Спеціальні потреби

Актуально

Чи буде цей контрнаступ ЗСУ вирішальним у війні - аналіз експертів 

Фото: Бойові машини "Бредлі". Транспортне Командування США/Oz Suguitan

Контрнаступ української армії має великі шанси на успіх, якщо країни Заходу не зменшать допомогу Україні - діляться своїм аналізом вашингтонські експерти з військової справи. Як може виглядати тактика весняного наступу і яких помилок Заходу має остерігатись Київ - про це вони розповіли Голосу Америки.

“Обережним оптимістом” називає себе Люк Коффі, авторитетний аналітик Гудзонівського інституту у Вашингтоні.

Прямо зараз нам потрібно почати думати, що Україна потребуватиме для контрнаступу у 2024 році
Люк Коффі

“Я обережний оптиміст. Я думаю, вони досить добре впораються з цим контрнаступом. Але, гадаю, наступного року знадобиться другий контрнаступ. Тому прямо зараз нам потрібно почати думати, що Україна потребуватиме для контрнаступу у 2024 році. Ми маємо почати думати про те, що буде потрібно Україні взимку, майбутньої зими, при цьому допомагаючи їм в поточному наступі”, - розповідає Коффі в коментарі Голосу Америки.

Він вважає, що допомога Україні від західних урядів має надходити не під окремі битви, але як довготривала кампанія допомоги для подолання різних викликів, перед якими опинилась Україна.

“Саме так ми маємо почати думати про майбутній наступ України. Це не станеться швидко. Будуть злети і падіння. Будуть деякі тактичні невдачі. Однак ми повинні продовжувати надавати Україні зброю, боєприпаси та необхідну підготовку, щоб вони могли перемогти”, - розповідає аналітик Гудзонівського інституту.

Коффі, який в минулому працював з міністром оборони Великої Британії й має досвід аналізу військової справи, не виключає, що контрнаступ в Україні вже почався:

“Я думаю, що це буде дуже довгий процес, який, напевне, вже почався. У нас сформовані якісь ідеї про це, бо ми дивились надто багато голлівудських фільмів, як відбуваються ці великі військові операції. Але часто такі широкомасштабні військові операції не мають початкової точки, яку можна ідентифікувати. І може бути, що ми довго, місяцями не знатимемо результатів цього контрнаступу, був успіх чи поразка”, - сказав експерт.

Чи буде український цей контрнаступ вирішальним у війні, не може переконано сказати кар'єрний військовий США у відставці, а нині Керівник досліджень Євразійської програми у американському Дослідницькому Інституті зовнішньої політики Роберт Гамільтон.

“Ми поки що не бачили багато рішучих наступальних маневрів в цій війні. То ж в цьому весняному наступі України цікаво, чи буде він вирішальним, чи зможуть українці використати ті танки і БТРи так, щоб це суттєво вплинуло на ситуацію, і чи росіяни зможуть використати свою розвідку та вогонь з великої відстані, щоб зупинити або завадити наступу”, - міркує оглядач.

За його оцінками, країни Заходу оснастили важкою технікою близько 9 бригад ЗСУ, втім цього недостатньо, щоб прогнозувати успіх потенційних боїв, каже Гамільтон в коментарі Голосу Америки.

“Зараз ми на тому етапі, коли більша частина допомоги Заходу, яку надали Україні, це приблизно 230 танків. Не всі вони західні. Я маю на увазі, що лише близько 70 з них - “Леопарди”. Решта, переважно, це старі російські або радянські танки та близько півтори тисячі бронетранспортерів. Тож на Заході говорять про дев’ять бригад техніки, яку українці можуть використати під час цього весняного наступу. Де ми зараз знаходимося у цій війні – це очікування наступу України, намагання зрозуміти, яка саме мета цього наступу, де він відбудеться і чи зможе він бути вирішальним”, - розповідає військовий.

В абсолютно найкращому випадку, Україна зможе використати нові можливості, які вона має, щоб досягти вирішального прориву в певній точці російських ліній, а потім скористатися цим: проштовхнути танки, бронетранспортери, мобільні платформи, зманеврувати мобільністю, щоб пробити діру в лініях (російської оборони - ред.), і використати це, проникнувши в тил російських формувань, змусивши росіян відсунути свої лінії назад, під загрозою оточення з боку українців, або обходу з флангу
Роберт Гамільтон

Гамільтон описав, який сценарій контрнаступу для ЗСУ був би найоптимістичнішим: “В абсолютно найкращому випадку, Україна зможе використати нові можливості, які вона має, щоб досягти вирішального прориву в певній точці російських ліній, а потім скористатися цим: проштовхнути танки, бронетранспортери, мобільні платформи, зманеврувати мобільністю, щоб пробити діру в лініях (російської оборони - ред.), і використати це, проникнувши в тил російських формувань, змусивши росіян відсунути свої лінії назад, під загрозою оточення з боку українців, або обходу з флангу. Це найкращий сценарій для України”.

При цьому американський військовий застерігає, що через високі очікування, країни Заходу можуть зменшити допомогу Україні, якщо контрнаступ не буде успішним.

“Мене турбує, що Захід має нереалістичні очікування щодо того, що можуть зробити українці. Якщо результативність (контрнаступу - ред.) не виправдає наших очікувань, на Заході почне поширюватися думка, що нас влаштовують умови замороженого конфлікту, і ми почнемо зменшувати чи уповільнювати нашу допомогу Україні. Замість того, щоб дати їм все, що потрібно для перемоги, ми даємо їм все, аби не програти. Я думаю, що це реальний ризик”, - аналізує Гамільтон із Дослідницького Інституту зовнішньої політики.

Раніше Голос Америки також опублікував аналіз колишнього командувача Сухопутних сил США у Європі Марка Гертлінга про те, наскільки складним є процес підготовки до ефективного контрнаступу українських сил.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG