Спеціальні потреби

Актуально

Єврокомісія вивчить контракт Угорщини про постачання російського газу в обхід України, але наразі заперечень не має

Кадрі Сімсон, комісарка ЄС з питань енергетики, обговорювала новий угорсько-російський контракт з українським міністром енергетики Германом Глущенком 28 вересня 2021 р.

Європейська комісія, виконавчий орган Європейського Союзу, очікує, що повноважні угорські органи проаналізують новий контракт на постачання газу в Угорщину з Росії, і що висновки про «безпеку постачання» також мають бути передані на вивчення Європейській комісії.

У роз'ясненні для Голосу Америки з Брюсселя наголошено, що підприємства в ЄС мають право вільно укладати двосторонні газові угоди, але тривалість даного угорсько-російського контракту і передбачені в ньому обсяги передбачають потребу спеціальної уваги з боку європейських органів.

Контракт між Газпромом та MVM стосується обсягів, які перевищують 28% річного споживання Угорщини, і тому має бути поданий до угорського відповідного органу. А той орган повинен упродовж трьох місяців надати Єврокомісії свою оцінку даного контракту.
Роз’яснення Єврокомісії

Україна гостро скритикувала підписання Угорщиною 15-річного договору з російською компанією Газпром на постачання газу в обхід України, позбавивши українську сторону багатомільйонних надходжень за транзит.

Угорщина у відповідь обурено засудила те, що в Будапешті назвали спробами Києва втручатися в угорські справи.

Документ був підписаний в Будапешті 27 вересня керівниками угорської енергетичної компанії MVM та керівником російського Газпрому Олексієм Міллером.

Українська газотранспортна система досі забезпечувала найкоротший шлях постачання газу з Росії в Угорщину, але нова угорсько-російська угода передбачає використання довшого маршруту - через новий трубопровід, що пролягає дном Чорного моря на Балкани і далі в центральну Європу.

У заяві Газпрому сказано, що Угорщина «вже з 1 жовтня почне отримувати газ Газпрому через Турецький потік і газопроводи південно-західної Європи».

Український уряд назвав ту домовленість «суто політичною» та «економічно необґрунтованою».

«Угорсько-російська газова угода матиме суттєвий вплив на енергетичну безпеку України та Європи», - заявили у Києві, і вирішили звернутися до Єврокомісії для «надання оцінки відповідності... європейському законодавству в галузі енергетики».

Після зустрічі 28 вересня українського міністра енергетики Германа Глущенка з комісаркою ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон в Брюсселі підтвердили, що вони обговорили новий угорсько-російський газовий контракт, і що Сімсон «пояснила роль комісії в оцінці таких контрактів відповідно до законів ЄС про безпеку постачань».

Також повідомлено, що Кадрі Сімсон «повторила добре відому позицію комісії, що ми вважаємо Україну важливою транзитною країною».

У роз’ясненні з Брюсселя, яке має Голос Америки, наголошено, що «назагал енергетична політика ЄС підтримує урізноманітнення джерел енергії, як інструменту для збільшення конкуренції та гарантування безпеки постачань».

«Для належного спостереження та оцінки безпеки постачань інформація про контракти на газопостачання має бути подана на розгляд уповноважених органів відповідних держав - членів ЄС і, якщо є потреба, також до комісії», - йдеться там.

З роз’яснення випливає, що Угорщина у цьому випадку повинна передати інформацію до Брюсселя з огляду на велику тривалість та значні обсяги передбачені у контракті з Росією.

«Відповідно до інформації якою ми володіємо даний контракт між Газпромом та MVM стосується обсягів, які перевищують 28% річного споживання Угорщини, і тому має бути поданий до угорського відповідного органу. А той орган повинен упродовж трьох місяців надати комісії свою оцінку даного контракту», - сказано в тексті.

Також там підкреслено, що «комісія може вимагати сам контракт, якщо є виправдані підстави вважати, що контракт може ставити під загрозу безпеку постачання до країни - члена, регіону, або ЄС».


Дивіться також: Європейська енергетична безпека - знову у центрі світової уваги. Відео

Європейська енергетична безпека - знову у центрі світової уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Всі новини дня

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

Більше

XS
SM
MD
LG