Спеціальні потреби

Новi деталi в справi продажу українських ракет - 2005-03-22


Київ - 22 березня. В справі продажу українських ракет до Ірану та Китаю з`явилися нові подробиці. Адвокати підозрюваного в цій справі колишнього співробітника Служби безпеки стверджують, що угода про вивезення з України ракет була офіційною. І зброю, згідно з контрактом, передали російській компанії. Вони також наполягають, що крилаті ракети, які потрапили в Іран та Китай, не можна використовувати за призначенням.

Твердження генпрокурора Святослава Піскуна, що продаж двадцяти крилатих ракет Х-55 Китаю та Ірану чотири роки тому був контрабандою, не відповідає дійсності. Так стверджує адвокат Богдан Ференц, який захищає в суді затриманого в цій справі колишнього співробітника Служби безпеки Володимира Євдокимова.

Богдан Ференц стверджує, що поставка здійснювалася на законних підставах, згідно з угодою між українською державною компанією “Прогрес” та російським підприємством “Росвооруженіє”. Ракети мали вивезти в Російську Федерацію. Про цю угоду, каже Ференц, в установленому порядку повідомили Раду Безпеки ООН.

«Відповідно до умов договору діяльність української сторони закінчувалася в аеропорту Гостомель, де представник покупця приймала і підписала накладну покупця. І все! Куди цей літак полетить, для чого, кому ще? Митний контроль пройшли, працівник «Прогресу» привіз документи, що контракт виконано».

Ракети із аеропорту Гостомель, що під Києвом вивіз літак однієї із казахських авіакомпаній. Щоправда немає підтверження, що російський замовник їх отримав. Нині російська сторона відмовляється надавати таку інформацію і навіть каже, що контракти є фальшивими. До такої ж думки схиляються й слідчі Генпрокуратури. Вони переконані, що принаймні 20 крилатих ракет потрапили в Іран і Китай.

Втім адвокат Вячеслав Амелін стверджує, що продані ракети взагалі не можна називати зброєю. Вони не мали боєголовок, документації, і на момент продажу вичерпали свій ресурс, оскільки були виготовлені ще в 1987 році. До того ж запускати Х-55 можна лише із бомбардувальникiв ТУ 195, яких в Україні немає. А значить, про будь-яке використання Китаєм або Іраном проданих ракет за призначенням говорити не можна, каже Амелін:

«Були по справі допитані фахівці. В якості свідків. Декiлька з них заявили, що металобрухт був поставлений».

Щоправда за кожну з проданих ракет, які начебто не мають ніякої цінності, продавець отримав 100 тисяч доларів. Адвокати припускають, що покупців обманули.

Не зрозумілою залишається роль у цій справі Володимира Євдокимова. На час укладення угод він вже не працював у СБУ. Адвокати стверджують, що його фірма “Укравіазаказ” лише прокредитувала перевезення якогось вантажу на прохання колишнього керівника “Укрспецекспорту” Валерія Малева. А сам Євдокимов начеб-то навіть не знав, що йдеться про експорт ракет.

Адвокати переконані, що звинувачуючи колишнього колегу, співробітники СБУ намагаються зняти із себе відповідальність у цій справі. І нагадують, що торгівля зброєю здійснюється лише стуктурами, підконтрольними Службі безпеки і з відома керівництва держави. А тому справжні організатори оборудки, якою в черговий раз завдано удару міжнародному авторитету України, можуть уникнути відповідальності.

XS
SM
MD
LG