Спеціальні потреби

Актуально

Яка зброя потрібна Україні, щоб звільнити Крим - аналізують експерти 

Архівне фото: Кримськотатарський прапор та прапор України в селі Чонгар, 2015 рік

Щоб деокупувати Крим, міжнародні партнери мають почати надсилати в Україну наступальні види озброєнь, зокрема, танки, авіацію та далекобійні ракети. На цьому наголосили експерти під час дискусії “Справа України з деокупації Криму”, що пройшла у середу в аналітичному центрі “Атлантична Рада” у Вашингтоні. А українському уряду рекомендують заздалегідь підготувати план із розумної деокупації. Як вважають оглядачі, процес повернення півострова під контроль України може бути болючим.

Як звільнити Крим

“Питання Криму - центральне в цій війні” - вважає американський генерал у відставці Веслі Кларк, колишній Верховний командувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі. На його думку, звільнити Крим можливо, але для цього ЗСУ потребують наступальної зброї, зокрема танків та літаків-винищувачів.

“Чи Україна може відновити контроль над Кримом? Відповідь: абсолютно так. Чи вона має все, щоб це зробити? Ні, не має”, - ділиться міркуваннями генерал Кларк.

Україна потребує наступальних потужностей, і це починається із перемоги в контрнаступальній битві, більше артилерії, більше озброєння, яке стріляє на довшу дистанцію, кращий командний контроль та підтримки розвідки. Україна також потребує дронів, що діють на довгі відстані, як то Switchblade 600. І якщо буде перемога в контрнаступі, можна просуватися вперед. А для просування нeобхідна не лише сильна і відважна піхота, яку Україна сформувала, але і бронетехніка, самохідна артилерія, ударні гелікоптери та авіація.

То ж прийшов час, щоб Україна отримала доступ до західної авіації. Ми повинні надати їм F16, ATACMS, 600-ті дрони, час для України отримати танки М1 (“Абрамс”), "Леопарди", "Челенджери", і це все має супроводжуватися суттєвою системою обслуговування”, - зазначив Кларк.

Лідерство країн полягає в тому, хто зможе проявити політичну волю і зробити перший крок, як то надіслати Україні танки, - аналізує Дебра Кейган, експертка “Трансатлантичної мережі лідерства”. Лідерство серед країн Заходу вона очікує від Сполучених Штатів.

“20-го січня буде засідання “Рамштайн”, там буде багато міністрів оборони. Це було б дуже корисно, важливо і розважливо, якби міністр оборони США Остін чітко сказав, що ми хочемо, щоб країни надіслали бойові танки в Україну, ми хочемо, щоб країни прийняли той факт, що Україна потребує літаків для цієї війни, ми маємо припинити ігри на тему “відмовитись від Криму в обмін на мир”, - каже експертка.

“Треба, щоб США проявили значно сильнішу руку - в рукавицях чи без - щодо своїх союзників, щоб вони зрушили з місця і переходили до наступної фази”, - каже експертка.

Вона також звертає увагу, що всередині НАТО вже менші країни відкрито тиснуть на Німеччину та Францію, щоб ті посилили допомогу Україні.

“Що ми зараз бачимо, це певне розділення країн всередині НАТО, у доброму сенсі, коли деякі країни починають виступати і казати Німеччині: у вас є ця промислова база, у вас є ця зброя, у вас є можливості сказати “так” і рухатися вперед. Вони не бояться публічно тиснути на Німеччину. І це фундаментальна зміна, порівняно з тим, що було раніше. Вони це також роблять щодо Франції, що, на мою думку, призвело до того, що Франція вже змінила позицію”, - аналізує Кейган.

Якщо Крим лишиться за Росією, це підштовхне Путіна до подальшої агресії, переконана експертка. “Не можна винагороджувати зло за погану поведінку”, - продовжує Дебра Кейган.

Крим в обмін на мир?

Україна вже продемонструвала Заходу, що Кримом торгувати з Росією не буде, - наголосив колишній міністр оборони України, а нині експерт “Атлантичної Ради” Андрій Загороднюк. То ж страх спровокувати Путіна зараз є недоречним. Загороднюк вважає, що Захід має чітко заявити, яким має бути формат української перемоги, і ця перемога має включати деокупацію Криму.

“Деякі оглядачі вважають, що Крим не повинен бути частиною цієї кампанії, дехто пропонує обміняти Крим на мир. Це говорять люди, які не розуміють сенсу цієї війни. Ми (Україна - ред.) вважаємо, що Крим важливий, через Крим Путін показує свою силу іншим регіонам. І фактор Чорного моря - це велике геополітичне питання”, - розповідає колишній міністр оборони України.

“Ми повинні бути дуже чіткими в питанні формату цієї перемоги. Не можна дозволити Росії тримати Крим як постійну загрозу у чорноморському регіоні, - продовжує він. - Якщо Росія має відповідати за свої дії, вона повинна бути відповідальна за все, а не лише частково. Щоб не було - "Ми звільнимо Україну, але не всю" - це помилкова стратегія”.

Деокупація можлива лише військовим чином

Загороднюк переконаний, що Путін не піде на жодні реальні переговори з Україною. Єдина причина, чому "господар Кремля" йде на переговори - для затягування часу, - вважає колишній міністр оборони України.

Андрій Загороднюк, як і його колеги, переконаний, що для деокупації Криму Україні потрібно більше наступальної зброї.

“Ми віримо, що військове рішення можливе. Ми вважаємо, що російські війська будуть виснажені на той час, коли ми будемо йти на Крим, їхні сили можливо обмежити, і можливо нейтралізувати вплив Чорноморського флоту, - розповідає колишній міністр оборони України. - Звісно, нам потрібна наступальна зброя, нам потрібна підтримка міжнародної спільноти”.

Лише військове рішення як єдине правильне для деокупації Криму підтримує і Леонід Гозман, президент російського руху “Союз правих сил”.

“Путіна можна зупинити лише перемігши його. Це єдиний спосіб. Бо якщо українці звільнять всі території, включно з Кримом, і після цього буде якийсь мирний договір між Путіним з одного боку, а Україна та решта світу - з іншого боку, це не буде мир, це буде просто припинення вогню. Він знайде нові ресурси, реорганізує армію, і знову атакує. Єдиний стабільний мир - це руйнування цього війська, цього злочинного режиму, як це було зроблено у 1945 році з іншим злочинцем", - наголосив Гозман.

Делікатна реінтеграція

Після перемоги процес деокупації Криму для України може бути нелегким, попереджає генерал Веслі Кларк. Він рекомендує українському уряду вже працювати над програмою, як покроково повернути Крим під український контроль.

“Український уряд, на мою думку, має скласти план деокупації Криму. Крим був етнічно вичищений, населення, яке там жило у 2013 році, сьогодні вже там не живе. Кримські татари були ізольовані і змушені були виїхати, туди прибуло багато росіян. Це типова поведінка РФ, так працює Росія. Має бути план з реінтеграції Криму до України. І я переконаний, що багато тих росіян, які прибули туди, вони б хотіли стати частиною України, замість перебування в ізольованій диктаторській Росії”, - аналізує Кларк

З ним погоджується і Загороднюк.

“Ми маємо бути дуже обережними і дуже делікатними навколо деяких питань, а також маємо бути дуже рішучими щодо інших питань. Очевидно, це буде важко, але з добрим планом і підтримкою, це можливо”, - каже він.

Експерти не взялися ставити прогнози, коли саме українські збройні сили будуть готові рухатися в напрямку Криму. У грудні, як повідомляв "Голос Америки", американський генерал-лейтенант (у відст.) Бен Годжес заявляв, що Крим можуть звільнити до кінця літа.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG