Актуально
Активісти планують щодня звертатись до країн-учасниць ООН із проханням бойкотувати засідання Радбезу ООН, поки там головує РФ

Посли країн, які мають постійні представництва при ООН, щодня від 1 квітня отримуватимуть листи із закликом бойкотувати засідання Ради Безпеки, поки там головує Росія. З такою ініціативою виступили представники міжнародного руху Atlas, який, за даними організації, із 2020 року об'єднує кілька десятків тисяч прихильників у понад 130 країнах для боротьби з авторитаризмом, зміною клімату та нерівністю.
На підтримку бойкоту російського головування у Радбезі відбувся мітинг 1 квітня у Лондоні, на Даунінґ-стріт неподалік резиденції прем'єр-міністра країни. До мітингу приєдналося чимало українців із синьо-жовтими прапорами, обурених тим фактом, що за процедурною ротацією Росія з цього дня на місяць очолила Радбез ООН.
Співзасновник руху Atlas Андреа Вензон у коментарі для Голосу Америки розповів про акції протесту у Лондоні та у Нью-Йорку.
"Історична ганьба"
Під час мітингу у Лондоні учасники тримали плакати із гаслами про те, що відтепер “право вето в руках терориста” та “Росія “відповідальна за мир у світі - і це не першоквітневий жарт”.
Як повідомляв Голос Америки, “поганим жартом” назвав російське головування у Радбезі і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. А у постійному представництві США при ООН прокоментували: “На жаль, Росія є постійним членом Ради Безпеки, і не існує міжнародно-правового шляху, щоб змінити цю реальність».
Натомість “інший шлях” вирішення ситуації пропонують співзасновники руху Atlas. Андреа Вензон розповідає: “Ми не заперечуємо, що немає легальних шляхів усунення Росії від головування у Радбезі, але ми пропонуємо інше рішення. Росія є величезною силою в ООН, тому що вона є постійною членкинею і може накласти вето на будь-яку резолюцію. Тож це правда, що ви не можете вивести Росію з Ради Безпеки. Але що ви можете зробити – це фактично бойкотувати її головування та позбавити його сенсу. Якщо країни-учасниці не з’являтимуться на засідання Радбезу, то російське очільництво буде паралізовано. Цим буде надіслано дуже чіткий сигнал, оскільки ми не просто не маємо права погодитися з тим, що установу, покликану підтримувати мир і безпеку на планеті, очолює країна-агресорка, це просто історична ганьба”.
Я італієць, тому дуже добре знаю, що відбувається, коли панує фашизм.Андреа Вензон
“Я італієць, тому дуже добре знаю, що відбувається, коли панує фашизм, моя країна була одним із агресорів під час Другої світової війни. І я дуже добре знаю, що це надзвичайно важливо - відстоювати демократію, – каже Андреа Вензон. – І особливо важливо, щоб існувала міжнародна коаліція для протистояння та запобігання фашизму".
Він також розповів, що міжнародний рух Atlas має на меті протистояння таким викликам демократії загалом, як китайські загрози для Тайваню та російське вторгнення в Україну. “Вони [Китай і Росія, - ред.] підтримують один одного, це колаборанти, і ми бачимо, що свобода і демократія перебувають під загрозою по всій планеті. Тому ми проводимо кампанії для об'єднання громадяни у різних куточках світу, які протистоять цьому”, - каже Вензон.
“Слід завадити Росії окупувати Україну і демонтувати те, що залишилося від міжнародного порядку”, – публікує видання Politico заяву співзасновниці руху Atlas Коломби Каен-Сальвадор.
Чи хочете ви, щоб історія побачила, що Росія у розпал своєї війни проти України очолила орган колективної безпеки?Коломба Каен-Сальвадор
“Це безглуздо, і ми не можемо це зупинити, – каже активістка про головування Росії в Радбезі у своєму відеозверненні у Twitter. – Але ми можемо паралізувати, зробити його неефективним на один місяць. Для цього ми щодня надсилатимемо звернення до послів країн при ООН з проханням утриматися від засідань, бойкотувати їх. Бо якщо 7 із 15 країн не приєднаються до засідання, то інституція не зможе працювати як зазвичай. Воно буде паралізовано”.
Каен-Сальвадор під час заклику підписувати таке звернення до учасниць ООН запитує: “Чи хочете ви, щоб історія побачила, що Росія у розпал своєї війни проти України очолила орган колективної безпеки?”.
Тим часом президент України Володимир Зеленський повідомив про вбивство російською армією 5-місячного хлопчика із Авдіївки. Зеленський додав: "І при цьому Росія головує в Раді Безпеки ООН. І це є доказом банкрутства процедур у світових інституціях».
Як повідомляв Голос Америки, верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що Європейський Союз протистоятиме зловживанням РФ під час її головування в Раді безпеки ООН. А у постійному представництві США при ООН повідомили - сподіваються, що Росія буде поводитися професійно, щоб Радбез міг продовжувати свою роботу щодо забезпечення миру у світі.
Свої варіанти усунення Росії від головування висловили і науковці, яких опитали журналісти Голосу Америки.
Всі новини дня
"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.
"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.
"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.
Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".
"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.
Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресораАндрій Черняк, представник ГУР МО
Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".
"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.
У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.
Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".
Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.
Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.
Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.
...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...Фара Карімі
Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.
Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.
Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».
У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.
«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.
Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.
Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».
«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.
Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.
Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.
Форум