Спеціальні потреби

Сі Цзіньпін застеріг Вашингтон від «гри з вогнем» - подробиці розмови Байдена і Сі


Архів. На цьому комбінованому зображенні  президент США Джо Байден у Вашингтоні, 6 листопада 2021 року, та очільник КНР Сі Цзіньпін в Бразилії, Бразилія, 13 листопада 2019 року. (Фото AP/Алекс Брендон, Еральдо Перес, Архів)
Архів. На цьому комбінованому зображенні  президент США Джо Байден у Вашингтоні, 6 листопада 2021 року, та очільник КНР Сі Цзіньпін в Бразилії, Бразилія, 13 листопада 2019 року. (Фото AP/Алекс Брендон, Еральдо Перес, Архів)

Під час телефонної розмови у четвер, 28 липня, президент КНР Сі Цзіньпін застеріг президента США Джо Байдена від "гри з вогнем" через можливу поїздку спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі в Тайвань, який Китай вважає частиною своєї території.

«Китай рішуче виступає проти сепаратистських кроків до «незалежності Тайваню» та втручання зовнішніх сил і ніколи не дозволяє силам, що виступають за «незалежність Тайваню» проявлятися у будь-якій формі. (...) Ті, хто грається з вогнем, загинуть від нього. Є надія, що США чітко це розуміють. США повинні дотримуватися принципу єдиного Китаю і виконувати три спільні комюніке як на словах, так і на ділі», - йдеться у прес-релізі китайської сторони за результатами переговорів.

У четвер президент США Джо Байден і президент КНР Сі Цзіньпін провели телефонну розмову, яка тривала понад дві години, - п’яту між двома лідерами.

Частина її була присвячена можливій поїздці спікерки Пелосі до Тайваню, яку та ще не підтвердила. Востаннє спікер Палати представників США відвідував Тайвань у 1997-му році.

Вашингтон не має офіційних відносин з Тайванем і дотримується політики «єдиного Китаю», яка у дипломатичних відносинах визнає Пекін, а не Тайбей, столицею Тайваню, але надає оборонну підтримку острівній державі.

«Щодо Тайваню президент Байден підкреслив, що політика Сполучених Штатів не змінилася і що Сполучені Штати рішуче виступають проти односторонніх зусиль зі зміни статус-кво або підриву миру і стабільності в Тайванській протоці», - йдеться у повідомленні Білого дому.

Згідно із повідомленням Білого дому, дзвінок був частиною намагань адміністрації США підтримувати та поглиблювати комунікацію між США та КНР, «відповідально управляти нашими розбіжностями» та розвивати співробітництво у сферах, де існує спільний інтерес.

Обидва лідери, повідомляє Білий дім, обговорили низку двосторонніх, регіональних та глобальних питань, включно із питаннями зміни клімату та безпеки охорони здоров'я. Згідно із прес-релізом китайців, йшлося й про, як зазначається в документі, «українську кризу».

«Голова КНР Сі підтвердив принципову позицію Китаю», - мовиться в документі, але жодна зі сторін не надає подробиць цієї теми переговорів.

Спілкуючись із журналістами, високопосадовець Білого дому, присутній під час розмови президентів, підтвердив, що лідери обмінялися своїми позиціями та прогнозами щодо війни Росії проти України, але не став повідомляти деталі.

Згідно з повідомленням офіційного Пекіна, президент Сі також вказав своєму американському колезі, що у світі, який швидко змінюється і якому бракує стабільності та безпеки, міжнародна спільнота очікує, що саме Китай та США будуть лідерами у підтримці світового миру, безпеки та розвитку.

«Це відповідальність Китаю та США як двох найбільших країн», - йдеться у прес-релізі.

Президент Сі зауважив, що невірно розглядати відносини між США та Китаєм як стратегічне змагання та визначати Китай як «найсерйознішу довготермінову загрозу» та наголосив на важливості підтримки ліній комунікації.

Попередня розмова двох лідерів відбулася 18-го березня, під час якої Байден попередив Сі про «наслідки», якщо Пекін надасть матеріальну підтримку Росії в її війні проти України. Уряд США вважає, що ця червона лінія не була перетнута.

Втім, на початку місяця, державний секретар Ентоні Блінкен розкритикував позицію Китаю щодо Росії.

«Понад чотири місяці після цього жорстокого вторгнення КНР все ще підтримує Росію. Це відлуння російської пропаганди по всьому світу. Це прикриття Росії в міжнародних організаціях. Я вважаю, що він уникає своєї відповідальності як член P5 (постійний член Рабезу ООН - ГА), як я вже сказав, і навіть бере участь у спільних військових навчаннях», - наголосив держсекретар після зустрічі зі своїм китайським колегою Ван І під час саміту міністрів закордонних справ країн-членів Групи 20 в Індонезії.

Деяка інформація надійшла від Reuters, Associated Press.

XS
SM
MD
LG