Спеціальні потреби

Актуально

Українці не відразу, але отримають потрібну зброю. Прогноз на 2023 рік

Що буде після Javelin, HIMARS та Patriots? Чи отримає Україна передові винищувачі, такі як F-16 американського виробництва, танки американського та німецького виробництва та безпілотники, про які постійно просять українці, запитує часопис Politico.

Масивні обстріли цивільних об’єктів в Україні, які в останні дні року, що минає, проводить російська армія, викликають обурення у світових лідерів, дипломатів, представників ООН. Але експерти-міжнародники ставлять питання про те, що світ готовий зробити заради того, щоб ці обстріли припинилися, щоб українські цивільні не гинули під завалами своїх будинків, щоб Україна могла відновити контроль над своєю територією, а мільйони українців – повернутися додому.

За даними українських рятувальників, у четвер Росія обстріляла 10 областей, пошкодила 28 різних об’єктів, травм зазнали 5 осіб.

Офіс ООН з прав людини заявив, що він «стурбований» повідомленнями про нові ракетні удари та закликав до захисту цивільних.

«Ми стурбовані повідомленнями про загибель або поранення цивільних осіб, у тому числі дітей, а також про пошкодження будинків і критичної інфраструктури внаслідок нових ракетних ударів Росії по кількох містах», – написали представники організації у Twitter.

«Безглуздим варварством» назвав цей обстріл, міністістр закордонних справ України Дмитро Кулеба і закликав не залишатися байдужим до «таких масових воєнних злочинів».

«Безглузде варварство. Це єдині слова, які спадають на думку, коли Росія запускає черговий ракетний обстріл мирних українських міст напередодні Нового року. Не може бути «нейтралітету» перед обличчям таких масових воєнних злочинів. Прикидатися «нейтральністю» означає стати на бік Росії», – написав Кулеба у твіті.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив у четвер, що прагне надавати більше підтримки Україні, і якщо буде потрібно, то не лише з Британії, але і з інших країн світу.

«Ми забезпечимо системи озброєнь, які є сумісними зі зброєю радянської доби, а нещодавно ми відправили тисячі протиповітряних ракет, щоб збивати ці безпілотники», – сказав британський міністр.

Вашингтон подолав багато самообмежень за останні 10 місяців

Як каже оглядач часопису Politico, 2023 рік має показати, чи захід готовий постачати зброю не лише радянської доби, але і сучасні системи, на які він накладав обмеження у 2022 році. Що буде після Javelin, HIMARS та Patriots, запитує він. Чи отримає Україна передові винищувачі, такі як F-16 американського виробництва, танки американського та німецького виробництва та безпілотники, про які постійно просять українці?

Українські урядовці та багато західних експертів стверджують, що для того, щоб вибити росіян з території України, потрібні ракети більшої дальності та сучасні бойові танки, тобто саме та зброя, яку західні країни поки що не хочуть надавати.

Офіційні особи США кажуть, що надають ту зброю, яку українці можуть застосувати найкраще у мінливій воєнній ситуації. Але також, як наголосив президент США Джо Байден під час його нещодавньої прес-конференції з президентом Володимиром Зеленським у Білому домі, його стримує можливість ескалації конфлікту та неготовність партнерів по НАТО надавати зброю, яка могла б таку ескалацію викликати.

Однак, як зауважує оглядач Politico, «масовий приплив зброї в Україну за останні 10 місяців» вже знаменує значний відхід від попередньої позиції Вашингтона, коли навіть після анексії Криму у 2014 році адміністрація Обами відмовлялася надавати Україні наступальну зброю.

«Лише за адміністрації Трампа Пентагон схвалив надсилання протитанкової зброї Javelin — і навіть тоді обумовив, що Javelin має зберігатися в західній частині країни, подалі від лінії фронту», – нагадує Politico.

Але з того часу багато змінилося. США почали відправляти зброю в Україну ще перед вторгненням, а протягом тижня в березні США та НАТО перекинули в країну понад 17 000 установок Javelin. Це був перехід першої червоної лінії, яку попередні адміністрації установили самі собі, вважає Politico.

Навесні адміністрація Байдена почала надавати 155-міліметрові гаубиці. Потім у червні –високомобільну артилерійську ракетну систему М142, далі були HIMARS та NASAMS.

Хоча HIMARS були ефективними, росіяни пристосувалися до їхньої появи на фронті, тож вони пересунули свої командно-контрольні вузли та склади зброї за межі досяжності цих установок, що зараз складає близько 120 кілометрів. Тому українці просять про ракети ATACMS, які можуть вражати цілі на відстані понад 450 кілометрів.

Для наступу українським військам потрібна підтримка з повітря, адже як каже генерал-лейтенант у відставці Марк Гертлінг, колишній командувач генерал армії США в Європі, форсування Дніпра на лівий берег, де окопалися росіяни, вимагатиме операції, масштаб якої можна порівняти з висадкою десанту в Нормандії під час Другої світової війни.

Для цього, як каже Гретлінг, буде необхідно використовувати ППО середньої та малої дальності в поєднанні з такою системою, як Patriot, бо якою б потужною не була ця система, її буде недостатньо для захисту всього 500-кілометрового фронту України.

Інший американський генерал (у відст.), Бен Годжес, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі, каже, що ракети ATACMS – це «саме те, що їм потрібно» прямо зараз. На його думку, наступ буде просуватися в бік Криму, тому зброя великої дальності дозволить Україні вражати ключові російські позиції – авіабази, лінії зв’язку, Керченський міст.

Німецька опозиція вимагає надати Україні танки – так україці швидше закінчать війну

Переговори далі ведуться про постачання танків – західні країни платять за вдосконалення радянських зразків, але не готові надавати сучасні американські Abrams, чи німецькі Leopard. Канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово і публічно заявляв, що не хоче самотужки посилати в Україну бойові танки. Але лідер опозиційного Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц тисне на уряд і каже, що поставка танків скоротила б термін війни.

«Підтримка України бронетранспортерами і бойовими танками не продовжила б цю війну, а скоротила б», – каже голова ХДС в інтерв’ю Німецькому агентству преси в Берліні і додає, що Німеччина та інші європейські країни вже давно повинні були поставити Україні бронетехніку західного зразка.

На його думку, спільні дії Сполучених Штатів і Євросоюзу щодо різних поставок зброї в Україну «безсумнівно були б можливими». Але, каже Мерц, «офісу канцлера, очевидно, бракує політичної волі взяти на себе керівництво в Європі».

Однак оглядачі вважають, що політична воля на Заході все ж зміцнюється, і тенденція останнього року свідчить про те, рано чи пізно надходить і та зброя, в якій Україні спочатку категорично відмовляли.

«Оголошення про те, що США незабаром передадуть батарею Patriot і авіаційні «розумні бомби», останні з багатьох пакетів зброї, які вважалися ескалаційними на початку війни, натякає на подальші потенційні зміни політики наступного року, оскільки всі сторони шукатимуть спосіб припинити бойові дії», – вважає Politico.

Всі новини дня

Європа засуджує підрив Каховської греблі й обіцяє допомогу Україні

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі сказав 6 червня, що не мав досить інформації про руйнування Новокаховської греблі, але підкреслив, що ці катастрофічні події в Україні спричинені російським вторгненням.

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра.

Різке підвищення рівня води загрожує мешканцям Херсона та інших міст і сіл у регіоні, значна частина якого вже понад рік перебуває під російською окупацією, створюючи гуманітарні, екологічні й техногенні проблеми зокрема для Запорізької атомної електростанції.

Найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська.
Джеймс Клеверлі

У Києві заявляють, що вибух на греблі під контролем російських сил був здійснений, щоб перешкоджати українському наступу.

Українська військова речниця Наталя Гуменюк сказала в ефірі Радіо Свобода, що окупанти «намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування».

Російські представники стверджують, що гребля зруйнована внаслідок обстрілу українською артилерією, а з українського боку ще кілька місяців тому говорили, що росіяни замінували греблю.

Згідно з повідомленням президент України Володимира Зеленського «близько 2:50 ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС».

«Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», - написав уTwitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.

Він повідомив, що порушить це питання на зустрічі керівників країн Європейського Союзу через кілька тижнів і запропонує надання більшої допомоги затопленим районам.

«Мої думки з усіма родинами в Україні, яких зачепила ця катастрофа», - додав Шарль Мішель.

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, який в ці дні перебував у Києві, сказав, що не знає, хто саме зруйнував Каховську греблю, але підкреслив, що це сталося «лише тому, що Росія вторглася в Україну».

«Ми далі будемо спостерігати за становищем, яке змінюється, але найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська», - сказав британський міністр.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав, що руйнування Каховської греблі знову показало жорстокість російської війни в Україні.

Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляє, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.

«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», - сказав керівник МАГАТЕ зранку 6 червня.

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Більше

Відео - найголовніше

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
XS
SM
MD
LG