Актуально
- Голос Америки
Світ згадує про Чорнобиль, попереджає про небезпеку від російської окупації Запорізької АЕС

У роковини Чорнобильської катастрофи 1986 року ООН та світові лідери нагадують про необхідність відповідального ставлення до ядерної енергії та про загрози, які Росія створює в Україні, використовуючи атомні електростанції для шантажу Києва та світової спільноти.
У своєму твіті ООН нагадала, що у середу - Міжнародний день пам'яті Чорнобильської катастрофи.
«Ніколи не можна забувати про жінок, чоловіків і дітей, які постраждали від радіоактивного забруднення», – написала організація у твіті.
Президент України Володимир Зеленський у 37-му річницю найбільшої у світі ядерної катастрофи повторив свої попередження про потенційну загрозу нової атомної катастрофи в Україні на тлі війни, яку веде проти України Росія.
Президент Зеленський нагадав, що «37 років тому аварія на Чорнобильській АЕС залишила величезний слід у всьому світі». А рік тому Чорнобильська станція була захоплена військами Російської Федерації, яка діє як «терористична держава».
«Минуло більше року після визволення заводу від загарбників. Ми маємо зробити все, щоб терористична держава не використовувала ядерну енергетику для шантажу України та світу», – написав президент Зеленський у твіті.
Президент Зеленський також повідомив, що у річницю Чорнобиля він розмовляв з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Ґроссі, який, за його словами, наголосив, що лише повернення Україні повного контролю над іншою станцією, Запорізькою АЕС, найбільшою атомною електростанцією в Європі, яка перебуває під російською окупацією, «захистить світ від нової катастрофи».
Рафаель Ґроссі, голова МАГАТЕ у своєму повідомленні у Twitter підтвердив, що агентство ООН з ядерної енергетики, яке він очолює, продовжуємо зусилля для захисту Запорізької АЕС.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк написала у Twitter, що у Міжнародний день пам’яті Чорнобильської катастрофи світ згадує «про жахливі втрати, спричинені радянською зневагою до ядерної безпеки та людських життів».
«Оскільки Росія продовжує захоплення та мілітаризацію ЗАЕС, ми підтримуємо Україну та підтримуємо ядерну безпеку», – додала у твіті американська дипломатка.
Міністерство закордонних справ Латвії написало з приводу річниці Чорнобильської катастрофи, що засуджує «спроби Росії використовувати ядерну загрозу як тактичний інструмент» і закликає «негайно повернути Запорізьку АЕС під український державний контроль».
Вибух 4-го реактора на Чорнобильській атомній станції 37 років тому офіційно забрав 31 життя, але від спричинених радіаційного враження та хвороб постраждали тисячі людей. Вибух і подальша пожежа на електростанції поширили радіоактивний матеріал на десятки квадратних кілометрів переважно в Україні, Білорусі та Росії, але радіоактивні опади були зафіксовані і в найвіддаленіших куточках Європи.
В Україні зберігається зона відчуження в радіусі 35 квадратних кілометрів навколо міста Прип’ять. На початку повномасштабної російської агресії проти України минулого року російські війська протягом п’яти тижнів окупували Чорнобильську станцію та прилеглі території. Вони рили окопи, копали кар'єри і розграбовували адміністративні будівлі.
За даними Державного агентства України з управління зоною відчуження, втрати, яких зазнали територія зони відчуження та розташовані на ній підприємства, складають понад 100 мільйонів євро.
З квітня 2022 року Україна спільно з МАГАТЕ надає технічну допомогу підприємствам, які зазнали руйнувань внаслідок окупації. До програми заміни пошкодженого обладнання і постачання запасних частин залучено 12 країн-донорів – Австралія, США, Румунія, Угорщина, Франція, Німеччина, Швеція, Ізраїль, Японія, Канада, Швейцарія, Іспанія.
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум