Спеціальні потреби

Актуально

Загострення російсько-ізраїльських відносин на тлі війни в Україні

Російська війна в Україні

Напруга між Єрусалимом та Москвою зростає через спробу Росії закрити Сохнут - організацію, яка допомагає євреям виїхати до Ізраїлю. За словами експертів, Москву не влаштовує політика нового прем’єра Яіра Лапіда щодо війни в Україні. Однак, позиція Єрусалиму щодо України може змінитись після парламентських виборів у листопаді.

У найближчому майбутньому виїхати з Росії буде просто неможливо. Цей страх існує у багатьох членів єврейської громади в Росії.
Пінхас Гольдшмідт, головний рабин Москви

Майже 30 тисяч російських, українських та білоруських євреїв переїхали до Ізраїлю від початку повномасштабної російської війни проти України, підрахували у міністерстві Алії та інтеграції Ізраїлю.

Від березня цього року еміграція з України в Ізраїль почала щомісячно спадати. Якщо у березні до Ізраїлю виїхало майже 6 тисяч українців, то в травні їх було 1410 осіб, а в червні - 995.

Кількість росіян, бажаючих виїхати до Ізраїлю, у березні цього року різко зросла у понад 4 рази, порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення в Україну. І ця кількість не спадає.

Якщо у січні, до російського вторгнення в Україну, до Ізраїлю імігрувало трохи більше 700 росіян, то з березня кількість новоприбулих з Росії щомісяця налічується у 3 500 - 4 500 людей.

Загалом, кількість емігрантів з Росії до Ізраїлю за останні півроку вдвічі перевищила кількість російських емігрантів, що прибули в Ізраїль за увесь попередній рік.

"Ізраїль виявив, що люди менше тікають від війни, ніж від режиму, який стає усе більш тоталітарним",- пише Га-Арец (HAARETZ), найстаріша газета Ізраїлю, із посиланням на Бенні Хадада, керівника операцій з алії в Міжнародному товаристві християн і євреїв – організації, яка займається перевезенням євреїв з України до Ізраїлю.

"Багато єврейських громад евакуювались. А громади в Маріуполі вже просто не існує. Дві синагоги в Маріуполі зруйновані. В Харкові, громада постійно сидить під обстрілами. Те, що залишилось від громади. Те саме відбувається в Миколаєві. Коротше, ось така "денацифікація".
Моше Реувен Асман, головний рабин України. 

Росію часто покидають через ріст антисемітизму, економічну кризу та повернення репресивної політики Радянського Союзу, розповідає Пінхас Гольдшмідт, головний рабин Москви, який також виїхав з Росії після початку повномасштабної війни в Україні.

"Найперша причина – це страх перед закриттям залізної завіси. Це означає, що у найближчому майбутньому виїхати з Росії буде просто неможливо. Цей страх існує у багатьох членів єврейської громади в Росії", - каже Гольдшмідт.

Переїхати до Ізраїлю євреям допомагає найбільша міжнародна некомерційна організація "Сохнут". У липні російське міністерство юстиції заявило, що "Сохнут" в Москві порушує законодавство. Наступний судовий розгляд щодо закриття московського офісу найстарішої єврейської організації відбудеться 19-го серпня цього року.

"Сьогодні в Москві відбулося попереднє слухання у справі про асоціацію, яка керується Єврейським агентством Ізраїлю в Росії. Судове засідання було призначене на 19 серпня. У цей день асоціація представить свої аргументи", - опублікували на офіційній Twitter-сторінці "Сохнут" в Ізраїлі.

Натан Щаранський, колишній ізраїльський політик та урядовець, а також колишній голова виконавчої ради "Сохнут", вважає, що бажання Кремля закрити Єврейське агентство Ізраїлю є політично вмотивованим.

"Росія, яка майже повністю ізольована від вільного світу, шукає шляхи виходу. Вони намагаються тиснути на різні країни. Німеччину вони лякають тим, що люди почнуть помирати від холоду взимку. Так само вони починають тиснути і на нас, використовуючи Єврейську організацію "Сохнут", - стверджує Щаранський.

Як вважають ізраїльські аналітики, Росію не влаштовує політика нового прем’єра Яіра Лапіда щодо війни в Україні. Його попередник, Нафталі Беннетт, намагався не критикувати Росію і навіть прилетів до Москви на початку повномасштабної війни з пропозицією стати посередником.

"Яір Лапід, будучи міністром закордонних справ, і пізніше ставши прем'єр-міністром, дотримувався менш виваженого підходу. Він чітко визначив Росію як агресора. Це стосується більше риторики, ніж якихось конкретних дій, але в цьому конфлікті риторика має значення", - коментує "Голосу Америки" Джонатан Декел-Чен, професор Єврейського Університету Єрусалима.

Однак прем’єрство Яіра Лапіда може виявитись коротким. 1 липня цього року він очолив тимчасовий уряд в Ізраїлі, який працюватиме до парламентських виборів 1-го листопада.

Лідерство в новому Кнесеті соцопитування прогнозують партії іншого колишнього прем’єра Беньяміна Нетаньягу. Він найдовше з усіх ізраїльських політиків перебував на посаді прем'єр-міністра Ізраїлю.

Нетаньягу був 13-м (1996—1999 рр.) та 17-м прем’єром країни (2009 —2021 рр.), а також у різні роки обіймав високі посади в декількох урядах, зокрема, очолював міністерства юстиції, фінансів та закордонних справ.

"Більшість лідерів єврейської громади, це стосується тих, хто залишився в Україні, тому що, залишились не усі. Вони активно зайняті допомогою, усім громадянам України. Тут не існує поділу за національністю".
Альберт-Лейзер фельдман, засновник Інституту Голди Меїр в Ураїні.

Протягом своєї політичної кар’єри Нетаньягу неодноразово заявляв про дружні стосунки з президентом РФ Володимиром Путіним і навіть використав це у своїй передвиборчій кампанії.

У травні 2018 року Нетаньягу був одним із небагатьох державних лідерів, які були запрошені на парад Перемоги до Москви і прийняв це запрошення.

Тим часом повномасштабна війна Росії, яку Кремль називає "спецоперацією із денацифікації", обернулась окремою трагедією для українських євреїв.

"Своєю денацифікацією вони майже зруйнували єврейські громади України. По перше, ніхто тут не просив нікого денацифікувати. Нам тут чудово жилося - і євреям, і росіянам, усім в Україні жилося добре. Нині багато єврейських громад евакуювались. А громади в Маріуполі вже просто не існує. Дві синагоги в Маріуполі зруйновані. Зрозуміло, що серед українців та росіян, які жили в Маріуполі, загинули і євреї. В Харкові громада постійно сидить під обстрілами. Тобто те, що залишилось від громади. Те саме відбувається в Миколаєві. Ось така "денацифікація", - розповів "Голосу Америки" Моше Реувен Асман, головний рабин України.

Однак, попри зруйновані синагоги та культурні будівлі, багато єврейських релігійних та громадських організацій, які могли виїхати в Ізраїль, залишились в Україні та допомагають протистояти російській агресії.

"Більшість лідерів єврейської громади (це стосується тих, хто залишився в Україні , тому що залишились не усі) вони активно зайняті допомогою усім громадянам України. Тут не існує поділу за національністю. І це стосується усіх. Можна навести такі приклади як в західних, так і в центральних містах України. Є купа прикладів того, як лідери єврейської громади, якщо вони не виїхали з України, вони стали лідерами громадянського суспільства і надають масову допомогу усім хто потребує", - розповідає "Голосу Америки" Альберт-Лейзер Фельдман, засновник Інституту Голди Меїр в Ураїні, чинний голова Ізраїльської медичної місії в Україні.

Натомість російські євреї, які запевняють, що вони - проти війни в Україні, стверджують, що не можуть говорити про це відкрито. Мовляв, через страх переслідувань.

Голова правління Єврейського Музею та центру толерантності в Москві Борух Горін: "Після 24-го лютого, після початку "спецоперації" Росії в Україні, економічні, політичні та усі інші чинники призвели до того, що величезна кількість євреїв або вже виїхала, або задумалась про це".

За словами єврейських оглядачів, нині російські євреї висловлюють позицію своїми діями, тисячами покидаючи Росію з часу повномасштабного вторгнення в Україну.

Дивіться також: Як війна Росії проти України вплинула на єврейську громаду в Україні та Росії, і на політику Ізраїлю.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG