи за критику, хоча кількість таких позовів дещо скоротилася у порівнянні з попереднім звітом. Однак позбавлення ліцензій та зловживання податковими перевірками все ще лишаються засобами тиску властей на опальні медія, зазначено у звіті Держдепу.

Українська влада назагал не виявляла поваги до свободи слова, - сказано там. Траплялися численні випадки порушення прав громадян на вільне висловлювання думок з боку влади. Ці перешкоди часто-густо приймали вигляд конфіскації опозиційних газет та статей, відмови у наданні ефіру на радіо або ТБ діячам опозиції. На додачу, свобода слова обмежувалася непрямими засобами, такими, як тиск на видавництва відмовляти, або обмежувати публікації критичних до влади матеріалів.

Медійний ринок України, пишеться у звіті Держдепу, назагал різноманітний, хоча багато провідних газет існують як рупори багатих інвесторів, які переслідують власні політичні та економічні інтереси. Такі видання часто-густо займають про-урядову позицію.

Телебачення і радіо, які є головним джерелом новин для більшості населення,-перебували або в державній власності, або належали олігархам та впливовим бізнес-кланам. Американська неурядова організація «Дім Свободи» знизила рейтинг України з «частково вільної» до «невільної» через державну цензуру телепередач, триваюче переслідування та припинення функціонування незалежних медія, і невдачу правоохоронців довести до кінця розслідування таких резонансних справ, як вбивство Гонгадзе, Олександрова, нападів на інших журналістів. Національне бюро організації «Репортери без кордонів» повідомило, що у 2003 році троє журналістів загинуло при виконанні своїх професійних обов’язків, 54 було заарештовано, а 24 зазнали насильств і залякувань.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG