Спеціальні потреби

Актуально

Громадяни у пошуках iнформацiї: українськi реалiї - 2005-03-14

Київ - 14 березня. Чи здатні місцеві органи влади в Україні задовольняти інформаційні потреби громадян? Як зробити відкритішою місцеву владу, а громадянам полегшити доступ до інформації? Проблему вивчала громадська організація «Фонд Європа ХХІ століття».

“Інформаційний попит” суспільства не задовольняє існуюча “інформаційна пропозиція” з боку органів влади. Проблему, добре відому кожному українцеві з власного сумного досвіду спілкування з ЖЕКом, паспортним столом, центром зайнятості чи податковою адміністрацією, взялась вивчити громадська організація “Фонд Європа ХХІ століття”.

Експерти фонду опитали як чиновників, до обов`язків яких входить забезпечити доступ громадянам до інформації, так і громадян безпосередньо у чергах державних установ. Дослідження, яке проводилось у Києві та регіонах, показало, що люди мають нереалізовані потреби в соціально значущій інформації і найчастіше цікавляться отриманням субсидій та екологічним станом свого міста чи села. Шукають також інформацію про правила оформлення земельного паю чи порядок його успадкування, з`ясовують, куди можна звернутися в разі аварії або кризової ситуації. Пенсіонери потребують консультації про нарахування пенсій, студенти – про кредити на навчання, і особливим попитом користуються дані про те, на що витратили чиновники гроші з місцевого бюджету, що напланували будівельники в генплані забудови міста і хто переміг на останньому приватизаційному тендері.

Опитані скаржились експертам на великі перепони, пов`язані з отриманням цієї інформації. Їм часто відмовляють у відомостях з екології, посилаючись на гриф “Секретно” чи “Для службового користування”. З питань витрат місцевого бюджету відповідають формальними відписками. Про належні за законом пільги не повідомляють або повідомляють невчасно. До того ж термін розгляду запитів громадян – 30 днів – завеликий, черги в держустановах задовгі, години прийому незручні, а сайти не оновлюються місяцями. Одне слово, шукати потрібну тобі інформацію в органах влади – заняття сумне і часом безперспективне, -- каже керівник проекту “Зміцнення демократії шляхом поліпшення доступу до інформації” Світлана Горобчишина:

«Тобто люди не знають своїх прав, вони не знають, куди їм звернутися, вони не знають, якщо це стосується інформаційного законодавства, вони не знають терміни розгляду звернень, не знають, як оскаржити рішення, якщо їм відмовили у наданні цієї інформації».

Ситуацію не прагнуть виправити і комунальні ЗМІ. Конкретної відповіді на конкретне питання в них також шукати даремно, -- говорить партнер проекту з Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко:

«З того, що друкують наші комунальні засоби масової інформації про діяльність їх органів, тих органів, яким вони належать, з неї мало що можна почерпнути в тому плані, щоб полегшити нашим громадянам шлях отримання інформації з тих проблем, які їх цікавлять. Щодо першого робочого місця, щодо того, коли у вас прорвала каналізацію, і весь шлях, до кого, коли і яким чином звернутися... Деталізованої інформації про це ніхто ніде не знайде».

Полегшити доступ до інформації експерти рекомендують, розсекретивши документи, що безпосередньо стосуються життя громадян. Запровадивши інформаційні центри в усіх державних установах, а роль інформаційного посередника між державою і громадянином віддавши громадським організаціям. Розглядають також можливість введення платних інформаційних послуг – якщо йтиметься про ексклюзивну інформацію, яка не є соціально значущою. Учасники проекту сподіваються, що за нової влади громадянам в Україні стане легше шукати потрібну інформацію – хоча й висловлюють застереження: за 2 місяці нового уряду вже більш як 20 указів президента вийшли з написом “Для службового користування”.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG