Спеціальні потреби

Актуально

Аналіз: Як може розвиватись ситуація із державним боргом США?

На фото: будівля Капітолію у США

Конгрес США паралізований протистоянням, яке ризикує спричинити фінансово-економічний крах країни, якщо американські законодавці не піднімуть верхню межу державних запозичення до 18 жовтня - дня, коли у казначействі США може закінчитися готівка для оплати державних витрат.

Центральними гравцями драми є сенатор Мітч МакКоннелл, який очолює республіканську меншість у Сенаті і пообіцяв перешкоджати нормальним законодавчим зусиллям щодо підвищення межі запозичень, і сенатор Чак Шумер, лідер демократичної більшості у Сенаті та союзник президента Джо Байдена.

У середу президент США Джо Байден заявив, що "обструкція з боку Республіканської партії у питанні межі запозичень ставить під загрозу заощадження та гроші американців". "Республіканці у Сенаті мають забратись геть зі шляху", - заявив Байден через соціальну мережу Twitter.

Кілька варіантів того, як це протистояння може розгорнутися в Сенаті пропонує аналіз інформаційної агенції Reuters.

Особлива процедура голосування (Reconciliation)

Сенатор-демократ Шумер двічі намагався отримати схвалення щодо збільшення верхньої межі запозичень за звичайними законодавчими процедурами, і має намір повторити ці спроби у середу.

Попередні спроби були заблоковані республіканцями МакКоннелла, які використовували правило Сенату, що вимагає 60% голосів для затвердження більшості законодавчих актів. Сенат, який має 100 представників, розділений між партіями порівну, і демократи можуть зібрати 51 голос лише якщо проголосує віце-президентка Камала Гарріс.

Якщо спроба Шумера в середу зазнає невдачі, як цього очікують, законодавець-демократ може перейти до використання складного законодавчого процесу, відомого як узгодження. Цей процес дозволить обійти процедуру філібастера - це тактика обструкції законопроектів парламентською меншістю шляхом затягування прийняття рішень за допомогою внесення величезної кількості поправок або довгих виступів, що використовують для ускладення законодавчого процесу у Конгресі США, - і тоді демократам для перемоги знадобиться лише проста більшість.

Однак цей шлях несе свої ризики, бо правила Конгресу потребують для неї тривалого процесу як у Палаті представників, так і в Сенаті.

Раніше Макконнелл звернувся до Джо Байдена із листом, у якому вказав, що Демократична партія ігнорувала його попередження про те, що їй доведеться використовувати цю процедуру для вирішення питання верхньої межі запозичень.

Як повідомляв "Голос Америки", Мітч Макконнелл заявив, що, на його думку, саме Демократична партія має взяти на себе відповідальність за підвищення верхньої межі державних запозичень, і що оскільки Демократична партія (яка має більшість в обох палатах Конгресу - прим. ГА) "прагне самостійно урядувати", то і піднімати ліміт запозичень вона повинна самостійно. На думку Макконнелла, Демократична парітя у стані підвищити ліміт без участі республіканців і повинна взяти на себе відповідальнсть за порядок денний, який республіканці відкидають.

Макконнелл поступиться

Макконнелл міг би зняти блокаду з боку республіканців з використанням філібастерів під час голосування в середу або в наступні дні, якщо Шумер дотримуватиметься своєї поточної стратегії та продовжуватиме виставляти на голосування законопроект, який вже не пройшов голосування, чи подібний йому.

Інвестори поки значною мірою не реагували на ризики ситуації, очевидно роблячи ставку на те, що Вашингтон не допустить дефолту, який спровокував би фінансову кризу. Але з наближенням 18-го жовтня ринки можуть почати падати, що посилить тиск на МакКоннелла.

Реформа філібастера

Демократи та республіканці періодично сперечалися щодо межі боргу, особливо в останні 10 років, коли Вашингтон став більш поляризованим.

"Стратегія республіканців полягає у тому, щоб використовувати процедуру філібастеру, доки не настане дефолт по національному боргу. Лише вони відповідають за цю кризу", - заявив раніше сенатор-демократ Дік Дурбін.

У минулому партія, яка перебувала у меншості, часто використовувала дискусію як важель для прийняття інших законодавчих пріоритетів, таких як скорочення дефіциту. У понеділок МакКоннел заявив, що його партія не має вимог і просто хоче, щоб демократи використали процес узгодження.

Шумер міг би протидіяти цьому, заборонивши використання філібастеру щодо межі державних запозичень, каже Вільям Хогланд, колишній радник республіканців у Сенаті, який зараз працює у Центрі двопартійної політики.

Однак існують ризики. Зміна правил Сенату вимагатиме кожного голосу, який зможуть набрати демократи, а деякі видатні члени партії - прихильники філібастера.

Дефолт

Хоча це вважається малоймовірним сценарієм, якщо Вашингтон вичерпає кілька інструментів, які залишилися, щоб подолати нинішню межу запозичень (28,4 трильйонів доларів) 18 жовтня, уряд матиме лише надходження від податків для оплати своїх боргів.

А оскільки зараз Вашингтон позичає понад 20 центів з кожного витраченого долара, казначейство почне пропускати виплати своїм кредиторам, громадянам США або навіть обом групам.

Наслідки такого сценарію викликали б хвилювання на глобальних фінансових ринках. Скорочення внутрішніх видатків призвело б до спаду економіки США, бо уряд пропустив би виплати по всіх забов'язаннях - від соціального забезпечення літніх людей і до зарплат військових.

У середу Білий дім оприлюднив наступний аналіз прогнозованих наслідків дефолту США.

"Оскільки США ніколи не оголошували дефолт щодо своїх боргових забов'язань, масштаб негативних наслідків невиконаннях федеральних облігацій через ліміт запозичень невідомий; очікується, що вони будуть широкими та катастрофічними для економіки США та світу. З огляду на те, що Мінфін США є глобальним еталоном безпечного активу, дефолт, імовірно, викликав би фінансову кризу та рецесію. ВВП впав би, безробіття зросло, це також торкнулося б звичайних родин на кількох рівнях - від неотримання важливих виплат по соціальних програмах, таких, як соціальне старухування або допомога з житлом, до зростання процентних ставок по іпотеці та боргу по кредитних картках", - відзначає заява радників Байдена.

У статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Що означає різке охолодження відносин між спікером Розумковим і президентом Зеленським?

Всі новини дня

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

"Світ потребує амбітної відповіді" на виклики, спричинені війною РФ в Україні та пандемією - міністр фінансів США

Архівне фото: міністр фінансів США Дженет Єллен

"Шок від пандемії та російської війни струсонув світову економіку, але зараз не час відступати, світ потребує амбітної відповіді на всі наші проблеми", - заявила міністр фінансів США Дженнет Єллен.

Війна призвела до різких коливань цін на продукти харчування, енергресурси та добрива далеко поза межами регіону, зауважила Єллен у промові в американському Центрі глобального розвитку в четвер.

"Раніше цього року президент Путін розв'язав жорстоку війну проти України, - заявила посадовиця. - Людські жертви - надзвичайні. Шахрайська спроба Путіна анексувати суверенну територію України - останній приклад його повної зневаги до Статуту ООН і мирних країн усюди".

Єллен закликала країни об'єднати зусилля, щоб допомогти стримувати основні виклики, включаючи зростання цін на енергоресурси, ризики для продовольчої безпеки, боргової кризи та інше.

Серед заходів із стримування цін на енергоресурси Єллен назвала намір "Групи семи" та ЄС встановити "цінову стелю" на російську нафту, що обмежить можливості торгувати російською нафтою за ціною вище встановленої, і, за задумом союзників, не дозволить Путіну отримувати надприбутки від нафтоторгівлі.

"Мета цього заходу - дозволити нафті йти на глобальні ринки за більш низькою ціною, що створить переваги для країн з малим і середнім доходом, а також обмежить надходження, які використовує Путін в своїй незаконній війні", - додала Єллен.

Відмова від викопного палива здатна як вирішити проблему завищених цін на енергоресурси, так і сприяти подоланню зміни клімату.

Єллен також оголосила про надання позики обсягом 950 мільйонів доларів у Фонд чистих технологій, який має прискорити перехід країн з вугілля на більш екологічно чисті енергоресурси.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованих на наступний тиждень.

В статті використано матеріали Reuters, AP.

На тлі контрнаступу ЗСУ, Росія кидатиме на утримання Херсона ВДВ і мобілізованих - британська розвідка

Нацгвардія України використовує гаубиці D-30 для ударів по позиціях російських сил, Харківщина, 5 жовтня 2022. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Від початку контрнаступу на Херсонщині 2 жовтня ЗСУ вдалось просунути лінію фронту ще на 20 км, але вони поки не загрожують основним російським оборонним позиціям. Про це повідомляє у Twitter розвідка Міноборони Великої Британії.

"Російські командири, ймовірно, вбачатимуть зростаючу загрозу для напрямку Нової Каховки як одну з найбільш актуальних проблем. Пошкоджена переправа через Дніпро в цьому районі залишається одним із небагатьох доступних для них шляхів поповнення сил", - йдеться в оцінці британських експертів.

"Росія стоїть перед дилемою: відведення бойових сил за Дніпро робить оборону решти Херсонщини більш надійною; але політичний імператив буде залишатися, - пишуть автори звіту розвідки. - Для оборони Херсона Росія направила більшу частину своїх ВДВ із значною нестачею особового складу. Тому Росія наразі має небагато додаткових високоякісних сил швидкого розгортання для стабілізації фронту: вона, ймовірно, має на меті відправити туди мобілізованих резервістів".

Тим часом, американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що продовження контрнаступу українських сил на півночі й півдні, ймовірно, змусить Кремль надавати пріоритет обороні одного району операцій за рахунок іншого, потенційно збільшуючи ймовірність успіху України на обох напрямках.

"Контрнаступ України на півночі Харкова ще не завершився після місяця успішних операцій, і зараз просувається до заходу Луганської області. 5 жовтня українські війська захопили Греківку і Макіївку на заході Луганської області (приблизно за 20 кілометрів на південний захід від Сватового)", – цитує повідомлення "Радіо Свобода".

"Російським військам не вдалося утримати береги річок Оскіл і Сіверський Донець і використати їх як природні рубежі, щоб запобігти просуванню українських військ на вразливі частини окупованої Росією північно-східної України. Місцевість на заході Луганщини придатна для такого типу швидкої маневрової війни, яку українські сили ефективно використовували на сході Харківської області на початку вересня, і з відкритих джерел немає жодних ознак того, що російські військові суттєво укріпилися на західній Луганщині", – додали в ISW.

Дослідники також вказують на те, що посилення внутрішньої критики російської "часткової мобілізації", ймовірно, спонукає президента РФ Володимира Путіна перекласти провину за це на російське Міністерство оборони і, зокрема, на міністра Сергія Шойгу.

Напередодні голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив про звільнення шести населених пунктів на Луганщині, але не назвав їх.

В угрупованні "ЛНР" заявили про "роботи з укріплення Кремінної" та "очікування" атак ЗСУ з напрямку Сватова.

Водночас, карта бойових дій, яку 4 жовтня показало Міністерство оборони РФ, свідчить про відступ російських військ майже на 30 кілометрів на Херсонщині.

Тим часом в російський ставленик на окупованій Херсонщині звинуватив "бездарних воєначальників" у відступі російських військовиків: "Багато хто говорить, що міністр оборони, який допустив до такого стану справ, міг би, як офіцер, застрелитися".

Свою повномасштабну війну в Україні від 24 лютого Москва й досі називає "спецоперацією".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у розмові з президентом Володимиром Зеленським відзначив ЗСУ за "вражаючий прогрес" у звільненні українських територій.

Деякі американські експерти вважають, що перемоги України на полі бою зумовлені, зокрема, стали можливими завдяки успішному використанню ЗСУ західного озброєння.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Більше

XS
SM
MD
LG