Спеціальні потреби

Актуально

Що вирішується на виборах Європейського парламенту?

Чинний президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер виступає у Європейському парламенті. Нові депутати затвердять його наступника.

Європейські вибори 23-26 травня, які охоплять 28 країн і понад 426 мільйонів виборців, визначать баланс сил у Європейському парламенті - законодавчому органі Європейського Союзу.

За вплив змагаються, з одного боку, політики, які хочуть зміцнення ЄС, наприклад, союзники президента Франції Еммануеля Макрона, а з іншого - політики, які критикують Євросоюз і наголошують на ролі окремих держав, зокрема, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

На європейських виборах люди поводяться зовсім не так як на національних виборах, де вони визначають уряд.
Сара Гоболт, Європейський інститут при Лондонській школі економіки

Опитування та політичні процеси у Європі дають політологам підстави прогнозувати, що наступний Європарламент буде більш роздроблений, бо традиційні політичні партії можуть зазнати втрат.

Натомість передбачають, що близько третини місць можуть здобути євроскептики, відображаючи зростання впливу популістських і націоналістичних сил у багатьох країнах.

Європейський парламент, до якого обирають 751 депутата, опрацьовує закони, що мають силу в усіх країнах Євросоюзу.

Депутати також схвалюють бюджет ЄС і контролюють роботу виконавчого органу організації, Європейської комісії, та затверджують її президента.

Вибори Європарламенту поділені на окремі виборчі процеси національного рівня з окремими партіями в кожній країні, а вже після обрання депутати групуються в наднаціональні партійні об’єднання.

Зазвичай голосування на європейських виборах захоплює людей менше, ніж вибори національного рівня. Наприклад, 20014 року середня явка перевищила 42%.

Залежно від країни цей показник на минулих виборах коливався від 89% у Бельгії, та 85% у Люксембурзі, де голосування обов’язкове, та 74% на Мальті, де активність виборців завжди дивує спостерігачів, до мізерних 13% у Словаччині, 18% у Чехії і 23% у Польщі.

“На європейських виборах люди поводяться зовсім не так як на національних виборах, де вони визначають уряд. Насамперед, багато з них просто ігнорують вибори, а коли приходять на дільниці, то використовують цю можливість, щоб покарати партії, які при владі в їхній країні”, - каже Сара Гоболт з Європейського інституту при Лондонській школі економіки.

Вона також вважає, що на європейських виборах виборці більше дозволяють собі голосувати за радикальні ліві та праві сили, партії з вузькими політичними інтересами.

Сара Гоболт погоджується з прогнозами, що радикальні праві партії можуть розраховувати на значні виборчі здобутки, але наголошує, що важко передбачити наскільки ці добутки будуть великими.

На збільшення представництва у Європейському парламенті розраховують також “зелені” і ліберали.

Вплив різних політичних сил у парламенті буде залежати від здатності обраних депутатів об'єднуватися і відповідно співпрацювати працювати й узгоджено голосувати.

Згідно з опитуваннями європейські виборці важливими питаннями зараз вважають проблеми пов’язані з міграцією, переймаються наслідками забруднення довкілля, а також думають про брак робочих місць та інші економічні проблеми.

Дивіться також: Настрої українців, які стежили за інавгурацією наживо в Києві

Настрої українців, які стежили за інавгурацією наживо в Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG