Актуально
Політики, експерти розділились у думках з приводу імовірного кандидата у міністри оборони США від Джо Байдена

За інформацією американських ЗМІ, військове відомство може очолити генерал у відставці Ллойд Остін
Новообраний президент США Джо Байден планує призначити генерала у відставці Ллойда Остіна міністром оборони США. Про це повідомляє низка американських ЗМІ. У разі затвердження Сенатом, Остін стане першим афроамериканцем, який очолив Пентагон.
Остін також є першим темношкірим генералом, який командував армійською дивізією в бою, і першим, хто керував театром військових дій. Висування Остіна може бути зроблено вже у вівторок вранці, повідомляють ЗМІ.
Ллойд Остін, який керував Центральним командуванням США перед відходом у відставку в 2016 році, в останні дні став одним з головних кандидатів на цю посаду. Мішель Флурной спочатку розглядалася як можливий глава оборонного відомства США. Її ім'я не згадувалося Джо Байденом під час оголошення ключових членів команди з питань національної безпеки два тижні тому.
Ллойд Остін пішов на пенсію в 2016 після 41 року служби. Він увійшов до ради директорів компанії Raytheon Technologies - одного з найбільших підрядників Пентагону. Він також є членом правління Nucor, найбільшого американського виробника сталі, а також медичної компанії Tenet. Остін також входить до правління благодійного фонду Carnegie Corporation of New York.
Байден і Остін познайомилися за адміністрації Барака Обами. Остін був останнім командувачем військами США в Іраку. На цій посаді він відіграв ключову роль у нарощуванні сил, яке почалося в 2007 році, а також відповідав за їх виведення у 2011 році.
... Ця країна знову виграє від його службиКолишня радниця президента США із національної безпеки Сьюзан Райс
«Генерал Остін - южанин, має бездоганну репутацію, враховуючи його військову кар'єру, і міг би стати видатним секретарем міністерства оборони», - заявив виданню POLITICO конгресмен Бенні Томпсон.
"Перший чорношкірий командувач Центрального командування, генерал Ллойд Остін знову увійде в історію, як перший чорношкірий міністр оборони...", - твітує конгресмен-демократ Грегорі Мікс.
"Чудові новини для національної безпеки. Генерал Ллойд Остін користується великою повагою у Збройних силах. Надзвичайний досвід на глобальному рівні...", - твітує генерал у відставці, Баррі Маккаффрі.
"... Ця країна знову виграє від його служби", - пише про Остіна колишня радниця Барака Обами із національної безпеки Сьюзан Райс.
Сам Остін, як і представник перехідної команди Байдена, відмовилися від коментарів.
Призначення Остіна може бути проблематичним. Відповідно до закону, глава Пентагону повинен перебувати у відставці сім років, щоб претендувати на цей пост. В іншому випадку йому потрібен спеціальний дозвіл від Конгресу, щоб стати міністром оборони. Подібний дозвіл отримав перший міністр оборони президента Трампа Джим Маттіс.
Кандидатура Остіна також зустріла критику з боку деяких експертів з національної безпеки.
... вибір чергового генерала у відставці на посаду створену для цивільних здається неправильнимКонгресвуман-демократка, та колишня співробітниця ЦРУ Елісса Солткін
«З точки зору військово-цивільних відносин це здається жахливою ідеєю», - заявила в Твіттері Роза Брукс, професор Джорджтаунського університету і колишній співробітник Пентагону, яка написала статтю в The New York Times, в якій закликала призначити на цю посаду жінку. «Призначення генерала, який недавно пішов у відставку, яким би прекрасним він не був, на найвищу цивільну посаду в Міністерстві оборони - це найгірший сигнал».
"Я глибоко поважаю генерала Ллойда Остіна. Ми працювали разом, коли він очолював війська США в Іраку, коли він був заступником голови Сухопутних військ, і коли він очолював Центральне командування США. Але вибір чергового генерала у відставці на посаду створену для цивільних здається неправильним", - твітує конгресвуман-демократка, та колишня співробітниця ЦРУ Елісса Солткін.
"Вибачте, генерал Ллойд Остін. Генерал, який нещодавно пішов у відставку не має бути міністром оборони. Після 4-х років сум'яття, на потрібні лідери-цивільні та повернення до норми", - пише на сторінках видання The New York Times колишній радник віце-президентів США Джо Байдена та Майка Пенса, Джим Голбі.
"Вибір Байдена на посаду очільника Пентагону розмиває ключову норму для США: цивільний контроль (за військом - прим. ГА). Генерал Ллойд Остін, який є членом ради директорів компанії Raytheon Technologies, це черговий кандидат високого рівня від Байдена, який є частиною культури працевлаштування екс-чиновників у корпораціях, які працюють із урядом США, яка являє собою узаконену корупцію. Якщо його затвердять, у Raytheon буде хороший товарищ на чолі роздутого 750-мільярдного річного оборонного бюджету", - пише журналіст-розслідувач Гленн Грінвальд, якому закидали симпатії до чинного президента США Дональда Трампа та упередженість щодо Джо Байдена.
Разом з тим команда Байдена вважає Остіна безпечним вибором, заявив виданню POLITICO один з колишніх чиновників міністерства оборони, близький до перехідної команді Байдена. Він додав, що генерал у відставці вважається хорошим солдатом, який буде виконувати політику обраного президента.
Дивіться також: Коал, врятованих під час лісових пожеж в Австралії, після лікування відпускають на волю
Всі новини дня
Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.
“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.
Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.
"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.
З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.
У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.
США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.
Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео
Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.
- Голос Америки
Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.
«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.
Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.
«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.
«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.
Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.
Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.
Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.
Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.
Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.
- Голос Америки
США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.
За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.
Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.
Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.
Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.
Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.
Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.
Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.
Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.
Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.
Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.
Форум