Спеціальні потреби

Актуально

Зінченко про пiдготовку вiзиту президента Ющенка до США - 2005-03-30

Вашингтон – 29 березня. У Вашингтоні триває підготовка до візиту Віктора Ющенка до США. Попередньо ціла група фахівців з його адміністрації приїхала, щоб узгодити остаточні деталі візиту. У понеділок і вівторок в американській столиці перебував і державний секретар президента Олександр Зінченко. Він каже, що під час візиту Віктор Ющенко присвятить багато уваги публічним виступам - в Джорджтаунському університеті, перед українською громадою, перед американськими законодавцями. Державний секретар президента наголошує також на тому, що цей візит кардинально відрізнятиметься від попередніх візитів українських офіційних осіб і що головна відмінність полягає у якісній зміні відношення до України. Після помаранчевої революції, за словами Олександра Зінченка, Україна перетворилася з вічного прохача та об'єкту міжнародних відносин на повноцінний суб'єкт і що саме так Україну тепер сприймають у США. Олександр Зінченко заявив про це у студії Голосу Америки, де з ним розмовляла Мирослава Гонгадзе.

МГ: Пане Олександре, Ваш візит сюди – це, в принципі, така остаточна підготовка візиту Віктора Ющенка до Вашингтону. Скажіть нам, які плани і як це все буде відбуватися.

Держсекретар Зінченко: Ви абсолютно праві – центральна тема всіх наших розмов у Державному департаменті із службовцями, це тема візиту Віктора Ющенка і я абсолютно переконаний, що він буде вдалим. Це вже зрозуміло, оскільки визначений зміст переговорів, передумані ключеві питання, які будуть поставлені на порядок денний переговорів. Вони є надзвичайно актуальними і не тільки для нашої країни. Тому я переконаний, що ми їдемо не просто демонструвати нові підходи, а це буде якісний прорив у двосторонніх відносинах, це буде вдалий за змістом – і мені дуже здається – показовий за формою візит.

МГ: Були розмови про те що, по-перше, до візиту Ющенка, можливо, американський Конгрес відмінить поправку Джексона-Веніка і, по-друге, питання допомоги Україні. Ми знаємо, що Конгрес - Палата представників - зменшила цю додаткову допомогу, яку просила адміністрація президента, практично в половину. Чи будуть обговорюватися ці питання і [яку] Ви бачите перспективу цих процесів?

Держсекретар Зінченко: Ці питання будуть обговорюватися і я бачу їх позитивну перспективу. Щодо поправки Джексона-Веніка – 6-го числа Конгрес починає роботу, тому, фізично, до візиту Ющенка не могло відбутися це рішення. Я думаю, що цей атавізм, який супроводжує нашу економічну політику вже більше тридцяти років, він буде найближчим часом знятий, і це буде стосуватися деяких інших обмежень в торгівлі, про які буде йтись під час візиту, і я абсолютно переконаний – вони будуть вирішені, і от ці нові умови економічної взаємодії доводять, що в цих питаннях зацікавлена не тільки українська сторона – в цих питаннях активно зацікавлена американська сторона.

МГ: Як Ви вважаєте по зустрічах, як Ви відчуваєте – чи насправді американці вже бачать Україну як суб’єкт, якому ще треба допомагати, чи вони бачать це як рівноправний суб’єкт міжнародної політики?

Держсекретар Зінченко: Це головна обставина, яка супроводжує усі наші зустрічі. Я думаю, що ми, на щастя, позбулися вiдчуття меншовартості, коли їздили по світі просити. Сьогодні йдеться про те, що Україна здатна сформулювати політику, яка активно мотивує взаємодійство з Україною, яка залучає не просто зовнішні інвестиції, яка залучає і інтерес і бажання співпрацювати – привносити нову якість.

МГ: А у мене запитання з приводу того, який це візит. Дуже багато було розмов, чому цей візит не державний, чому цей візит робочий, тому що це зовсім різні протоколи, зовсім різні форми. Чи можете Ви пояснити форму цього візиту?

Держсекретар Зінченко: Форм буде багато, значить, як правило, кількість державних візитів обмежена. Це не останній візит в Сполучені Штати Віктора Ющенка в цьому році.

МГ: Хто вирішив питання, що цей візит буде робочим?

Держсекретар Зінченко: В першу чергу, скажімо так, - обставини свого візиту визначає президент, і я думаю, що слово «робочий» абсолютно не принижує статусу цього візиту. Я думаю, що робочий візит має іншу складову навантаження зустрічі тет-а-тет, і іншу роботу делегацій. В державному візиті багато більша складова робота державної делегації. Тут, фактично, відбудеться перша надзвичайно тривала зустріч двох президентів».

МГ: Чи виступить Віктор Ющенко на цій спільній сесії в Конгресі і коли це станеться і що він скаже?

Держсекретар Зінченко: Конгрес Сполучених Штатів офіційно надсилає рівно за тиждень до виступу – іншої процедури не передбачено – лист-запрошення. А саме тому не я є хазяїном цього листа, але оскільки я так із задоволенням реагую на це питання, це Вам дає можливість відповідно зрозуміти мою відповідь. Хоча я щораз скажу: я державний службовець і я не хотів би зараз бути політиком, який міркує і виголошує ці всі речі безвiдповiдально. Я ще раз скажу: тут існує процедура і процедура буде виконана. Я думаю, що це буде месидж України світові. Світ має знати, чого ми набули, чого ми хочемо набути. Головне, це система мислення, система як ми відчуваємо себе у світі – і як би ми хотіли, щоб світ [сприймав] нас.

Всі новини дня

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян". Він закликав спочатку забезпечити безпеку американських шкіл, а вже потім надавати зброю Україні.

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

Більше

XS
SM
MD
LG