Спеціальні потреби

Актуально

Розслідування: Китай поширює російську брехню про біозброю США в Україні

Архів. Люди проходять повз пропагандистський білборд із зображенням президента Китаю Сі Цзіньпіна в Пекіні, Китай, 2 березня 2018 року.

Переклад з англійської. Оригінал можна знайти на сайті polygraph.info.

Відео, яке нібито показує «нові подробиці діяльності США щодо біозброї в Україні», широко поширилося цього тижня на Weibo, китайській платформі мікроблогів, схожій на Twitter.

14-секундне відео супроводжувалося тривожною заявою: «Викрито, що Сполучені Штати збирали в Україні збудників холери».

«Нещодавно Росія оприлюднила нові подробиці діяльності США щодо біозброї в Україні, - йдеться у відео. - З'ясувалося, що США не тільки проводили досліди над пацієнтами психіатричного відділення в Харкові, а й збирали та сортували збудники холери в Маріуполі».

Обидва твердження неправдиві. У всякому разі, саме напад Росії на Маріуполь і знищення комунальних служб підвищили загрозу там спалаху холери.

Відео, створене китайською державною телерадіокомпанією China Central Television (CCTV), протягом тижня неодноразово публікувалося численними пов’язаними з державою сторінками Weibo з великою кількістю підписників, включно з Лігою комуністичної молоді Китаю та China Daily. Станом на 18 липня дописи з тим самим хештегом, який використовувався у відео, набрали 350 мільйонів переглядів.

Хоча відео не надає жодних доказів, обидві заяви повторюють звинувачення, зроблені російськими військовими в травні.

Неправда: зразки надіслано до США

Холера виникає внаслідок бактеріальної інфекції, яка спричиняє сильну діарею та потенційно смертельне зневоднення. Вона може швидко поширюватися в районах без чистої води або належної очистки стічних вод. За даними Центру з контролю за захворюваннями США, холера щороку вбиває понад 140 тисяч людей у всьому світі.

11 травня генерал-лейтенант Ігор Кирилов, начальник сил радіаційного, хімічного та біологічного захисту російських військ, заявив, що Сполучені Штати у співпраці з Києвом зібрали в Маріуполі зразки збудника холери для «військово-біологічної програми».

«Фахівці Міноборони Росії провели роботи безпосередньо в двох біолабораторіях у Маріуполі, - сказав Кирилов на брифінгу. - Ми отримали докази екстреного знищення документів, що підтверджують роботу з Пентагоном. Попередній аналіз збереженої документації свідчить про використання Маріуполя як регіонального центру збору та паспортизації збудника холери».

Він також стверджував, не надаючи жодних доказів, що передбачувані збудники були доставлені до Сполучених Штатів через Центр громадського здоров’я МОЗ в Києві.

У червні аналітичний блог VoxUkraine писав, що твердження Кирилова «нелогічні, оскільки в США є власна система моніторингу та профілактики інфекційних захворювань, зокрема холери». VoxUkraine також зазначив відсутність доказів того, що Україна надсилала зразки.

Хоча Кирилов сказав про «дві біолабораторії», він назвав лише одну назву – Донецький обласний центр контролю та профілактики захворювань МОЗ України. Як повідомляється на сайті центру, його роботу призупинили «через [російські] бойові дії» в регіоні, «обстріли, нестабільне електропостачання та зв’язок».

VoxUkraine повідомляв, що план діяльності лабораторії передбачав моніторинг інфекційних захворювань - саме ту роль, яку й має виконувати державна служба охорони здоров’я:

«Зокрема, лабораторія мала здійснювати епіднагляд та діагностику холери. Подібні центри контролю та профілактики захворювань діють по всій Україні, де здійснюють епіднагляд для виявлення збудників небезпечних захворювань. Наприклад, лабораторії Центру в Донецькій області проводять аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та зразки стічних вод для профілактики холери».

