Спеціальні потреби

Актуально

Бойкотувати морозиво Ben and Jerry's через позицію щодо України закликають міжнародні експерти 

Міжнародні експерти закликають бойкотувати виробника морозива Ben&Jerry's через їхню позицію щодо України.

3 лютого на твітер-сторінці американського виробника морозива Ben & Jerry's з'явився пост із критикою рішення Адміністрації Байдена надіслати додаткові війська на східний кордон НАТО, зокрема до Польщі та Румунії, щоб стримати агресію Росії стосовно України.

“Неможливо одночасно запобігати війні та готуватися до неї. Ми закликаємо президента Байдена до деескалації напруги, працювати заради миру, а не готуватися до війни. Рішення відправити ще тисячі американських військових до Європи у відповідь на погрози Росії проти України лише розпалює вогонь війни”, - таку позицію щодо ситуації навколо напруги в Україні висловила компанія-виробник морозива.

У відповідь впродовж цих вихідних низка авторитетних оглядачів та посадовців відреагували на заяву Ben & Jerry's.

Зокрема, відома американська політична оглядачка, письменниця та авторка видання The Atlantic Енн Епплбаум задається питанням, чому виробник морозива звинувачує США у агресії, яку демонструє Росія.

“Путін зібрав найбільшу концентрацію сил у Європі від 1945 року, готуючись до того, що може стати широкомасштабним неспровокованим вторгненням в Україну. І що ж... у всьому винна американська агресія? Навіть для компанії з виробництва морозива це дивовижна логіка”, - пише Енн Епллбаум.

Речник міністра-координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Зарін у Твітері нагадав, хто провокує війну в Україні.

“До Ben and Jerry's, щоб освіжити вашу память: Росія веде війну проти України з 2014 року. Наразі це досі Росія, яка все ще чинить військовий тиск на Україну і, ймовірно, готує наступне вторгнення. Своєю заявою ви допомагаєте Росії приховати їхню агресію. Сором вам!”, - зазначив речник міністра-координатора спеціальних служб Польщі Станіслав Зарин.

“Якби НАТО і Україна погодились заморозити на 10 років переговори про членство, чи ви вважаєте, що Путін припинив би підривати суверенітет та територіальну цілісність України? Лишив би Донбас? Звісно ж ні!”, - пояснює на Твітері колишній посол США в Росії, професор Стенфордського університету Майкл Макфол. В наступному своєму пості дипломат пише, що до війни готується не Байден, а Путін.

Шашанк Джоші, редактор новин з питань оборони у журналі The Economist дивується, що рішення Білого дому відправити незначну кількість військ викликає критику. Адже у регулярних військових навчаннях НАТО бере участь значно більше військ.

"Щодо американських військ у Європі, давайте розберемося. Поблизу України перебуває 130 тисяч російських військових. США відправляють 1 тисячу 700 нових військових до Румунії та 1 тисячу військових, які вже базуються в Німеччині, переправляють до Польщі на тимчасовій основі. Для порівняння, у навчаннях Trident Juncture у 2018 року брали участь 20 000 американців"

"Ці війська не для того, щоб стримувати напад Росії на Україну. Вони - там, щоб заспокоїти вразливих союзників по НАТО у розпал найбільшого нарощування військ та військової кризи в Європі за покоління. На краще чи на гірше, але вони є видимою і відчутною ознакою прихильності США", - додає редактор журналу The Economist.

“Чому дехто на цій платформі (Твітер - ред.) вважає, що це нормально, якщо Путін захоче розпочати повномасштабне вторгнення в суверенну країну? Ще гірше, коли виправдовуються, чому він може це робити. Позиції, які я зустрічаю, дійсно дивні, враховуючи, що Путін вторгнувся і окупував частину України, Молдови, Грузії”, - пише на Твітері американська експертка, співробниця Центру з аналізу Європейської політики Ольга Лаутман.

А лондонський оглядач Алекс Кокчаров закидає виробнику морозива, що їхня критика спрямована не за адресою.

“Чому ви не просите Путіна припинити погрожувати Україні новим повним вторгненням, яке призведе до десятків тисяч загиблих і мільйонів переселенців?”, - пише оглядач на своїй Твітер-сторінці.

Ще один британський експерт Тімоті Еш додає: "Путін переміщує 100 тисяч військових до кордону з Україною – Ben and Jerry's не реагує. Байден відправляє 2 тисячі військ до Європи - B&J робить цю дивну заяву. Чи багато вони продають морозива в Росії?"

Пол Массаро із Гельсінської комісії США нагадує, захист України забезпечує безпеку Європи, а в ситуації із російською агресією розставляє крапки над і.

“Путінська криза насправді дуже зрозуміла. Путін – агресор, який загрожує найкривавішою війною з часів Другої світової війни. НАТО та Україна працюють над тим, щоб запобігти війні, показуючи Путіну, що вторгнення передбачатиме величезні витрати”, - пише Пол Массаро, радник у Конгресі із протидії корупції, член Гельсінської Комісії США.

Чимало оглядачів закликають бойкотувати виробника американського морозива через їхню позицію щодо України.

Зокрема, Наталія Яресько, колишня міністерка фінансів України, яка нині від американського уряду головує в Раді з фінансового нагляду та управління в Пуерто-Рико, написала у Твітері: “Ваші коментарі показують брак розуміння. Потурання не зупинить агресора. Як не зупинило під час ІІ Світової війни. Вам має бути соромно. Ми ніколи не забудемо”. Після посту вона додала хештег #Boycottbenandjerrys (Байкот - компанії “Бен енд Джерріс”).

До бойкоту закликав і колишній заступник директора з питань інновацій у НАТО Едвард Гантер Крісті. Він нагадує, що США не відправляє війська в Україну, а для захисту від агресії сусідніх з Україною країн-членів НАТО.


Всі новини дня

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Більше

XS
SM
MD
LG