Спеціальні потреби

Актуально

Контрнаступ, чи підготовка до нього? Експерти і ЗМІ намагаються відгадати наміри Києва

«Нам ще потрібно трохи часу», – сказав Зеленський в інтерв’ю ВВС. На фото президент України Володимир Зеленський в автомобілі під час візиту на військову авіабазу в Состерберзі, Нідерланди, 4 травня 2023 р. (Yves Herman/Pool через AP)

Західні експерти та ЗМІ намагаються розібратися з тим, чи Україна почала контрнаступ. Як кажуть російські військові блогери і очільник російських бойовиків «Групи Вагнера» Євген Пригожин, український контрнаступ йде «повним ходом» з успішними атаками на російські сили, але президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю британському телеканалу ВВС у четвер сказав, що наступ почнеться пізніше, коли українські сили будуть більш підготовлені до нього і надійде вся необхідна техніка.

Зеленський зазначив, що з точки зору підготовки особового складу та мотивації Збройні сили України «готові» до контрнаступу, але не починають його, бо чекають частину військової техніки, зокрема бронетехніки, яка надходить «партіями».

Як сказав Зеленський, з тією зброєю, яку Україна вже отримала, війська можуть почати висуватися, і навіть «досягти успіху».

«Але ми втратили б багато людей. Я вважаю, що це неприпустимо. Тож треба почекати. Нам ще потрібно трохи часу», – сказав Зеленський в інтерв’ю ВВС.

Виступаючи перед журналістами у п'ятницю, 12 травня, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі також підтвердив, що на думку Вашингтона, Київ має практично всі складові для початку успішного контрнаступу, а рішення про його початок союзники залишають за президентом України.

У «списку покупок» залишилося небагато речей, які ще не викреслені – додаткові боєприпаси, зокрема артилерійські боєприпаси, і вони дуже-дуже скоро будуть в дорозі
координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі

«Ми зосереджені на тому, щоб переконатися, що він має інструменти, навчання та можливості, щоб, коли він буде готовий зробити крок, він зможе зробити його впевнено. Це йому вирішувати, і, як я вже казав раніше, ми надали переважну більшість тих засобів, які, за словами українців, були потрібні їм для проведення наступальних операцій навесні. У «списку покупок» залишилося небагато речей, які ще не викреслені – додаткові боєприпаси, зокрема артилерійські боєприпаси, і вони дуже-дуже скоро будуть в дорозі», - наголосив Кірбі.

Ще наприкінці квітня головнокомандувач Об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі заявив, що Збройні сили України отримають необхідну зброю вчасно для майбутнього контрнаступу проти російських військ. Генерал сказав, що понад 98 відсотків обіцяної Києву бойової техніки, вже поставлено і союзники також продовжать підтримувати українські операції. Країни-члени НАТО вже відправили в Україну танки, бронетехніку, безпілотники, ракетно-пускові установки та боєприпаси на мільярди доларів.

Експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос пише, що українські війська проводять локальну контратаку поблизу флангів Бахмута, але цього достатньо для того, щоб «викликати значну паніку серед російських військових блогерів, які припускають, що очікуваний контрнаступ України вже почався».

Барррос наводить також слова українського генерал-полковника Олександра Сирського, який 10 травня заявив, що «на окремих ділянках лінії фронту російські війська відступили до двох кілометрів». Також Баррос каже, що за словами лідера Українського національного корпусу Андрія Білецького, українським силам вдалося просунутися на ділянці приблизно 3 км на 2,6 км поблизу Бахмута. Баррос припускає, що його слова стосується цієї самої місцевості.

Як зауважує газета Washington Post, Міністерство оборони Росії спростовує повідомлення про прорив українських військ на лінії фронту.

Щодо слів президента України Володимира Зеленського, який заявив, що потрібно дочекатися прибуття додаткової техніки перед початком весняного наступу, то газета New York Times зауважує, що коли президент Зеленський сказав, що хоче зачекати з контрнаступом, то це породило дискусії в Україні.

Нью-йоркська газета зауважує, що деякі українці побоюються, що якщо контрнаступ буде сприйнятий як невдалий, зросте тиск на Зеленського, якого західні країни змусять домовитися про мирну угоду з Москвою. При цьому підтримка Заходу може зменшитися.

NYT наводить слова Тараса Чмута, колишнього військового, який очолює благодійний фонд «Повернись живим», який також вважає, що зброї, яка вже надійшла в Україну, «ще недостатньо для успішного контрнаступу».

Натомість британський військовий експерт Філіпс О’Браян звертає увагу на слова західного експерта, який в інтерв’ю CNN каже, що, найімовірніше, українці проводять операції з підготовки контрнаступу.

Ця підготовка передбачає вражання цілей, таких як склади зброї, командні центри, бронетехніка та артилерійські системи, щоб підготувати поле бою для наступаючих сил, пояснює експерт CNN.

За його словами, це – стандартна тактика перед великими операціями, і коли наприкінці минулого літа Україна розпочала контрнаступ на Харківщині та Херсонщині, йому так само передували повітряні атаки «для формування поля бою».

За словами високопоставленого американського військового чиновника, який говорив з CNN, «ці формування можуть тривати багато днів» перед тим, як почнеться основна частина запланованого українського наступу.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG