Спеціальні потреби

Актуально

Як на Україні позначиться європейська газова криза?

Ми поговорили з західними експертами про роль Росії в європейській газовій кризі, ризики для зимового сезону України, зокрема щодо втрати транзиту російського газу.

Початок опалювального сезону в Європі позначився різким зростанням цін на енергоресурси та струм, що досягли рекордних значень за десять років. Серед причин цінового шоку Міжнародне енергетичне агентство називає збільшення попиту на газ а також скорочення поставок, включаючи менші, ніж очікувалось, поставки зрідженого газу.

Раніше Міжнародне енергетичне агентство закликало Росію, яка є провідним постачальником газу до Європи, збільшити поставки газу. Російський президент Володимир Путін заявив що збільшити поставки на 10% можливо, якщо Європа дозволить відкрити "Північний потік-2".

Значна кількість газосховищ в Європі належить Газпрому і - який сюрприз - "Газпром" не заповнив ці сховища. А сам днями повідомив, що має 72 мільярди кубометрів газу в сховищах в Росії. Це відвертий шантаж з боку Путіна
Андерс Аслунд

Позиція Путіна, який пов'язав можливість збільшення поставок газу до Європи з відкритям "Північного потоку-2" - неприхований шантаж, вважає Андерс Аслунд, ад’юнкт-професор Джорджтаунського університету США. Він вказує на те, що "Газпром" використав м'яку позицію ЄС і не заповнив свої газові сховища в Європі, що стало фактором тиску на ринок.

"Проблема в тому, що Євросоюз не наполіг на вимогах резервування, бо значна кількість газосховищ в Європі належить "Газпрому" і - який сюрприз - "Газпром" не заповнив ці сховища, а сам днями повідомив, що має 72 мільярди кубометрів газу в сховищах в Росії. Це відвертий шантаж з боку Путіна", - говорить аналітик.

Що очікувати цієї зими Україні, на тлі газової кризи в Європі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00


Експертка британської Служби досліджень сировинних ринків ICIS Аура Сабадус вказує, що хоча прямих доказів тиску "Газпрому" немає, про "енергетичний шантаж" свідчать заяви російських посадовців а також дії "Газпрому" зокрема щодо сховищ, адже "деякі з цих сховищ заповнені на два відсотки, а на цей час вони мають бути заповнені на 70 -80 відсотків. Минулого року – це було 90%".

"Але найбільш важливо те, що Росія не постачає більше газу через Україну, хоча Україна пропонує транзитні потужності починаючи з весни чи навіть раніше?" - додає аналіткиня.

Про використання "Газпромом" газу для політичного тиску на Молдову, пише Financial Times з посиланням на посадовців країни. В експертній спільноті прозвучали заклики активізувити Меморандум про взаєморозуміння підписаний Німеччиною та США щодо "Північного потоку-2", в якому йдеться про наслідки для Росії у випадку використання енергії як зброї. Про це у соцмережах зокрема написав аналітик американського центру Атлантична Рада Іан Бжезинський.

В адміністрації США приєднались до закликів на адресу Росії збільшити надходження газу до Європи і зазначили, що у разі, якщо Росія утримається від поставок пального до Європу на тлі енергетичної кризи, можна говорити про те, що Путін наближається до використання газу у якості політичного інструменту.

Газова криза спонукає Європу згуртуватись, говорить Аслунд

У вівторок ситуацію на ринку газу в Європі обговорили міністри країн ЄС. Під час засідання Польща заявила, що Росія намагається використати газ в якості політичної зброї. В Єврокомісії зауважили, що «Газпром» виконує довгострокові контракти, хоча, на відміну від попередніх років, не надає додаткові обсяги газу.

Антиринкову поведінку буде виявлено, запевнила під час засідання Єврокомісарка з питань енергетики Кедрі Сіммонс: «Ми слідкуємо за тим, що відбувається на ринку газу. Відділ конкуренції Єврокомісії почав збирати дані щодо ринкової поведінки основних енергопостачальників, щоб виявити можливу антиконкурентну поведінку». Все ж посадовцям не вдалось досягнути домовленості щодо наступних антикризових дій.

Фото: лічильник газу показує низький тиск, Боярка, січень 2009 року.
Фото: лічильник газу показує низький тиск, Боярка, січень 2009 року.

Аслунд порівнює теперішню енергокризу в Європі з подіями 12-річної давнини, коли Росія на два тижні зупинила транзит газу через Україну і 16 європейських країн відчули дефіцит тепла.

Тоді, після кризи, Європа затвердила так званий Третій енергопакет, який встановив конкурентні правила на енергоринку. Як і тоді, так і тепер дії Росії змусять Європу згуртуватись, переконаний Аслунд, хоча швидких дій від Європи очікувати не варто.

"Газпром повністю залежить від Європи, 80 відсотків його експорту йде трубами до Європи і тут саме Європа задає музику. Вони зберуться і відреагують, але поки це станеться, цією зимою може бути серйозна криза".

Україна виявилась краще готовою до зими, ніж Європа, вважають експерти

Україні газова криза поки не загрожує, говорить Сабадус. Україна накопичила достатньо газу і якщо зима не буде надто холодною, цього вистачить до весни. А от запаси вугілля менші, що може призвести до перебоїв зі струмом, зауважує вона.

Газосховище, Україна
Газосховище, Україна

Аслунд погоджується: "Україна у відносно доброму стані, бо має 18,5 мільярда кубометрів газу в сховищах, близько трьох мільярдів – приватний газ, який можна законно експортувати.

Інше питання – електроенергія. Запаси вугілля низькі. Треба або імпортувати вугілля, а це зараз практично неможливо, або дозволити експорт струму з Росії, чи Білорусі - вибір такий".

Газове протистояння в Європі лише починається і Путін може вдатись до непередбачуваних дій аж до повної зупинки транзиту через Україну, говорять експерти.

Якщо транзит через Україну зупиниться, це буде проблемою не лише для України, але і для континенту​
Аура Сабадус

Росія хоча і зменшила транзит через Україну, але не зупинила його. "Росія все ще качає газ через Україну. Якщо транзит через Україну зупиниться, це буде проблемою не лише для України, але і для котиненту", - говорить Сабадус

Якщо Україна втратить роль транзитера, то по-перше настане дефіцит газу в Центральній і Східній Європі. По-друге зростуть ціни на газ і інші енергоресурси і це поглибить розрив між економіками Західної та Центрально-Східної Європи, додає вона. Втрата Україною транзиту газу, говорить експертка, може ще більше розділити Східну та Західну Європу.

В українському МЗС відреагували на таку загрозу. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба написав у Twitter, що зупинка транзиту газу через Україну "зруйнує залишки репутації" Росії як постачальника газу до Європи і запевнив, що Україна "має низку асиметричних кроків у відповідь".

Щоб забезпечити енергонезалежність, Україні потрібно розвивати власний газовидобуток, говорять експерти.

Якщо транзиту не буде – єдина надія для України – внутрішній видобуток
Аура Сабадус

Якщо транзиту не буде – єдина надія для України – внутрішній видобуток. Замість того, щоб карати місцевий видобуток, потрібно йому сприяти. Будь-які обмеження ціни повинні бути тимчасовими і їх треба скасувати щойно ціни повернуться до середніх значень – Сабадус

Аслунд же різко розкритикував ідею, ініціативу голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії щодо обмеження ціни постачальників газу".​

"Це жахлива ідея, - говорить Аслунд. - Зараз приватний сектор швидко збільшує видобуток, а "Нафтогаз" зменшує, через створений політиками хаос в керівництві "Нафтогазу". Обмежити ціну на газ в приватному секторі, коли приватні компанії продають приватним промисловцям – цьому виправдань немає. Це жахливо і повністю суперечить національним інтересам України".

Дивіться також: У Німеччині презентували перший в світі комерційний завод із виробництва синтетичного газу

Всі новини дня

Підтримка України з боку США непохитна - Блінкен поговорив з Кулебою, на тлі наближення річної позначки вторгнення Росії

7 лютого Держсекретар США Ентоні Блінкен провів телефонну розмову з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою

Держсекретар США Ентоні Блінкен в телефонній розмові 7 лютого запевнив українського колегу в тому, що Сполучені Штати рішуче підтримують Україну, на тлі наближення роковин повномасштабного вторгнення Росії до України, повідомили в Держдепі за результатами розмови.

В Держдепі оголосили, що розмова стосувалась питань безпекової та економічної співпраці, а Блінкен підкреслив непохитність підтримки України з боку США і, зокрема, надання нової безпекової допомоги Україні.

"Росія грубо помиляється, якщо думає, що хтось втомиться боротися зі злом, яке вона несе", - написав за результатами розмови міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Серед питань, які він обговорив з Блінкеном, Кулеба назвав: нову військову допомогу, нові санкції проти Росії та підготовку важливих заходів у контексті наближення роковин повномасштабного вторгнення РФ.

В середу президент США Джо Байден згадав Україну у своєму зверненні до Конгресу США.

"Смертельний напад, що викликає в пам’яті образи смерті та руйнування, яких Європа зазнала під час Другої світової війни. Вторгнення Путіна стало випробуванням віку. Випробуванням Америки. Випробуванням світу", - заявив президент США. Він згадав, що його минулорічне звернення до Конгресу було проголошене через декілька днів після початку повномасштабного вторгнення Росії до України.

Зеленський у Лондоні починає перші візити в західній Європі з часу лютневого російського вторгнення

Британський уряд повідомив, що у середу 8 лютого президент України Володимир Зеленський відвідує Лондон, вперше офіційно перебуваючи в західній Європі за рік з часу вторгнення Росії 24 лютого 2022 р.

Раніше були повідомлення, що Володимир Зеленський ймовірно братиме участь у саміті ЄС у Брюсселі 9-10 лютого.

Я пишаюся, що сьогодні ми розширимо програму навчання українських військових на морських піхотинців та пілотів літаків - винищувачів, щоб забезпечити Україні військо здатне захищати її інтереси у майбутньому.
Ріші Сунак

З офісу прем’єр-міністра Ріші Сунака на Давніґ стріт 10 повідомляють, що Зеленський відвідає українських військових, які проходять навчання на британських базах, а також виступить у парламенті.

Досі впродовж року активної фази російської війни президент Зеленський здійснив лише один офіційний візит за кордон у грудні 2022 року до США, де зустрівся з президентом Джо Байденом і виступив у Конгресі, а на шляху він зупинявся у Польщі, де вів переговори з польськими керівниками.

Візит до Лондона буде визнанням провідної ролі Великої Британії, яка стала найбільшим після США донором міжнародної військової допомоги Україні.

З нагоди візиту Зеленського британський уряд оголосив новий набір допомоги включно з планом навчання українських пілотів на «новітніх літаках-винищувачах, що відповідають стандартам НАТО», а також нову програму навчання українських морських піхотинців.

Минулого тижня до Британії прибули українські танкісти, які будуть використовувати 14 обіцяних Україні британських танків Challenger-2.

Західні партнери повинні далі надавати військову допомогу українцям – міністр оборони Естонії. Відео 

Західні партнери повинні далі надавати військову допомогу українцям – про це в інтерв’ю голосу Америки заявив естонський міністр оборони Ханно Певкур.

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

65 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами за 11 місяців повномасштабної війни Росії, задокументувала Генпрокуратура України. Ця цифра зростає щодня. 

Байден у промові "Про стан держави" згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці  

"Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив президент США у промові "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. Фото: Jacquelyn Martin/Pool via REUTERS 

Президент Джо Байден у своїй промові “Про стан справ в країні” наголосив на підтримці Сполученими Штатами України перед обличчям російської агресії.

“Так, ми планували відстоювати. І так, ми це зробили. Разом ми зробили те, що Америка завжди робить якнайкраще. Ми - на чолі. Ми об’єднали НАТО і побудували глобальну коаліцію. Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом”, - заявив у промові президент США.

