Спеціальні потреби

Актуально

Громадяни у пошуках iнформацiї: українськi реалiї - 2005-03-14

Київ - 14 березня. Чи здатні місцеві органи влади в Україні задовольняти інформаційні потреби громадян? Як зробити відкритішою місцеву владу, а громадянам полегшити доступ до інформації? Проблему вивчала громадська організація «Фонд Європа ХХІ століття».

“Інформаційний попит” суспільства не задовольняє існуюча “інформаційна пропозиція” з боку органів влади. Проблему, добре відому кожному українцеві з власного сумного досвіду спілкування з ЖЕКом, паспортним столом, центром зайнятості чи податковою адміністрацією, взялась вивчити громадська організація “Фонд Європа ХХІ століття”.

Експерти фонду опитали як чиновників, до обов`язків яких входить забезпечити доступ громадянам до інформації, так і громадян безпосередньо у чергах державних установ. Дослідження, яке проводилось у Києві та регіонах, показало, що люди мають нереалізовані потреби в соціально значущій інформації і найчастіше цікавляться отриманням субсидій та екологічним станом свого міста чи села. Шукають також інформацію про правила оформлення земельного паю чи порядок його успадкування, з`ясовують, куди можна звернутися в разі аварії або кризової ситуації. Пенсіонери потребують консультації про нарахування пенсій, студенти – про кредити на навчання, і особливим попитом користуються дані про те, на що витратили чиновники гроші з місцевого бюджету, що напланували будівельники в генплані забудови міста і хто переміг на останньому приватизаційному тендері.

Опитані скаржились експертам на великі перепони, пов`язані з отриманням цієї інформації. Їм часто відмовляють у відомостях з екології, посилаючись на гриф “Секретно” чи “Для службового користування”. З питань витрат місцевого бюджету відповідають формальними відписками. Про належні за законом пільги не повідомляють або повідомляють невчасно. До того ж термін розгляду запитів громадян – 30 днів – завеликий, черги в держустановах задовгі, години прийому незручні, а сайти не оновлюються місяцями. Одне слово, шукати потрібну тобі інформацію в органах влади – заняття сумне і часом безперспективне, -- каже керівник проекту “Зміцнення демократії шляхом поліпшення доступу до інформації” Світлана Горобчишина:

«Тобто люди не знають своїх прав, вони не знають, куди їм звернутися, вони не знають, якщо це стосується інформаційного законодавства, вони не знають терміни розгляду звернень, не знають, як оскаржити рішення, якщо їм відмовили у наданні цієї інформації».

Ситуацію не прагнуть виправити і комунальні ЗМІ. Конкретної відповіді на конкретне питання в них також шукати даремно, -- говорить партнер проекту з Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко:

«З того, що друкують наші комунальні засоби масової інформації про діяльність їх органів, тих органів, яким вони належать, з неї мало що можна почерпнути в тому плані, щоб полегшити нашим громадянам шлях отримання інформації з тих проблем, які їх цікавлять. Щодо першого робочого місця, щодо того, коли у вас прорвала каналізацію, і весь шлях, до кого, коли і яким чином звернутися... Деталізованої інформації про це ніхто ніде не знайде».

Полегшити доступ до інформації експерти рекомендують, розсекретивши документи, що безпосередньо стосуються життя громадян. Запровадивши інформаційні центри в усіх державних установах, а роль інформаційного посередника між державою і громадянином віддавши громадським організаціям. Розглядають також можливість введення платних інформаційних послуг – якщо йтиметься про ексклюзивну інформацію, яка не є соціально значущою. Учасники проекту сподіваються, що за нової влади громадянам в Україні стане легше шукати потрібну інформацію – хоча й висловлюють застереження: за 2 місяці нового уряду вже більш як 20 указів президента вийшли з написом “Для службового користування”.

Всі новини дня

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Більше

XS
SM
MD
LG