Спеціальні потреби

Китайська влада диктує журналістам, як висвітлювати трагедію на залізниці


Китайська влада визнала, що причиною аварії швидкісного потяга минулої суботи стала несправність сигнальної системи. Тоді у результаті зіткнення двох потягів у провінції Цзянсу на сході Китаю загинуло 39 осіб, близько 200 було поранено. Ця аварія стала найбільшою на китайській залізниці з 2008-го року та викликала чимало незручних питань до китайської влади.

Запущена у 2007-му році, мережа швидкісних потягів є гордістю для Китаю. Нові потяги розвивають швидкість до 250 кілометрів на годину. Зараз Китай бере участь у тендері на будівництво мережі швидкісних залізниць у Росії вартістю в 15 мільярдів доларів.

Під тиском громадськості та міжнародної спільноти, керівництво країни приділило чималу увагу цій трагедії. Прес-конференція прем’єр-міністра країни, поява його на місці події, відвідання жертв аварії у лікарні та заклики до повноцінного розслідування причин – усе це свідчіть про збільшення відкритості китайської влади та певного наближення до західних стандартів.

«Суспільство та широка публіка мають чимало питань щодо причин аварії, а також – щодо нашої реакції. Я вірю, що ми повинні щиро дослухатися до думки громадян, сприймати її серйозно та надати публіці повноцінні та відповідальні пояснення», - заявив прем’єр-міністр Китаю Вень Цзябао під час прес-конференції на місці аварії.

Але це сталося лише після того, як перша реакція китайської влади на трагедію викликала чимало обурення серед китайців. Вже через шість годин після зіткнення були призупинені пошукові роботи, один із вагонів був спалений та похований ще до закінчення розслідування, а прем’єр став першою особою з вищого керівництва, хто публічно звернувся до цієї трагедії, – лише на шостий день після зіткнення. До того ж китайські журналісти, як з’ясували їхні американські колеги, не можуть вільно висвітлювати цю трагедію. До редакцій головних ЗМІ країни надійшли інструкції від владних установ щодо того, як повідомляти про подію. «Не робить розслідування щодо причин аварії», – застерігають китайські урядовці репортерів. «Зосередьтесь на людських історіях, як, наприклад про донорів, що здають свою кров потерпілим», – надходить інша порада. Основною темою історій, йдеться у своєрідному китайському «темнику», має бути: «під час великої трагедії нація єднається у любові».

Аварія на китайській залізниці минулої суботи привернула увагу до безпеки швидкісних потягів у цій країні. Лише минулого місяця Китай помпезно відкрив нову швидкісну залізницю сполученням Пекін – Шанхай. Не лише китайські, а й американські журналісти захоплено висвітлювали перемоги Китаю у будівництві нової, чистішої та більш ефективної технології. Чи стали людські життя платою за намагання випередити США та інші країни у цьому змаганні будь-якою ціною? Чи приносилася у жертву безпека заради досягнення більшої швидкості та запуску проектів до певної дати? Не виключено, що саме цих питань, прагнуть уникнути представники китайської влади, змушуючи пресу зосередитися виключно на людських історіях.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG