Спеціальні потреби

Зінченко про пiдготовку вiзиту президента Ющенка до США - 2005-03-30


Вашингтон – 29 березня. У Вашингтоні триває підготовка до візиту Віктора Ющенка до США. Попередньо ціла група фахівців з його адміністрації приїхала, щоб узгодити остаточні деталі візиту. У понеділок і вівторок в американській столиці перебував і державний секретар президента Олександр Зінченко. Він каже, що під час візиту Віктор Ющенко присвятить багато уваги публічним виступам - в Джорджтаунському університеті, перед українською громадою, перед американськими законодавцями. Державний секретар президента наголошує також на тому, що цей візит кардинально відрізнятиметься від попередніх візитів українських офіційних осіб і що головна відмінність полягає у якісній зміні відношення до України. Після помаранчевої революції, за словами Олександра Зінченка, Україна перетворилася з вічного прохача та об'єкту міжнародних відносин на повноцінний суб'єкт і що саме так Україну тепер сприймають у США. Олександр Зінченко заявив про це у студії Голосу Америки, де з ним розмовляла Мирослава Гонгадзе.

МГ: Пане Олександре, Ваш візит сюди – це, в принципі, така остаточна підготовка візиту Віктора Ющенка до Вашингтону. Скажіть нам, які плани і як це все буде відбуватися.

Держсекретар Зінченко: Ви абсолютно праві – центральна тема всіх наших розмов у Державному департаменті із службовцями, це тема візиту Віктора Ющенка і я абсолютно переконаний, що він буде вдалим. Це вже зрозуміло, оскільки визначений зміст переговорів, передумані ключеві питання, які будуть поставлені на порядок денний переговорів. Вони є надзвичайно актуальними і не тільки для нашої країни. Тому я переконаний, що ми їдемо не просто демонструвати нові підходи, а це буде якісний прорив у двосторонніх відносинах, це буде вдалий за змістом – і мені дуже здається – показовий за формою візит.

МГ: Були розмови про те що, по-перше, до візиту Ющенка, можливо, американський Конгрес відмінить поправку Джексона-Веніка і, по-друге, питання допомоги Україні. Ми знаємо, що Конгрес - Палата представників - зменшила цю додаткову допомогу, яку просила адміністрація президента, практично в половину. Чи будуть обговорюватися ці питання і [яку] Ви бачите перспективу цих процесів?

Держсекретар Зінченко: Ці питання будуть обговорюватися і я бачу їх позитивну перспективу. Щодо поправки Джексона-Веніка – 6-го числа Конгрес починає роботу, тому, фізично, до візиту Ющенка не могло відбутися це рішення. Я думаю, що цей атавізм, який супроводжує нашу економічну політику вже більше тридцяти років, він буде найближчим часом знятий, і це буде стосуватися деяких інших обмежень в торгівлі, про які буде йтись під час візиту, і я абсолютно переконаний – вони будуть вирішені, і от ці нові умови економічної взаємодії доводять, що в цих питаннях зацікавлена не тільки українська сторона – в цих питаннях активно зацікавлена американська сторона.

МГ: Як Ви вважаєте по зустрічах, як Ви відчуваєте – чи насправді американці вже бачать Україну як суб’єкт, якому ще треба допомагати, чи вони бачать це як рівноправний суб’єкт міжнародної політики?

Держсекретар Зінченко: Це головна обставина, яка супроводжує усі наші зустрічі. Я думаю, що ми, на щастя, позбулися вiдчуття меншовартості, коли їздили по світі просити. Сьогодні йдеться про те, що Україна здатна сформулювати політику, яка активно мотивує взаємодійство з Україною, яка залучає не просто зовнішні інвестиції, яка залучає і інтерес і бажання співпрацювати – привносити нову якість.

МГ: А у мене запитання з приводу того, який це візит. Дуже багато було розмов, чому цей візит не державний, чому цей візит робочий, тому що це зовсім різні протоколи, зовсім різні форми. Чи можете Ви пояснити форму цього візиту?

Держсекретар Зінченко: Форм буде багато, значить, як правило, кількість державних візитів обмежена. Це не останній візит в Сполучені Штати Віктора Ющенка в цьому році.

МГ: Хто вирішив питання, що цей візит буде робочим?

Держсекретар Зінченко: В першу чергу, скажімо так, - обставини свого візиту визначає президент, і я думаю, що слово «робочий» абсолютно не принижує статусу цього візиту. Я думаю, що робочий візит має іншу складову навантаження зустрічі тет-а-тет, і іншу роботу делегацій. В державному візиті багато більша складова робота державної делегації. Тут, фактично, відбудеться перша надзвичайно тривала зустріч двох президентів».

МГ: Чи виступить Віктор Ющенко на цій спільній сесії в Конгресі і коли це станеться і що він скаже?

Держсекретар Зінченко: Конгрес Сполучених Штатів офіційно надсилає рівно за тиждень до виступу – іншої процедури не передбачено – лист-запрошення. А саме тому не я є хазяїном цього листа, але оскільки я так із задоволенням реагую на це питання, це Вам дає можливість відповідно зрозуміти мою відповідь. Хоча я щораз скажу: я державний службовець і я не хотів би зараз бути політиком, який міркує і виголошує ці всі речі безвiдповiдально. Я ще раз скажу: тут існує процедура і процедура буде виконана. Я думаю, що це буде месидж України світові. Світ має знати, чого ми набули, чого ми хочемо набути. Головне, це система мислення, система як ми відчуваємо себе у світі – і як би ми хотіли, щоб світ [сприймав] нас.

Відео - найголовніше

Церква в пам'ять жертв Голодомору.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
XS
SM
MD
LG