Кирилов представив нібито документ про "екстрене знищення" різних патогенів у Донецькому обласному центрі. Холерний вібріон, група бактерій, що викликає холеру, очолила список. Але це не дивно і свідчить про мету роботи центру.

«Холерний вібріон виявляють у водоймах України майже щороку, тому не дивно, що лабораторії МОЗ уважно стежать за поширенням цієї інфекційної хвороби, - пише VoxUkraine. - Останній підтверджений спалах холери в Україні стався в 2011 році в Маріуполі».

У червні агентство Reuters повідомило, що портове місто, яке з травня перебувало під російською окупацією після трьох місяців постійних обстрілів, перебувало на порозі нового спалаху холери. Влада Маріуполя заявила, що розкладене сміття та трупи забруднюють питну воду та підвищують ризик спалаху холери.

Кирилов стверджував, що МОЗ України наказав лабораторіям знищити патогени 25 лютого, щоб прикрити програму біозброї. Однак VoxUkraine повідомив, що «не знайшов жодного листа чи наказу Міністерства охорони здоров’я [України], які підтверджують» ці дії.

Неправда: тести на людях

На брифінгу в Міноборони 11 травня Кирилов заявив, що російські військові отримали інформацію, «яка розкриває подробиці нелюдських експериментів Пентагону над громадянами України в психіатричній лікарні №1».

«Основною категорією піддослідних була група пацієнтів чоловічої статі у віці 40-60 років з високим ступенем фізичного виснаження, - сказав Кирилов. - Щоб приховати свою приналежність до США, експерти, які проводили біологічні дослідження, прибули через території третіх країн».

Кирилов стверджував, що іноземні дослідники були евакуйовані в січні 2022 року.

Однак він не надав жодних доказів своїх тверджень.

Раніше в квітні Міноборони Росії повідомило в Twitter, що «було встановлено, що в період з 2019 по 2021 роки американські вчені випробовували потенційно небезпечні біологічні препарати на пацієнтах обласної клінічної психіатричної лікарні №3 м. Харків».

Однак «доказами», які міністерство представило в твіті, були скріншоти розділу 817 Закону США про патріотизм під назвою «Розширення закону про біологічну зброю».

Цей розділ закону був спрямований на те, щоб «ускладнити державам, терористам, екстремістським групам і вовкам-одинакам придбання небезпечних біологічних матеріалів», згідно зі статтею, опублікованою в жовтні 2021 року в онлайн-журналі «Питання науки і техніки» Університету штату Арізона.

Закон був прийнятий у 2001 році після терактів 11 вересня 2011 року, які відбулися один за одним, і атак із застосуванням сибірської виразки.

У Міноборони РФ заявили, що доказів випробувань «потенційно небезпечних біологічних препаратів» на пацієнтах психіатричної лікарні Харкова немає, оскільки ці пацієнти дали підписку про нерозголошення.

Неправда: військові біодослідження

Росія робила подібні фальшиві заяви в минулому.

У березні були оприлюднені документи, які нібито свідчать про те, що Міністерство охорони здоров’я України наказало знищити сибірську виразку та збудників чуми, холери та інших захворювань до початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого.

Насправді, коли українські міста зазнали потужних обстрілів з боку Росії, українські лабораторії знищили патогени, щоб уникнути випадкового витоку, як рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я. Росія намагалася стверджувати, що це «доказ військово-біологічних програм», які фінансуються Пентагоном.

Україна приєдналася до Програми зменшення біологічної загрози (BTRP) Міністерства оборони США у 2005 році, створеної з метою захисту від біологічної, хімічної, ядерної та радіологічної зброї, що походить з колишніх радянських республік та союзників у соціалістичному таборі.

Polygraph.info та інші раніше розвінчували неправдиві заяви Росії про те, що українські лабораторії охорони здоров’я в рамках програми США досліджували біологічну зброю.

Російські біологи, які вивчали ймовірні докази, заявили, що Росія брехала про те, що означають українські документи, видання The Intercept повідомило у березні.

Всі новини дня

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG