Спеціальні потреби

Спроба влади розколоти Спiлку письменникiв? - 2004-03-01


Київ - 29 лютого. Близько тисячі українських письменників провели в суботу 28 лютого надзвичайний з’їзд просто неба. З’їзд підтвердив повноваження голови Спілки письменників України Володимира Яворiвського та засудив, як було сказано в резолюції, спроби влади розколоти Спілку. В останню мить письменникам відмовили в приміщенні Палацу культури Київського політехнічного інституту, а напередодні кожен із членів Спілки отримав телеграму із закликом не йти на з”їзд, підписану самопроголошеною головою Наталею Околітенко – як підрахували спілчани, лише на розсилку телеграм пішло 15 тисяч гривень. Однак на загальні збори, що проходили просто на вулиці Банковій перед Будинком Спілки, із тисяча шестисот членів Спілки письменників України прибуло близько тисячі. Ситуацію коментували члени Спілки:

Микола Жулинський: «Безперечно, ситуація просто драматична. Я не міг собі навіть уявити, що з`їзд письменників України буде проходити на вулиці, в таких умовах, це щось нагадує військовий стан чи що».

Максим Стріха: «Ці ігри Банкової, ця цинічна наруга над усім, що можна, зробили річ, як на мене, майже неможливу: Спілку письменників, яка перебувала в кризі, була більше мертва, аніж жива, ці акції згуртували, і люди сьогодні, які давно не бували на жодних акціях Спілки, познаходили свої спілчанські квитки і прийшли, щоб продемонструвати, що вони люди, а не бидло, яким можна маніпулювати».

Мойсей Фішбейн: «Ви знаєте, мені нема чого вибирать Спілку, Спілка у мене одна, це Національна спілка письменників України, і Україна у нас з вами одна, і розділити, розколоти ні Україну, ні Спілку не пощастить нікому».

Конфлікт спалахнув після того, як восени минулого року група письменників провела альтернативний з”їзд, на якому звинуватила нинішнє керівництво Спілки у фінансових зловживаннях і обрала головою доти мало кому відому пані Наталю Околітенко. А тим часом більшість спілчан – і серед них увесь цвіт українського письменства – називають пані Околітенко ставленицею Президентської Адміністрації, а причинами намагань влади змістити нинішнє керівництво Спілки вважають приналежність Володимира Яворівського до опозиційної «Нашої України» та бажання заволодіти спілчанським майном, зокрема старовинним Будинком спілки на вулиці Банковій. Потреба ж у скликанні позачергового з`їзду виникла після недавнього рішення Святошинського районного суду столиці, який визнав Наталю Околітенко легітимним головою. Виступаючи на з”їзді просто неба, класик української літератури Павло Загребельний прокоментував це судове рішення так: «Я не знаю, чи я Загребельний, чи я письменник і чи я взагалі є. Бо невідомо, що скаже один із районних судів міста Києва про Загребельного…. Тому може, і мене нема, і вас усіх нема, а є тільки якась легітимна головиха якоїсь легітимної Спілки…. Я вважаю, що те, що сьогодні відбувається з Спілкою письменників, це величезна ганьба для нашої влади, для нашого уряду і для нашої так званої демократії».

На з`їзді, в силу особливостей його проведення, мало йшлося про власне літературу. Письменницький з”їзд скидався радше на мітинг, і слово на ньому, крім письменників, брали політики – виступали лідери опозиції Іван Плющ, Олександр Мороз, Юлія Тимошенко. З`їзд одноголосно підтвердив повноваження обраного голови Володимира Яворівського та засудив розкольницькі дії групи письменників на чолі з пані Околітенко, як також дії влади з роздмухування конфлікту.

XS
SM
MD
LG