Актуально
Freedom House оцінив рівень демократії в Україні - значно випереджає Росію, але сильно поступається лідерам

Все більше державних лідерів перестали навіть удавати, що грають за правилами демократії. З огляду на це демократичні країни, зокрема члени ЄС та США мають вдатись до низки кроків, щоб не допустити руйнування демократії. Про це йдеться у доповіді американської правозахисної організації "Дім Свободи" (Freedom House) "Країни перехідного періоду", оприлюдненій сьогодні.
Заходу радять зробити пріоритетом в Україні програми націлені на боротьбу із корупцією
Доповідь визначає Демократичний рейтинг країн за шкалою від 1 до 7. У цьогорічній доповіді Україна отримала 3.39, а загалом її рівень демократії оцінено у 40%. Для порівняння, найвищий бал отримала Естонія - 6.07, а Росія - 1.39. Окрім Естонії, Україну випередили Словенія, Латвія, Чехія, Литва, Словаччина, Польща, Болгарія, Румунія, Хорватія, Сербія, Чорногорія, Албанія та Північна Македонія.
При цьому експерти дали високу оцінку прогресу України. Правозахисники відзначають, що в Україні за останні два роки спостерігалось "найбільше покращення в історії спостережень звіту. Для порівняння, у 2010-му році "демократичний бал" України складав 3.61, у 2013-му - 3.14, 2014-му - 3.07. Найвищі бали цього року Україна отримала за категоріями громадянське суспільство (5), виборчий процес (4.50), незалежні ЗМІ (3.75) та місцеве демократичне урядування (3.25). Низькі оцінки Україна отримала за категоріями: корупція (2.25), судочинство та його незалежність (2.50), демократичне урядування на державному рівні (2.50).
Як відзначає доповідь, президент України Володимир Зеленський зіткнеться із викликом "очікувань громадськості, довіри з її боку, збереження цієї довіри, та реструктуризації корумпованої системи без порушення демократичних норм".
Трамп тиснув на нових лідерів України, щоб отримати персональну політичну вигоду, створивши цим загрозу транспарентності у цій країні та поставивши під сумнів її національну безпекуВважають у Freedom House
Саме порушення демократичних норм, на думку дослідження, є головною проблемою деяких сусідів України.
Як відзначає доповідь, на території, яка простягається від Центральної Європи до Центральної Азії недемократичні лідери "продовжують на словах поважати елементи мажоритарної демократії".
"Вони (недемократичні, на думку правозахисників, лідери країни - прим. ГА) твердять, що діють у відповідності до волі народу, але роблять це лише щоб виправдати накопичення влади у власних руках та посилення порушень політичних прав та громадянських свобод", - відзначає доповідь "Дому Свободи".
Доповідь авторитетної правозахисної організації звертає окрему вагу на ситуацію у сусідніх із Україною Польщі, Угорщині. У Польщі, відзначає доповідь, правляча партія "веде війну проти судів, намагаючись перетворити їх на податливий політичний інструмент". В Угорщині, вважають правозахисники, режим президента Орбана є "недемократичним".
Доповідь також звертає увагу на те, що президент США Дональд Трамп не став виступати на підтримку демократії в Східній Європі.
"Він висловив підтрику урядам Угрощини та Польщі - здійснив візити до цих країн та обмінявся похвалами з їх владою і чинив тиск на нових лідерів України, щоб отримати персональну політичну вигоду, створивши загрозу прозорості у цій країні та поставивши під сумнів її національну безпеку", - вказує Freedom House.
Як відомо звинувачення з боку Демократичної партії США на адресу президента США Дональда Трампа у тиску на уряд України щодо розслідувань, які стосувались Джо Байдена, стали основою для процесу імпічменту Трампа у Палаті представників Конгресу США та Сенаті. У Палаті представників, де більшість становлять демократи, Трампу оголосили імпічмент, але його було виправдано у Сенаті, де більшість має Республіканська партія.
Доповідь звертає увагу і на посилення впливу Комуністичної партії Китаю у країнах із уразливими демократичними інституціями.
Китай тепер не менш активний ніж Росія у просуванні своіх цілей у регіоніВважають у Freedom House
"Країни перехідного періоду тривалий час вказували на агресивну політику Росії націлену на дестабізацію трансатлантичного альянсу та відновлення того, що Росія вважає її "сферою впливу". Але в останні роки, Китай Сі Цзіньпіна був не менш активний у просуванні своїх цілей у міжнародній політиці", - відзначає доповідь. Доповідь звертає увагу на значну представленість Китаю у технологічній сфері в Україні, технологіях ведення спостереження.
Україна згадується у доповіді, на рівні з країнами Балтії, Польщею, Болгарією, Грузією та Вірменією, як країна, де "різношерсті групи крайніх правих, насильницьких груп екстремістів гучно заявили про себе". У розділі рекомендацій доповідь також звертає увагу на важливість попередження та реакції та насильство з мотивів ненависті проти вразливих громад.
Демократичні партнери мають підтримувати ініціативи, які посилюють незалежний нагляд за силовиками, та працюють над попередженням, та реагують на насильство з мотивів ненависті щодо вразливих громадЧастина рекомендацій щодо України
"Хоча ці групи та їх ксенофобські месиджі не є чимось новим, вони продемонстрували новий рівень міжнародної співпраці та отримували підтримку від однодумців в Америці та Західній Європі", - відзначає доповідь.
У розділі рекомендацій доповідь "Дому свободи" радить урядам США та Європи посилювати та захищати основі цінності та захищатись від маніпуляцій з боку авторитарних суб'єктів.
Зокрема щодо України правозахисники радять США та Європі зробити просування демократії та прав людини пріоритетом двосторонніх відносин, підтримувати прозорість та підзвітність процесу урядування із залученням громадськості.
"Допомога та підтримка з боку США та європейських урядів відіграла провідну роль і має надалі посилювати прогрес України. Творці політики (на Заході - прим. ГА) мають зробити пріоритетом програми націлені на боротьбу із корупцією; вони також повинні уважно стежити за обмеженнями свободи волевиявлення, щоб переконатись, що будь-які обмеження, які ухвалюються були важливими та пропорційними. Також, щоб убезпечити демократію в Україні, демократичні партнери мають підтримувати ініціативи, які посилюють незалежний нагляд над силовиками, працюють над попередженням та реагують на насильство з мотивів ненависті щодо вразливих громад", - відзначає доповідь.
Дивіться також: Як американські військові вшанували боротьбу медиків із коронавірусом
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум