Спеціальні потреби

Діабет і дефіцит сну - небезпечний взаємозв'язок


Нерегулярний сон, що порушує природні біоритми організму, збільшує ризик ожиріння і діабету - до такого висновку прийшли вчені з Гарвардського університету. Небезпека підстерігає людей, що працюють в нічну зміну і мандрівників, що часто перетинають часові пояси.

Дослідження, проведене в бостонської лікарні Brigham і жіночій лікарні, стало першою спробою вивчити в лабораторних умовах вплив тривалого дефіциту сну на здоров'я.

У першій частині експерименту, яка тривала шість тижнів, 21 здоровий волонтер отримував можливість спати 10 годин на добу відповідно до їх звичайного режиму зміни періодів сну і неспання, який контролюється внутрішніми біологічними годинниками організму - так званими циркадними ритмами.

Після цього протягом трьох тижнів піддослідним дозволяли спати тільки 5 з половиною годин в різний час доби, таким чином, моделюючи позмінну роботу. Після кожного прийому їжі у них вимірювався рівень цукру (глюкози) в крові.

Організм використовує глюкозу в якості палива, і він підвищується у людей, які страждають на діабет, пояснює автор дослідження Орфея Бакстон з відділу медицини сну в Гарвардському університеті:

«У великих концентраціях глюкоза токсична. Вона призводить до підвищеного тиску, нейротоксичності і різних інших проблем, які ведуть до виникнення діабету. В результаті експерименту ми побачили, що троє з 21 випробуваного відповідали клінічним критеріям переддіабетного стану».

В останній, відновлювальної частини експерименту, яка тривала дев'ять діб, його учасники повернулися до звичайного режиму сну і неспання. Після його закінчення рівень глюкози в їх крові повернувся до звичайного рівня.

Бакстон каже, що попередні дослідження показали, що порушення циркадного ритму призводять до інсулінової резистенції - стану, коли гормон інсулін, що виробляється підшлунковою залозою, не може ефективно доставляти глюкозу в клітини, що призводить до небезпечно високого її рівня в крові.

Ці результати, вважає Бакстон, є новим свідченням, що тривалі порушення нормальної зміни періодів сну і неспання ведуть до зниження так званого метаболізму спокою - інтенсивності, з якою організм спалює калорії, щоб підтримувати свою роботу. За рік, каже Бакстон, людина може додати у вазі понад 4,5 кілограм, що підвищує ризик діабету.

«Наше дослідження показало, що рівень метаболізму спокою знизився приблизно на вісім відсотків, - пояснює він. - Може здатися, що це не багато, але якщо дієта і рівень активності залишаються незмінними, то це відповідає збільшенню ваги на 4,5-5,5 кілограм на рік».

Результати дослідження Орфея Бакстона і його колег про вплив дефіциту сну на розвиток діабету опубліковані в журналі Science Translational Medicine.

XS
SM
MD
LG