Спеціальні потреби

Актуально

Блінкен та Пелосі нічого не залишають на тарілці, коли куштують українські страви - інтерв’ю із шеф-кухарем Дімою Марценюком 

Інтерв'ю Катерини Лісунової з Дімою Марценюком, українським шеф-кухарем, амбасадором борщу та української кухні в США. Фото: Костянтин Голубчик

Амбасадор борщу та української кухні МЗС України у США, шеф-кухар Діма Марценюк, працює кухарем вже 12 років, сім із них він був шеф-кухарем у “Веселці”, - культовому українському ресторані який відкрився у 1954-му р., в "Українському селі" (ред. East Ukrainian Village), в Нью-Йорку. На початку 2022-го Діма покинув "Веселку" та

"На початку, після 24го лютого, був шок. Кулінарія ніби відійшла на другий план. Але потім, всі українці зібралися з духом і зрозуміли, що потрібно розвиватися, потрібно з іще більшими зусиллями розвивати ту сферу, за яку кожен відповідає". 
Діма Марценюк, амбасадор борщу та української кухні в США

переїхав у Вашингтон, щоб відкрити власний ресторан. Він має стати першим українським закладом в американській столиці.

Журналістка Голосу Америки Катерина Лісунова поспілкувалась із Дімою про роль традиційної української кухні у дипломатії та про його боротьбу на кулінарному фронті.

Катерина Лісунова, журналістка Голосу Америки: Ти відчуваєш більше інтересу зараз до України, до української кухні?

Діма Марценюк, український шеф-кухар, амбасадор борщу та української кухні в США: В будь-якому випадку, уваги в 1000% більше. В тому числі перепадає і кулінарії. Усі намагаються підтримати будь-яким чином. У мене знайомі дистриб'ютори українського пива. Так от, щоб їх підтримати, італійські, американські, французькі та інші ресторани купують у них українське пиво. Просто щоб підтримати. І таких історій безліч.

К.Л.: Чи World Central Kitchen пропонували тобі якусь співпрацю, щоб допомогти Україні?

Д.М.: Я планую відкривати у Вашингтоні ресторан української кухні. Він стане першим у цьому регіоні. World Central Kitchen почули про це і дуже зраділи та підтримали. Сказали, якщо буде потрібна будь-яка допомога, вони допоможуть: як із необхідними контактами, так і з продуктами, персоналом, рекламою і так далі. А їхній найвідоміший шеф-кухар ( ред. засновник World Central Kitchen) Хосе Андрес готовий підтримати нас персонально та прийти на відкриття.

К.Л.: Розкажи більше про свій шлях. Ти коли приїхав у Сполучені Штати Америки, ти одразу став шеф-кухарем?

Д.М.: Звичайно, ні. Я взагалі отримав освіту в Києві, на факультеті міжнародних економічних відносин. Потім приїхав сюди, планував на три місяці, щоб повчити мову, але врешті залишився. Моя перша робота тут була на кухні, в літньому таборі.

"Мій одногрупник, Євген Клопотенко. Людина з якою ми запізнилися на першу пару і зустрілися біля університетського розкладу - це була така величезна дошка. Так виявилось, що ми з однієї групи"
Діма Марценюк, "амбасадор борщу та української кухні в США"

К.Л.: Розкажи невеличкий секрет - з ким ти навчався в Україні? Хто є одним із твоїх кулінарних партнерів зараз? Це людина яка теж не планувала бути шеф-кухарем, але в результаті, стала дуже відомим українським шеф-кухарем.

Д.М.: Із задоволенням розкажу. Це мій друг, мій товариш, мій одногрупник, Євген Клопотенко. Людина з якою ми запізнилися на першу пару і зустрілися біля університетського розкладу - це була така величезна дошка. Ми удвох там стояли, і намагалися розібратись у кого яка група. Так виявилось, що ми з однієї групи, ще й разом запізнились на першу пару.

Шеф-кухарі Євген Клопотенко та Діма Марценюк. Архівні фото Діми Марценюка.
Шеф-кухарі Євген Клопотенко та Діма Марценюк. Архівні фото Діми Марценюка.

К.Л.: Чим для тебе є той факт, що UNESCO нарешті визнало борщ нематеріальною спадщиною української культури, яка потребує захисту?

Д.М.: В першу чергу я відчуваю свій внесок у цю перемогу. Тому що, ми з Євгеном Клопотенком зробили кілька спільних проектів. І в принципі, з його ініціативи мене призначили "амбасадором борщу". Пізніше, вже без нього, я зробив багато заходів в США, щоб показати людям український борщ, дати скуштувати. Тобто величезна робота була зроблена з мого боку.

К.Л.: Якою далі буде твоя робота щодо популяризації борщу в світі?

Д.М.: По-перше, я планую відкривати власний ресторан і борщ у будь-якому випадку буде однією з основних страв. Ну, і, звісно, будемо продовжувати знайомити із борщем увесь світ, як американців так й інші країни. Також будемо імпровізувати та створювати різні версії борщу. Але окрім борщу я член клубу шеф-дипломатів при Міністерстві закордонних справ України і представляю українську кухню в США. Тобто, крім борщу у нас завдання поширювати культуру української кухні в Америці у всіх її проявах.

К.Л.: Розкажи детальніше, що означає твоя посада Амбасадора української кухні? Як це працює? Хто тебе призначив? І чия це ініціатива, взагалі?

Д.М.: Це ініціатива Міністерства закордонних справ України. Вони створили для цього окремий відділ. Наприклад, якщо я хочу поїхати в Мексику і зробити там майстер-клас із української кулінарії, або звану вечерю із українських страв, чи презентацію борщу, тоді МЗС може виділити мені кошти на цю поїздку. Тобто вони підтримують.

Також ми маємо кілька таких кулінарних амбасадорів у Європі: зокрема в Норвегії, Англії, Німеччині. Загалом, плюс-мінус в усьому світі. Ми з ними обговорюємо наш план дій на місяць, на рік. Плануємо різні фестивалі та інші можливості щоб прорекламувати та презентувати українську кухню.

"Я вважаю, що мій внесок як шеф-кухаря, - це смачно нагодувати наших гостей, щоб вони робили правильні рішення для підтримки України. Ось це мій внесок". 
Діма Марценюк, амбасадор борщу та української кухні в США

К.Л.: Твоя діяльність, як амбасадора українського кухні після 24 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії, вона стала не на часі, меш потрібною? Чи навпаки, стала більш актуальною?

Д.М.: На початку, після 24 лютого, був шок. Кулінарія ніби відійшла на другий план. Але потім, всі українці зібралися з духом і зрозуміли, що потрібно розвиватися, потрібно з іще більшими зусиллями розвивати ту сферу, за яку кожен відповідає.

К.Л.: Як особисто ти будеш долучатись до перемоги України?

Д.М.: Тут, у Вашингтоні, я знаходжусь в центрі американської політики, в центрі роботи Конгресу. Я вже мав декілька приватних зустрічей, на які мене запрошувало Посольство України, щоб готувати для почесних гостей, таких як: держсекретар США Ентоні Блінкен, спікерка Палати представників Ненсі Пелосі, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, перша леді України Олена Зеленська, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та ін. І для усіх цих людей я кілька разів готував різні ланчі, вечері, перекуси.

Інтерв'ю Катерини Лісунової з Дімою Марценюком, амбасадором борщу та української кухні в США. Фото: Костянтин Голубчик
Інтерв'ю Катерини Лісунової з Дімою Марценюком, амбасадором борщу та української кухні в США. Фото: Костянтин Голубчик

Водночас, паралельно проходили різні засідання, різні зустрічі на яких обговорювали який вид допомоги надавати для України. Я вважаю, що мій внесок як шеф-кухаря, - це смачно нагодувати наших гостей, щоб вони робили правильні рішення для підтримки України. Ось це мій внесок.

На такого рівня вечерях, я завжди стежу за тарілками, як з’їдають мої страви. Я робив кілька раундів, - 1, 2, 3, 4 страви і завжди все з’їдали. А я був приємно здивований і від багатьох отримував компліменти.

К.Л.: Держсекретар США Ентоні Блінкен, нічого на тарілці не залишив?

Д.М.: Ні.

К.Л.: І спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі, також?

Д.М.: І спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі, також. (посміхається)

К.Л.: Чого би ти хотів побажати Україні та українцям?

Д.М.: В першу чергу, - це звісно, мирного неба. По-друге, швидкого відновлення. А також, моє найщиріше бажання… я бачу рівень і розміри допомоги які йдуть в Україну і на жаль рівень корупції, який залишається навіть у такі складні часи. Тому, моя найбільша мрія, - це знищити корупцію в Україні. І щоб дійсно, усі ці величезні кошти, які йдуть з усього світу, пішли на на справжнє відновлення нашої держави України.

Дивіться також: Як шеф-кухар Дмитро Марценюк поширює культуру української кухні в США.

Як шеф-кухар Дмитро Марценюк поширює культуру української кухні в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:18:54 0:00

Всі новини дня

Псевдореферендуми і часткова мобілізація в Росії проявили слабкість Путіна - експерти

Проведення псевдореферендуму в тимчасово окупованому Маріуполі. Фото зроблене 24 вересня 2022 року. Фото AP

Спливає термін, який Москва відвела на проведення фіктивних «референдумів» на окупованих територіях України. Британська розвідка констатує, що під час виступу перед обома палатами російського парламенту у п’ятницю, 30 вересня, президент РФ Володимир Путін може оголосити про анексію окупованих російською армією українських територій.

Це ознака слабкості та поразок – так радник США з національної безпеки Джейк Салліван назвав так звані «референдуми» на тимчасово окупованих територіях.

Тим часом США почали готувати нові санкції проти Росії через ці «псевдореферендуми». Високопосадовці США та країн Заходу вже неодноразово заявляли, що ці так звані «референдуми» нелегітимні і не будуть визнані світовою спільнотою.

Реакція США та ЄС

В офіційній заяві Білого Дому йдеться, що Сполучені Штати ніколи не визнають українську територію нічим іншим окрім як частиною України, а «референдуми» є фальшивим приводом для спроби анексувати частину України, порушенням міжнародного права, а також статуту ООН.

«Те, що ви бачите сьогодні всередині Росії, цей призов військ, фіктивні «референдуми», які вони намагаються провести на окупованих територіях, це точно не ознаки сили чи впевненості. Зовсім навпаки. Це ознаки того, що Путін і Росія значно потерпають», - заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що так звані «референдуми» – це фікція, і українці мають повне право повернути тимчасово окуповані території.

Співголова Гельсінської комісії США, сенатор-демократ Бен Кардін сказав в інтерв’ю "Голосу Америки", що так звані «референдуми» не змінюють нічого ані для України, ані для міжнародної спільноти.

Проведення «референдумів» в регіонах, де немає стабільності, де населення не повернулось, є безглуздим і лише покликано легітимізувати незаконність дій Росії. І це неприйнятно
співголова Гельсінської комісії США, сенатор-демократ Бен Кардін

«Основний принцип, який ми відстоюємо, полягає в тому, що не можна змінювати кордони силою. Це те, що Росія намагається зробити. На тимчасово окупованих територіях через вторгнення Росії більшість населення виїхало.

Проведення «референдумів» в регіонах, де немає стабільності, де населення не повернулось, є безглуздим і лише покликане легітимізувати незаконність дій Росії. І це неприйнятно», - говорить співголова Гельсінської комісії США, сенатор-демократ Бен Кардін.

Думку Бена Кардіна поділяє і сенатор-республіканець Марко Рубіо. «Цей «референдум» є лише політичною тактикою, спрямованою на те, щоб створити фальшиву довіру до несправедливого захоплення території Путіним», - заявляє він.

Аналогічне ставлення до псевдореферендумів висловлюють і представники Європейського Союзу.

«Це не референдум, це не політична воля людей, які там живуть. Це радше вимушене рішення, яке в Москві вже прийняли місяць тому. Вони хочуть мобілізувати більше бійців, в тому числі з цих регіонів. Це викликає велике занепокоєння, тому багато чоловіків намагались втекти ще до початку цього так званого псевдореферендуму», - заявляє депутатка Європарламенту Віола фон Крамон.

Спроба Росії легітимізувати захоплення територій

Експерти, з якими поспілкувався "Голос Америки", наголошують, що проведення так званих «референдумів» – це, перш за все, незаконна спроба легітимізувати право Росії на використання зброї для захисту тимчасово окупованих територій.

«Оголошення цих «референдумів» дозволить Путіну сказати, що частина східної України тепер є частина російської території, і що він залишає за собою право використовувати ядерну зброю для їх захисту, відповідаючи на атаку Заходу. Ми бачимо, що він вже оголосив часткову мобілізацію. Щоб це не означало, насправді вона може бути не такою вже і частковою», - говорить Директор Інституту сучасних світових проблем Грегорі Файфер.

Я думаю, що навіть у колі Путіна зростає розуміння того, що все йде дуже погано, що все це насправді катастрофа для Путіна та для російської армії в цілому.
директор глобальної політики центру Джорджа Буша Девід Креймер

Схожої думки дотримується і директор з глобальної політики Президентського центру Джорджа Буша та колишній помічник Держсекретаря США Девід Креймер. За його словами, «референдуми» - свідчення того, що російські еліти починають відчувати поразки Путіна.

«Я думаю, що навіть у колі Путіна зростає розуміння того, що все йде дуже погано, що все це насправді катастрофа для Путіна та для російської армії в цілому. Думаю, також на рішення про проведення «референдумів» вплинув успіх українських наступальних дій», - заявив директор глобальної політики центру Джорджа Буша Девід Креймер в коментарі "Голосу Америки".

«Якщо Путін думає, що Росія анексує території після «референдуму», і Україна боятиметься наносити по них воєнні удари, то Україна вже завдавала удари по Криму, який Росія незаконно анексувала у 2014 році.

Українці продовжуватимуть свою кампанію, що б не трапилося. Ніхто не повинен визнавати результати цих безглуздих фальшивих референдумів, які проводять під величезним тиском із до зубів озброєними солдатами, змушуючи громадян брати участь. І тому я думаю, що все це пахне відчаєм з боку Путіна, і це зовсім не виглядає добре», - додає Девід Креймер.

Як «псевдореферендуми» вплинуть на підтримку України Заходом

За словами Девіда Креймера, директора глобальної політики у Центрі Джорджа Буша, країни Заходу взагалі не повинні зважати на ці «референдуми».

Україна та Захід мають діяти так, ніби так званих «рефередумів» не було, - переконаний директор Інституту сучасних світових проблем Грегорі Файфер.

Думаю, що погрози Росії, які ми чуємо знову і знову, будуть стимулом та обґрунтуванням для того, щоб подвоїти підтримку України Сполученими Штатами і союзниками по НАТО, зокрема у наданні Україні додаткової зброї та боєприпасів, артилерії більшого радіусу дії, ракет HIMARS.
віце-президент Інституту миру США Вільям Тейлор

«Думаю, що Україна і її західні союзники мають дотримуватись думки, що жодних «референдумів» не було. Кремль може вчиняти як завгодно та говорити що завгодно. Та це не означає, що все так і є. Мені здається, що саме бажання не провокувати Путіна без необхідності – ідея, якої дотримується президент Франції Макрон – вона обмежувала дії Заходу з підтримки України», - заявляє Грегорі Файфер.

На думку колишнього посла США в Україні, а нині - віце-президента Інституту миру США Вільяма Тейлора, Росії не вдасться за допомогою фіктивних «референдумів» залякати Захід і змусити зменшити підтримку України. Навпаки, каже посол Тейлор, через так звані «референдуми» Захід збільшить постачання зброї.

«Думаю, що погрози Росії, які ми чуємо знову і знову, будуть стимулом та обґрунтуванням для того, щоб подвоїти підтримку України Сполученими Штатами і союзниками по НАТО, зокрема, у наданні Україні додаткової зброї та боєприпасів, артилерії більшого радіусу дії, ракет HIMARS, які виявились дуже ефективними. Ці «референдуми» та інші погрози – вагома причина для Заходу збільшити підтримку для України, а не зменшувати її.

Окрім збільшення підтримки України, західні країни заохочуватимуть українців продовжувати боротьбу за свою територію. Ні для кого поза Кремлем ці «референдуми» не мають значення. Що б Росія не заявляла, Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька області та Крим – українські землі. І Україна має цілковите право захищатись та витісняти росіян зі своєї території. А ці «референдуми» - тільки стимул для цього», - говорить в інтервʼю "Голосу Америки" віце-президент Інституту миру США Вільям Тейлор.

Західні експерти погоджуються в думці, що і так звані «референдуми», і часткова мобілізаціями – прояв слабкості Путіна. На їхню думку, ані фальшиве голосування, ані погрози, які його супроводжують, не змінять підтримку України Заходом, а також не вплинуть на боротьбу за звільнення українських територій.

Дивіться також: Брифінг Голосу Америки. Як США реагують на так звані "референдуми" на окупованих територіях України

Був один котлован: як відбудовують лікарню у селі Гурівщина на Житомирський трасі. Відео

Росіяни навмисно знищили лікарню у селі Гурівщина на Житомирський трасі, під час окупації, коли намагалися захопити Київ, каже головний лікар та місцеві мешканці. Лікарня обслуговувала понад 5 з половиною тисяч жителів.

Компанія Meta викрила дві мережі дезінформації з Китаю та Росії

Логотип компанії Meta на фоні російського прапора крізь розбите скло

Компанія Meta, яка є материнською компанією Facebook, заявила про вимкнення мереж вебсайтів в Китаї та Росії, які займалися операціями із впливу.

Зокрема, за даними компанії, мережа в Росії була націлена насамперед на Німеччину, Францію, Італію, Україну та Великобританію.

В операції брали участь понад 60 веб-сайтів, створених для імітації законних новинних сайтів, зокрема були створені копії таких газет як The Guardian у Великобританії та німецької Der Spiegel. Втім замість новин, які публікують на своїх сайтах оригінальні видання, ці фейкові сайти містили посилання на російську пропаганду та дезінформацію про Україну.

Meta визнає, що російська операція почалася в травні цього року. На своїх сайтах так звані новинні організації публікували статті, в яких критикували Україну та українських біженців, підтримували Росію та стверджували, що санкції Заходу проти Росії матимуть зворотний ефект.

Крім того, вони рекламували свої статті у багатьох інтернет-сервісах, включаючи Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, на веб-сайтах петицій Change.org, Avaaz і LiveJournal.

Цю інформаційну операцію Meta називає наймасштабнішою операцією російського походження. Задля ефективного впровадження таких підроблений веб-сайтів, Росія також використала висвітлювання інформації різними мовами, що вимагало як технічних, так і лінгвістичних інвестицій. Посилення в соціальних мережах, з іншого боку, покладалося насамперед на масивну рекламу.

У Meta заявляють, що під час їхнього розслідування, російська сторона одночасно створювала нові веб-сайти. Це є підтвердженням того, що в основі таких діяльностей Росії лежать фінансування та інвестиції.

Девід Агранович, директор із запобігання загрозам Meta, прокоментував успішне викриття платформ дезінформації на своїй сторінці у мережі Twitter: «Ми знаємо, що загрозливі суб’єкти наполегливі та намагатимуться відновитися. Ми продовжуватимемо досліджувати такі мережі, ліквідовувати їх, ділитися інформацією з правоохоронними органами та колегами галузі та публікувати наші висновки».

Операція впливу з боку Китаю, за даними компанії, проходила на кількох платформах соціальних мереж і була першою, що спрямована на внутрішню політику США напередодні проміжних виборів 2022 року, а також на зовнішню політику Чехії відносно Китаю та України.

У Чехії ця діяльність була здебільшого антиурядовою, критикувалась державна підтримка України у війні з Росією, як війна впливає на чеську економіку, - мовиться у прес-релізі компанії. "Кожен кластер облікових записів публікував контент у невеликих обсягах у робочий час у Китаї, а не тоді, коли цільова аудиторія (цих сторінок - ред.) зазвичай не спала", - повідомляє Meta.

Щоб підтримати подальші дослідження подібних крос-інтернет-діяльностей, Meta включила до свого звіту список доменів, петицій і каналів Telegram, які, на їх думку, пов’язані з цією операцією.

У статті використані матеріали з веб-сайтів Meta та Associated Press.

Дивіться також: У США закликають Росію припинити війну на ядерних об'єктах

Українців в окупації змушують до участі в "пародії на виборчий процес" - посол США в ОБСЄ

Представники так званої "виборчої комісії" проводять псевдореферендум у Маріуполі, 24 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Фіктивні "референдуми", скликані Росією на окупованих територіях України - це ніщо інше як "пропагандистські трюки для легітимізації насильницького захоплення українських територій Росією". Про це під час спеціального брифінгу Державного департаменту США у Брюсселі заявив постійний представник США в ОБСЄ Майкл Карпентер.

"Повідомлення свідчать про те, що збройні сили змушують людей голосувати у власних домівках, і що багатьом працівникам погрожують втратою роботи, якщо вони не проголосують", - наголосив Карпентер, говорячи, зокрема, про Маріуполь.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

"Це ті ж самі громадяни, які постраждали від війни, які піддалися жорстокому процесу фільтрації, іноді під тортурами, і тепер змушені в повній пародії на виборчий процес дати свою згоду на неоколоніальні претензії Росії. Якби це не була така трагедія, це цілком можна було б кваліфікувати як пародію", - сказав представник США в ОБСЄ.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що президент США Джо Байден назвав ці "референдуми" - "хибним приводом для спроби силової анексії частин України шляхом зухвалого порушення міжнародного права, включаючи Статут ООН". Американський глава держави запевнив, що США не визнають "результати" і пообіцяв швидкі та суворі економічні заходи щодо Росії у відповідь.

Напередодні про запровадження нових санкцій через псевдореферендуми проти 92 осіб та організацій в Росії оголосила Велика Британія​. Відповідні санкції анонсує і ЄС.

27 вересня Палата громад Парламенту Канади одноголосно прийняла заяву про засудження фейкових референдумів та декларувала, що Оттава ніколи не визнає їхню легітимність, повідомила посолка України у Канаді Юлія Ковалів.

Країни НАТО також заявили, що не визнають "незаконну і неправову" анексію Криму, а також окупованих Росією територій України.

Українська влада також наголошує, що це "голосування" не матиме реальних наслідків.

Минулого тижня у Кремлі заявляли, що після проведення "референдумів" в окупованих районах України, для захисту новостворених так званих "російськи територій" можуть бути використані всі наявні засоби, включно із ядерною зброєю.

Російські ЗМІ вже оприлюднили попередні результати так званих "референдумів" на окупованих територіях. За їхніми даними, 96% "голосів" на окупованих територіях висловились за приєдання до Росії, повідомляє Reuters.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

У вівторок у Нью-Йорку о 15:00 за місцевим часом відбудеться скликане Україною засідання Ради безпеки ООН щодо так званих "референдумів".

Тим часом британська розвідка повідомляє, що президент РФ Володимир Путін 30 вересня під час виступу перед обома палатами російського парламенту може оголосити про анексію окупованих українських територій, повідомляє "Радіо Свобода".

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Reuters.

Дивіться також: Як Краків допомагає українським біженцям

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Міністерка енергетики США: Ми закликаємо Росію негайно припинити військові дії на ядерних об’єктах в Україні. Відео

Виступаючи на конференції МАГАТЕ, міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм вкотре підкреслила "непохитну підтримку уряду та народу України" з боку Вашингтона та його "відданості безпеці та захисту українських ядерних об'єктів під час варварського вторгнення Росії".

Більше

XS
SM
MD
LG