Спеціальні потреби

Актуально

Україна хоче після “брекзиту” розширення торгівлі з Британією на мільярд і пом'якшення візового режиму

Збільшити британсько-українську торгівлю з $2,35 млрд. у 2017 р. ще принаймні на мільярд, сподівається Степан Кубів, перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економічного розвитку і торгівлі. Інтерв’ю "Голосу Америки" у Лондоні 9 жовтня 2018р.

Київ та Лондон готуються до активних переговорів про умови економічних відносин двох країн після того, як Велика Британія опиниться поза Європейським Союзом.

Рівень торговельних відносин між Україною і Британією (після "брекзиту") повинен бути не менший, а більший.
Степан Кубів

“Ми на сьогоднішній день вже розпочали процедуру підготовки”, - сказав “Голосу Америки” у Лондоні Степан Кубів, перший віце-прем’єр-міністр України, міністр економічного розвитку і торгівлі.

Вже відбулося кілька раундів британсько-українських експертних консультацій, які зможуть перейти у повномасштабні переговори після того, як Британія закінчить свій складний процес уладнання відносин з ЄС.

Крайнім терміном для Лондона та Брюсселя визначена 11 година вечора у п’ятницю 29 березня 2019 року, коли Британія втратить статус члена Євросоюзу. Хоча за потреби і згоди сторін цей термін може бути відкладено.

За словами Кубіва українська сторона налаштована на те, “що рівень торговельних відносин між Україною і Британією повинен бути не менший, а більший”.

Степан Кубів не зараховує себе до ентузіастів “брекзиту”, але заявив, що українська сторона поважає вибір британців і сподівається, що вирішення торговельних та інших питань на двосторонньому рівні може бути навіть швидшим, ніж узгодження з усіма 28-ма країнами ЄС.

На думку урядовця, обсяги британсько-української торгівлі з рівня 2,35 мільярда доларів у 2017 році можна буде невдовзі збільшити принаймні на 1 мільярд.

Україна зарахована до групи близько 40 країн, які уряд Терези Мей вважає пріоритетними для якнайшвидшого укладення угод про торгівлю і співпрацю, кажуть українські представники.

Вони також вказують, що з огляду на стислі часові рамки і масштаби роботи, які належить здійснити британському уряду, Лондон сподівається на перехідний період - приблизно дворічний термін, упродовж якого сторони використовуватимуть вже чинні правила і домовленості, зокрема передбачені угодою про зону вільної торгівлі України з ЄС.

За сприятливих обставин перехідний період міг би стати часом для вироблення двостороннього договору про вільну торгівлю між Британією та Україною.

Пом’якшення візового режиму

Вихід Британії з ЄС означає, що приблизно через 5 місяців британці мають втратити право короткострокового перебування в Україні без віз, яким зараз колективно користуються громадяни країн Євросоюзу та інших держав з окремого переліку.

Українські представники кажуть, що Лондон сподівається на автоматичне продовження безвізового режиму для британців і після 29 березня 2019 року, але Україна бажає скористатися нагодою, щоб нагадати про потребу полегшення візового режиму і для українців, які подорожують до Британії.

Для британських політиків будь-які розмови зараз про полегшення в'їзду іноземців у їхню країну - майже табу, бо в основі “брекзиту” стало і гасло про потребу зменшення рівня імміграції в Британію, а Україну розглядають як одне з потенційних джерел мігрантів.

Розуміючи цю ситуацію, чільні українські дипломати підкреслюють, що не будуть ставити питання різко, оскільки Велика Британія - важливий і надійний партнер для України на міжнародній арені.

Але саме зміни, пов’язані з “брекзитом”, а також постійні заклики української сторони можуть підштовхнути Лондон до перегляду чинної ситуації, яка влаштовує британців, але дуже не задовольняє українців.

Українські представники кажуть, що закликатимуть Лондон почати вирішення візових проблем, який мав би перерости у процес поступової лібералізації візового режиму для українців.

Прикладом називають так званий “безвіз” із країнами “Шенгенської зони” Європейського Союзу.

Представник українського міністерства закордонних справ сказав у розмові, що партнери у Лондоні визнають, що українські громадяни потерпають від затягувань процедури надання британських віз та від невиправданих відмов, і зараз мова йде про можливість створення британського візового центру у Києві, щоб не возити документи на опрацювання в інші країни.

Українці планують поетапну роботу, що напевне розтягнеться на 5-6 років: спочатку домовитися про пришвидшення і скорочення термінів видачі британських віз для українців, а потім домогтися спрощення візового режиму для окремих категорій громадян.

Метою є досягнення безвізового режиму для короткотермінових поїздок українців до Британії за зразком “безвізу” із ЄС і того, на яких умовах британці подорожують в Україну зараз.

Дивіться також: Вперше на території України тренуються американські тактичні військові літаки

Вперше на території України тренуються американські тактичні військові літаки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG