Актуально
Не виключається, що українцi в Iраку загинули внаслiдок теракту - 2005-01-11
Київ – 10 сiчня. Учора внаслідок потужного вибуху в Іраку загинуло восьмеро українських миротворців. На місці померло семеро. Ще один український військовий помер у госпіталі від отриманих поранень. Ще двоє знаходяться у край критичному стані. Слідчі не виключають, що вчорашній інцидент був наслідком терористичного акту.
Напередодні вночі у багдадському госпіталі від отриманих поранень помер ще один український військовий – старший прапорщик Володимир Сєдой. Таким чином загальна кількість жертв вибуху неподалік іракського міста Ес-Сувейра збільшилася до восьми. Ще шість українців поранені – двоє з них у критичному стані, повідомляє прес-служба міністерства оборони.
У понеділок військове керівництво повідомило нові подробиці інциденту. Як стало відомо, українські війскькові виконували звичайні роботи – супроводжували до місця знищення снаряди. Серед них були 35 250-кілограмових авіабомб. Їх знайшли у схованці місцеві поліцейські. Місцеві партизани використовували подібні для організації терактів. Частина арсеналу була залишками боєприпасів зі знищеного складу колишньої іракської армії. На момент вибуху в зоні було 39 українських миротворців.
Слідчі прокуратури, які працюють на місці пригоди, не виключають, що вибух стався внаслідок теракту. Раніше таку можливість заперечували. Однак виконувач обов`язків командувача сухопутних сил Володимир Можаровський каже – в одній із бомб міг бути радіокерований детонатор. Цю версію вважають основною після огляду місця події та спілкування із свідками:
«Знайдені окремі елементи на місці події, які належать до підривного пристрою. Є свідки, які нам дали інформацію про те, що приблизно у двох кілометрах від цього місця, де готувався підрив, знаходився автомобіль, який спостерігав за всiм, що відбувалося там. І перед вибухом на великій швидкості він залишив це місце», - зазначив Можаровський.
Слідчі вже встановили, що в момент вибуху жодні роботи на місці пригоди не виконувалися. Авіабомби та інші снаряди вже були розкладені на землі і готові для знищення. Втім слідчі не виключають, що причиною вибуху став людський фактор. Військові кажуть, що серед снарядів могли виявитися взведені детонатори. Адже зберігалися вони в неналежних умовах.
Тим часом у понеділок в таборі українських миротворців відбулася панахида за загиблими. Їхні тіла вже відправили до Багдаду, звідки їх доставлять у Німеччину і потім на Батьківщину. Керівництво міноборони вже зустілося із рідними загиблих військових. Крім належних грошових компенсацій їм виділять квартири.
За іронією долі за два дні до вибуху міністр оборони Олександр Кузьмук обговорював в Іраку графік скорочення кількості українських військових. За словами Можаровського, із Ес-Сувейри їх мали вивести в квітні, під час чергової ротації:
«Міністр оборони зустрічався із командуванням багатонаціональних сил і повідомив про скорочення контингенту, виведення цього батальйону і передачу регіону до відповідальності місцевому батальйону національної гвардії».
Для повного виведення українського контингенту з Іраку, за словами військових, потрібно від 4 до 5 місяців. Але для цього армія чекає рішення політичного керівництва країни.
Всі новини дня
- Голос Америки
ВООЗ не виключає спалаху холери у затоплених районах України

Про можливі спалахи низки інфекційних хвороб та ризики для здоров'я населення, через змушену перерву у медичному забезпеченні на в затоплених регіонах України попереджають фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Відповідаючи на запитання про можливий спалах холери в Україні, співробітниця ВООЗ Тереза Закарія відповіла, що ризик спалаху існує, оскільки збудник існує в навколишньому середовищі. За її словами, ВООЗ співпрацює з Міністерством охорони здоров’я України, щоб запровадити механізми, які гарантуватимуть постачання вакцин в Україну, у разі потреби.
"Ми намагаємося відреагувати на досить широкий спектр ризиків для здоров’я, які пов’язані з повенями, починаючи від травм, утоплень до захворювань, що передаються через воду, а також до потенційних наслідків перерви в лікуванні хронічних хвороб", – додала вона.
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус на брифінгу у четвер наголосив, що "не варто недооцінювати вплив регіональних систем водопостачання, санітарії та охорони здоров’я".
"ВООЗ поспішила на підтримку (української – ред.) влади та медичних працівників для впровадження профілактичних заходів від захворювань, що передаються через воду, та для посилення моніторингу хвороб", - слова гендиректора ВООЗ цитує видання Reuters.
Директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майк Раян заявив, що оперативна присутність їхніх фахівців є «в основному» на українському боці розливу води.
За його словами, ВООЗ пропонувала допомогу на територіях, контрольованих Росією, втім російська влада запевнила їх, що люди, які живуть на окупованих росіянами територіях, «перебувають під хорошим наглядом, про них добре піклуються, добре годують (і) добре підтримують», - розповів директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майк Раян.
Втім речник управління ООН з координації гуманітарних питань в Україні Савіано Абреу у четвер повідомив, що на окупованих Росією територіях місцеві мешканці "застрягли" у повністю затоплених районах.
"Поширення повені є масштабним, і вода продовжує надходити. Ми знаємо про людей, особливо в районах, які зараз контролює Росія, принаймні із зображень, які ми бачили, та інформації, яку ми зібрали, що люди дійсно застрягли так в районах, які повністю затоплені, без будь-яких засобів для виїзду", - сказав представник ООН.
Раніше в четвер МЗС України повідомило, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун домовились про формування груп під координацією ООН для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей з окупованих територій лівого берега Дніпра, які є затопленими. Щоб це сталося, Росія має надати гарантії безпеки рятувальникам та допустити їх до окупованих територій, кажуть в організації.
- Голос Америки
- Reuters
Допомога Британії постраждалим від повеней в Україні прийде через ООН та Червоний Хрест - Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак під час візиту до Вашингтона назвав руйнування Каховської дамби "жахливим" і повідомив, що британська розвідка ще встановлює відповідальних за скоєне.
"Ми все ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять. Ми ще раніше надали кошти для Організації Об’єднаних Націй і Червоного Хреста, передбачаючи подібні інциденти. Зараз ці ресурси переміщуються в регіон, щоб допомогти постраждалим сім’ям. Це жахливий вчинок, від якого постраждали сотні тисяч людей. Ми й надалі будемо підтримувати Україну", - заявив глава британського уряду.
У четвер, 8 червня, Ріші Сунак зустрічається у Білому домі з президентом США Джо Байденом. Як очікується, сторони обговорять, серед іншого, питання російської агресії в Україні, економічну безпеку, а також регулювання у світі розвитку штучного інтелекту.
Напередодні прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що питання російського вторгнення в Україну буде пріоритетом їхньої зустрічі.
США та Велика Британія - серед найбільших донорів військової допомоги Україні, зокрема, в питанні підготовки українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, серед яких – літаки F-16.
«Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії. Відео
"Ми ще встановлюємо точну причину нападу на греблю в Україні. Але я хочу, щоб люди знали, що ми робимо свій внесок, підтримуючи українців у тому, що вони роблять", – Ріші Сунак, премʼєр-міністр Великої Британії
- Голос Америки
Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".
ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.
Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.
У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.
Форум