Джо Байден додав: “Наша сила - це не лише приклад нашої сили, а й сила нашого прикладу. Пам’ятаймо - світ спостерігає. Я виступав із цієї зали рік тому, лише за кілька днів після того, як Володимир Путін розв’язав свою жорстоку атаку проти України. Смертельний напад, що викликає в пам’яті образи смерті та руйнування, яких Європа зазнала під час Другої світової війни. Вторгнення Путіна стало випробуванням віку. Випробуванням Америки. Випробуванням світу. Чи відстоюватимемо ми найголовніші принципи? Чи відстоюватимемо ми суверенітет? Чи відстоюватимемо право людей жити вільними від тиранії? Чи відстоюватимемо захист демократії? Такий захист має значення для нас, оскільки він зберігає мир і застерігає потенційних агресорів від загрози нашій безпеці та процвітанню. Через рік ми знаємо відповідь”.

Серед почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом була посолка України у США Оксана Маркарова. Байден у промові назвав її людиною, яка “уособлює не лише свою націю, а й мужність свого народу”.

Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis
Посолка України у США Оксана Маркарова у Конгресі під час промови президента Байдена "Про стан справ в країні" 7 лютого 2023 року. REUTERS/Leah Millis

“Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно. Наша нація працює заради збільшення свободи, гідності та миру не лише в Європі, а скрізь”, - сказав президент Байден.

Двопартійна єдність

На необхідності співпрацювати представникам різних партій президент наголосив з самого початку своєї промови.

“Звертаюся до моїх друзів-республіканців, якщо ми могли працювати разом в останньому Конгресі, то нема причин, щоб ми не могли працювати разом, знаходити консенсус і важливі речі у новому Конгресі також. Люди надіслали нам чітке повідомлення: боротьба заради боротьби, влада заради влади, конфлікт заради конфлікту ні до чого не призведе. І таким завжди було моє бачення країни: відновити душу нації, відбудувати кістяк Америки: середній клас, об’єднати країну”, - заявив президент-демократ Байден.

“Я з нетерпінням чекаю, щоб співпрацювати з вами”, - звернувся до нещодавно обраного спікера Палати представників, де республіканці отримали більшість, Кевіна Маккарті.

Байден віддав належне законодавцям від обох партій, які підтримали важливе для країни законодавство, зокрема, законопроєкт про інфраструктуру обсягом у трильйон доларів та розширення медичного обслуговування ветеранів.

“Зібравшись тут сьогодні ввечері, ми пишемо наступний розділ величної американської історії, історії прогресу та стійкості. Коли світові лідери просять мене дати визначення Америці, я визначаю нашу країну одним словом: можливості”, - наголосив президент.

Економічне відновлення

Промова Байдена “Про стан справ в країні” звучить у час, коли уряд США відзвітував про низьке безробіття і в країні починають зростати зарплати. Однак державний борг країни лишається рекордно високим, країна досі оговтується від інфляції.

Джо Байден: “Інфляція стала глобальною проблемою через пандемію, яка порушила ланцюги постачань, і через нечесну та брутальну війну Путіна в Україні, яка порушила постачання енергії та експорт продовольства, блокуючи зерно в Україні. Але ми маємо кращі позиції, ніж будь-яка інша країна на Землі”.

“Історія Америки – це історія прогресу та стійкості, ми завжди рухалися вперед. Ми єдина країна, яка виходила з кожної кризи сильнішою, ніж тоді, коли ми в неї входили. Дивіться всі. Ось що ми знову робимо. Два роки тому наша економіка похитнулася. Поки я стою тут сьогодні ввечері, ми створили - за допомогою багатьох присутніх тут людей - рекордні 12 мільйонів нових робочих місць – більше робочих місць, створених за два роки, ніж будь-який президент створював за чотири роки”, - зазначив президент США.

Державний борг і податки

Президент Джо Байден закликав Конгрес підняти верхню межу державного боргу країни. Він наголосив, що його адміністрація “скоротила дефіцит більш ніж на 1,7 трильйона доларів — це найбільше скорочення дефіциту в історії Америки».

При цьому Байден нагадав, що за часи його попередника - президента США Дональда Трампа - «американський дефіцит збільшувався чотири роки поспіль. Через ці рекордні зростання дефіциту жоден президент за чотири роки не наростив більшого державного боргу, ніж мій попередник», - сказав у промові Байден.

“Майже 25% усього державного боргу, накопичення якого тривало понад 200 років, було додано лише однією тією адміністрацією. Останньою. Це факти, можете перевірити це. І як на цей борг відреагував Конгрес? Вони вчинили правильно, тричі підіймали верхню межу боргу без попередніх умов чи криз. Вони оплатили рахунки Америки, щоб запобігти економічній катастрофі нашої країни», - сказав президент США, закликаючи законодавців зробити те ж саме цього року.

Глава держави закликав також Конгрес ухвалити «мінімальний податок на прибуток мільярдерів».

«Винагороджуйте працю, а не лише багатство. Прийміть мою пропозицію щодо мінімального податку для мільярдерів. Жоден мільярдер не повинен платити нижчу ставку податку, ніж шкільний вчитель чи пожежний”.

“Сама ідея, що у 2020 році 55 найбільших компаній США отримали 40 мільярдів доларів прибутку і не сплатили федеральних податків на прибуток? Це просто нечесно.

Але тепер, через закон, який я підписав, мільярдні компанії повинні платити мінімум 15%. Всього 15%. Це менше, ніж платить медсестра”, - сказав Байден.

«Я - капіталіст, але платіть свою справедливу частку. Багато з вас вдома погоджуються зі мною, і багато людей знають, що податкова система несправедлива. Це несправедливо», - зазначив президент США під оплески законодавців.

Президент закликав також до реформи поліції, нагадавши про афроамериканця Тайра Ніколса, який помер минулого місяця після того, як його побили офіцери поліції у м.Мемфіс, штат Теннессі. Серед почесних гостей у Конгресі були матір і вітчим Ніколса.

Наприкінці промови президент США підсумував: “Я прийшов сюди, щоб виконати свій конституційний обов’язок і відзвітувати про стан справ в країні. І ось мій звіт:тому, що дух цієї нації сильний, тому що хребет цієї нації сильний, тому що люди цієї нації сильні, стан справ в країні також сильний”.

Відповідь республіканців

Республіканська партія обрала для промови-відповіді президенту Байдену Сару Гакабі Сандерс, колишню прессекретарку президента Трампа, а нині - губернаторку штату Арканзас. Лідер республіканської більшості в Палаті представників Кевін Маккарті та лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл у спільній заяві назвали Сандерс “представницею нового покоління республіканців”.

Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року
Президент Байден вітається зі спікером Палати представників, республіканцем Кевіном Маккарті перед промовою "Про стан держави" 7 лютого 2023 року

Сара Гакабі Сандерс, яка значно молодша за президента Байдена, у відповіді своєї партії на звернення президента закликала до нового покоління керівництва Республіканської партії.

"Настав час для нового покоління республіканського керівництва", - зазначила Сандерс. - “У 40 років я - наймолодша губернаторка в країні. У 80 років він - найстарший президент в історії Америки”.

Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу
Сара Гакабі Сандерс, губернаторка Арканзасу

«Бути мамою трьох маленьких дітей навчило мене не вірити кожній історії, яку я чую. Тож пробачте мені, що я не повірила у те, що почула сьогодні ввечері від президента Байдена. Від неконтрольованої інфляції та злочинності до небезпечної кризи на кордоні та загрози з боку Китаю. Байден і демократи вас підвели. Вони це знають, і ви це знаєте. І настав час змін», - сказала Сандерс.

“За межами нашого кордону, від Афганістану до України, від Північної Кореї до Ірану, слабкість президента Байдена ставить під загрозу нашу націю та світ. І відмова президента протистояти Китаю, нашому найстрашнішому супротивнику, є небезпечною та неприйнятною. Президент Байден не бажає захищати наш кордон, захищати наше небо та захищати наших людей. Він непридатний виконувати обов'язки головнокомандувача», - зазначила представниця Республіканської партії у відповіді партії на промову президента Байдена.

Під час промови глави держави кілька конгресменів від Республіканської партії викрикували образливі слова на адресу президента Байдена або висловлювали свою незгоду з тим, що він говорить. Зокрема, конгресвумен Марджорі Тейлор Грін викрикувала слово “брехун”, а коли Байден говорив про Україну, як повідомляють американські ЗМІ, вона, на відміну від інших законодавців, не аплодувала і залишилась сидіти. Як повідомляє видання Newsweek, ще одна конгресвумен, яка викриками перебивала промову Байдена, була Лорен Боберт, республіканка від штату Колорадо.

Більше

XS
SM
MD
LG