Актуально
ЄС - Білорусь: Лукашенка закликають до діалогу із опозицією, кажуть, що не хочуть "Майдану"

Європейський Союз закликав Білорусь закрити кримінальну справу проти Координаційної ради, а Лукашенка - почати діалог із опозицією. Він, натомість, пригрозив вже найближчим часом розібратися з протестами в країні і заявив, що протести організували Сполучені Штати, а Європа їм підігрує.
Оглядачі, з якими розмовляв Голос Америки, називають заяви Лукашенка безпідставними і відзначають обмежений вплив Європи та США на події у Мінську.
Існує дилема, наскільки сильно можна тиснути на процеси без ризику нової конфронтації з Росією за українським сценаріємДжонатан Іял, директор британського Королівського інституту об'єднаних служб
Опозиційна кандидатка Світлана Тихановська у п’ятницю, з Литви, закликала білорусів продовжувати страйки, а Європу – вимагати від Лукашенка перевиборів.
Після виборів 9го серпня, ЄС лише цього тижня озвучив першу офіційну реакцію на події в Білорусі.
"ЄС незабаром запровадить санкції проти значної кількості осіб, відповідальних за насильство, утиски, та шахрайство на виборах", - заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель.
Насправді Європа не має потужних важелів впливу на Білорусь, відзначає відомий експерт з питань Росії Марк Ґалеотті.
"Саме тому, що ми хотіли підтримати фліртування Лукашенка з Заходом на противагу Путіну і Москві, ми були готові значною мірою закривати очі на той факт, що у Європі існує така брутальна диктатура. Це залишило нам небагато варіантів дій", - розповів Марк Ґалеотті, американський безпековий експерт.
Ніхто не хоче повторення того, що сталося на Україні. Євросоюз не зацікавлений в новому Майдані і хаосі в БілорусіАнонімний високопосадовець ЄС
Європейські політики бачать ризик повторення подій 2014-го, коли Росія вторглася в Україну після падіння режиму Януковича.
Як повідомляють ЗМІ, у п'ятницю президент Європейської Ради Мішель спілкувався із президентом Росії Володимиром Путіним, заявивиши, що метою ЄС у Білорусі є зупинити насильство проти протестувальників і не допустити економічного чи військового хаосу.
Високопоставлений посадовець ЄС на умовах анонімності заявив інформаційній агенції Reuters, що ЄС не хоче "нового Майдану у Білорусі.
«Український досвід важливий", - заявив анонімний чиновник, - "Ніхто не хоче повторення того, що сталося в Україні. Євросоюз не зацікавлений в новому Майдані і хаосі в Білорусі".
"Білорусь - не Україна, люди там не прагнуть до тісніших зв'язків з ЄС, - додав чиновник. - Євросоюз прагне підтримувати стабільність, переговори між владою, опозицією та суспільством, економічне процвітання. При цьому не порушуючи геополітичного балансу Білорусі між ЄС і Росією".
Експерт-міжнародник Джонатан Іял каже, що Європа дуже обережна у тому, які сигнали дає Росії.
Найгіршим розвитком буде, якщо виглядатиме, що Європейський Союз намагається перетягнути Білорусь на свій бік. Бо це спровокує непропорційну реакцію МосквиМарк Ґалеотті, американський безпековий експерт
"Існує дилема, наскільки сильно можна тиснути на процеси без ризику нової конфронтації з Росією за українським сценарієм", - говорить Джонатан Іял, директор британського Королівського інституту об'єднаних служб.
Тому Європа рухається обережно, додає Ґалеотті
"Найгіршим розвитком буде, якщо складеться враження, що Європейський Союз намагається перетягнути Білорусь на свій бік. Бо це спровокує непропорційну реакцію Москви. Тому я думаю, зараз, ЄС діє правильно, демонструючи переважно символічні кроки", - каже безпековий експерт.
Реакція США також була стриманою. Президент Трамп назвав ситуацію в Білорусі жахливою. Вашингтон назвав вибори нечесними і недемократичними.
Ґалеотті вважає, що Захід має грати на довгу перспективу.
"Давайте дивитися реально. Режим Лукашенка може не впасти цього тижня чи цього місяця. Але він точно впаде, я думаю кінець цього режиму неминучий. Європа має бути готовою надати будь-яку можливу підтримку Білорусі, коли це станеться", - говорить Ґалеотті.
Розрахунок заходу може змінитися, якщо насильницьке придушення протестів в Білорусі продовжиться, вважають обидва експерти.
Дивіться також: Блискавки у Каліфорнії спричинили одну з найбільших лісових пожеж
Всі новини дня
В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео
Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.
- Голос Америки
До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео
На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.
- Голос Америки
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.
Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео
Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.
- Голос Америки
У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".
Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.
Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".
«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.
Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.
«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».
У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".
"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.
Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.
За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.
Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.
Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.
Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.
Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.
Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.
Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.
Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.
Форум