Спеціальні потреби

Актуально

Білоруську армію виснажує війна Росії в Україні -  ISW

Інформаційним атакам росіян щодо можливої участі Білорусі у війні в Україні іноді підіграє Олександр Лукашенко - ISW. Архівне фото, 12 вересня, 2021 р.

У своїй пропаганді російські посадовці постійно залякують тим, що регулярні сухопутні війська Білорусі можуть повноцінно долучитися до російської армії та напасти на Україну. Цим інформаційним атакам іноді підіграє Олександр Лукашенко. Водночас експерти Інституту вивчення війни вважають, що ймовірність білоруського вторгнення в Україну є мінімальною.

Інформаційними атаками щодо білоруського вторгнення Росія хоче тримати угруповання українських військових на кордоні та завадити їм ефективно працювати на інших напрямках, йдеться у звіті ISW від 11 грудня 2022 р.

“Дуже малоймовірно, що Білорусь вторгнеться в Україну в найближчому майбутньому, незалежно від цих інформаційних операцій. Тим паче, білоруське втручання в Україну не здатне ні на що більше, ніж тимчасово відтягнути українські сухопутні сили з інших ділянок, враховуючи вкрай обмежену ефективну бойову потужність у розпорядженні Мінська”, - вважають в Інституті вивчення війни.

Експерти ISW наголошують, що Білорусь вже стала співучасницею війни в Україні. І це матеріально виснажує її збройні сили. Зокрема, за даними відкритого ресурсу Білоруський Гаюн, 17 листопада Білорусь спрямувала до Росії 98 танків Т-72А. Згідно зі звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень Military Balance за 2021 рік, це приблизно 18 відсотків від усього білоруського запасу танків. Невідомо, чи танки, відправлені в Росію, були власне білоруськими чи перебували там на зберіганні або в резерві, однак Білорусі не вистачає можливостей для виробництва власних бойових броньованих машин, тому передача цього обладнання в будь-якому разі зменшила потужності її механізованих сил, вважають в ISW.

Утім, масштаби матеріальних втрат білоруської армії через співпрацю з Росією можуть бути значно більшими, адже білоруські посадовці, припускають експерти ISW, намагаються переправляти техніку до Росії таємно. Так, Гаюн 5 листопада повідомив, що Комітет державної безпеки, Міністерство внутрішніх справ і спецназ Білорусі встановили посилену охорону і нагляд за залізницею, а також заборонили проїзд потягів із військовою технікою через міста.

Крім того, через допомогу російській армії в Білорусі може виникнути нестача військових кадрів. За даними ISW, кількість призовників у Білорусі цієї осені така ж, як і восени минулого року - 10 тис. осіб. Утім, Білорусь не може навчати нових військових, адже на її полігонах проходять тренування російської армії.

“Білоруські збройні сили мають лише шість маневрових бригад і складаються приблизно з 45 тисяч осіб особового складу, розділених на два командні штаби. Невелика білоруська армія, ймовірно, має обмежений навчальний потенціал та інфраструктуру для підтримки власних сил. Білоруські військові тепер відповідають за підготовку щонайменше вдвічі більшої кількості військовослужбовців, ніж зазвичай. Білоруська підтримка у формуванні збройних сил Росії, скоріш за все, обмежила б можливість навчати більше білоруського військового персоналу, якби Лукашенко захотів збільшити кількість призовників, щоб підготуватися до можливих втрат у боях після ймовірного білоруського вторгнення в Україну”, - йдеться у звіті ISW.

Ще один фактор, який робить вторгнення регулярних білоруських військ до України малоймовірним, - настрої серед військових. Генштаб України 7 грудня повідомив, що серед білоруських прикордонників та військових Збройних сил Білорусі зростає невдоволення діяльністю військово-політичного керівництва країни. Також виникла напруга між білоруськими та російськими військами. ISW зокрема наводить дані українських джерел, які повідомили про невдоволення у Брестській області, де російські військові заповнили лікарню через антисанітарію на полігоні, а також дані ГУР свідчать про суперечки білоруських військових із російськими мобілізованими через принизливі етнічні висловлювання.

Не додає бажання воювати й інформація про великі втрати російської армії, яку від білоруських військових приховати неможливо, вважають експерти ISW: “Білоруські підрозділи, які навчалися разом із елітними російськими підрозділами, що зазнали великих втрат у боях в Україні, також, ймовірно, знають про масштаби втрат російської армії в Україні. Ці білоруські підрозділи, схоже, знають, що їхні підрозділи та білоруська армія загалом не будуть ефективнішими, ніж російські підрозділи, які були набагато боєздатнішими та краще навченими”.

Попри проблеми всередині власної країни, режим Лукашенка продовжуватиме допомагати Росії вести війну, обходити міжнародні санкції та надавати майданчики для запуску ракет, вважають експерти ISW. На їхню думку, російські сили й надалі будуть розповсюджувати інформаційні атаки про ймовірне вторгнення Білорусі, яке є дуже малоймовірним в осяжному майбутньому.

Всі новини дня

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео

Чи може Україна приєднатись до ЄС ще до закінчення повномасштабної війни? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

У Євросоюзі оголосили про намір цього року надати Україні понад 2 мільярди євро, а до 24 лютого - ухвалити десятий пакет санкцій проти Росії. Європарламент ухвалив резолюцію, де закликав Євросоюз "працювати над початком переговорів щодо вступу України в ЄС”.

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині у найближчі півроку - Інститут вивчення війни. Відео

Новий імовірний наступ Росії може відбутися на Луганщині - у найближчі півроку. Такі прогнози озвучили в американському  Інституті вивчення війни. Експерт Інституту Джордж Баррос розповів, - на це вказують перекидання на Луганщину найкращих підрозділів російської армії.

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео

Американські сенатори коментують питання літаків для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

У Конгресі завжди будуть дискусії про те, яку саме зброю потрібно надати Києву, - вважає республіканський сенатор Кевін Креймер. А от сенатор-демократ Дік Дурбін переконаний: дебати про надання Україні літаків-винищувачів лише починаються.

Коли західні танки можуть опинитись на полі бою - аташе з питань оборони України в США. Відео

Отримання американських танків Абрамс може зайняти більше часу - аташе з питань оборони України в США Борис Кременецький. А от німецькі Леопарди та британські Челленджери можуть опинитись на полі бою вже навесні - після того, як українські екіпажі пройдуть необхідне тренування.  

Коли Україна стане членом Євросоюзу - обговорюють у Європі напередодні саміту "Україна-ЄС"

Вперше в історії ЄС члени Європейської комісії будуть говорити про членство на території воюючої країни

Європейський парламент у четвер ухвалив резолюцію, в якій підтримав українські амбіції щодо майбутнього членства в ЄС. Напередодні саміту політичних лідерів ЄС та України, що має відбутися в Києві у п’ятницю, 3 лютого, європейські парламентарі закликають ЄС розпочати роботу над переговорами про вступ і «підтримати дорожню карту, яка окреслює наступні кроки для приєднання України до єдиного ринку ЄС».

Депутат Європарламенту Ґі Вергофштадт заявив у своєму виступі на засіданні парламенту, що Європа ще далеко не вичерпала усіх своїх можливостей для допомоги Україні, зокрема, європейські партнери могли б надати їй ракети великої дальності, посилити санкції проти Росії та домогтися того, щоб активи російського Центробанку пішли на відбудову України.

«Щодо заморожених активів російського Центробанку. Їх можна заморозити та передати в Україну. Це можливо. Юридична служба Ради сказала, що це можливо», – сказав Вергофштадт.

Він додав, що також Україні потрібно запропонувати «нарешті прискорене членство до 2026 року». Порівнюючи ситуацію з корупцією в Угорщині, він каже, що з огляду на дії українського уряду, «Україна заслуговує на місце в Європі».

Члени Європейського парламенту також закликали українську владу якнайшвидше запровадити значні реформи для виконання критеріїв для членства в ЄС.

Теми військової та фінансової допомоги Євросоюзу, а також євроінтерграційні амбіції України обговорюватимуть на саміті "Україна-ЄС", на який високопосадовці ЄС прибувають цими днями до Києва, попри обстріли території України російськими військами.

«Ми тут разом, щоб показати, що ЄС стоїть поруч з Україною як ніколи. І для подальшого поглиблення нашої підтримки та співпраці», – написала у Твіттері президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, наголосивши, що за час російського широкомасштабного вторгнення вона відвідує Київ уже вчетверте, і цього разу – майже з половиною єврокомісарів.

Зі словами підтримки до української столиці прибув на безпрецедентні переговори під час війни шеф закордонної політики ЄС Жозеп Боррель. Він наголосив, що допомога ЄС сягнула 50 мільярдів євро з початку війни, яку розпочала Росія.

«Європа була об’єднана з Україною з першого дня. І буде з вами у перемозі та відбудові», – запевнив голова європейської дипломатії у своєму дописі у Твітері.

Жозеп Боррель додав, що загальна військова підтримка ЄС України зараз становить 3,6 мільярда євро, і «Україна повинна отримати всю військову техніку та підготовку, необхідну для захисту своєї території та свого народу від агресивної війни Росії».

Редактор з міжнародних питань телеканалу France 24 Філіп Терл каже, що з боку Європейського Союзу саміт у Києві є «ще одним символічним жестом», бо йдеться не лише про 18 мільярдів євро, які були запропоновані Україні на додаток до 50 мільярдів, які вже були надані українцям, щоб допомогти їм у боротьбі з російською агресією.

«ЄС дуже хоче це підкреслити, що навіть якщо Україна ще не є повноправним членом Євросоюзу, до неї ставляться так, ніби вона вже ним була, оскільки вона має статус кандидата з червня минулого року. ЄС підтримує Україну на 100%, майже так, ніби вона вже була членом ЄС, – каже оглядач французького телеканалу.

За його словами, це спосіб сказати українцям, «ви повинні бути терплячими, все йде до того, щоб ви врешті станете членом ЄС».

Україна, за словами своїх очільників, сподівається, що зможе зробити «суттєвий ривок вперед» на переговорах у п’ятницю, зокрема в тих сферах, що стосуються зняття обмежень в експорті промислових товарів, продовження безмитного українського експорту ще на рік, долучення до платіжної єдиної зони платежів у євро (SEPA) та включення України до зони мобільного роумінгу ЄС.

Але думки оглядачів щодо того, коли Україна може стати членом ЄС, наразі діаметрально розходяться. Низка коментаторів писала напередодні саміту про те, що потрібно зменшити очікування українців щодо можливості швидкого членства.

Вони звертають увагу на те, що попри підтримку Києва у спротиві російській агресії, президент Франції Еммануель Макрон заявив минулого року, що можуть пройти «десятиліття», перш ніж Україна зможе приєднатися до ЄС.

Оглядачі зауважують, що навіть прихильні до Києва лідери ЄС, які вітали надання Україні статусу кандидата на минулорічному саміті, приватно визнають, що фактичне приєднання буде тривати значно довше, ніж два роки, про які говорив колишній бельгійський прем’єр, і які озвучив у Києві прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Скептики вказують на те, що для Хорватії повноправний вступ до ЄС тривав майже 10 років, для Польщі – понад десятиліття, Сербія чи Чорногорія перебувають у статусі кандидатів на членство вже багато років, а Туреччина – з 1999 року і до членства ще не наблизилася.

Також європейські урядовці хоча і вітають нещодавні зусилля Києва у боротьбі з корупцією, кажуть, що не переконані, що війна кардинально змінила Україну в цьому аспекті. В інтерв’ю часопису Politico один з європейських високопоставлених чиновників сказав, що ЄС «потрібна реформована Україна».

«У нас не може бути такої України, як до війни», – додав він. Зокрема, занепокоєння існують щодо судової реформи, яка є на порядку денному Києва вже багато десятиліть.

Також існують побоювання щодо ціни українського членства до ЄС. Як зазначає кореспондент часопису Washington Post, в приватних розмовах європейські функціонери вважають малоймовірним, що Росію вдасться змусити заплатити за руйнування в Україні, які вона спричинила своєю війною, тому побоюються, що вартість реконструкції ляже на плечі ЄС.

Вони зауважують, що ціна такої реконструкції була б колосальною – якби Україна приєдналася до блоку, вона стала б п’ятою за чисельністю населення та найбіднішою країною ЄС зі знищеною інфраструктурою.

Газета нагадує, що у 2021 році валовий внутрішній продукт України на душу населення становив 4827 доларів, згідно з оцінками Міжнародного валютного фонду. Для порівняння, у Болгарії, одному з найбідніших нових членів ЄС, ВВП на душу населення складає 11 683 доларів. І це, як наголошує газета, до війни, а за майже рік безперервного руйнування українська економіка втратила третину ВВП.

Багато оглядачів кажуть, що потрібно подвоїти зусилля з інтеграції України зараз, коли громадська думка в Європі є на боці українців. Останнє опитування Євробарометра, опубліковане минулого місяця, показує, що переважна більшість громадян ЄС схвалюють позицію блоку щодо підтримки України: 74% респондентів відповіли ствердно, а третина сказала, що «рішуче» схвалює.

Майже стільки ж, 73% опитаних сказали, що потрібно продовжувати фінансову, військову та гуманітарну допомогу ЄС Україні, та посилити санкції проти Росії.

Найбільше Україну підтримують у Швеції (97%) та Фінляндії (95%), а найменше – на півдні Європи – в Болгарії (48%) та Греції (48%), а також у сусідній з Україною Словаччині – 49%.

Більше

XS
SM
MD
LG