Актуально
- Голос Америки
Росіяни готуються до «серйозної війни». Захід має надати всю допомогу, на яку спроможний – експерти на дискусії «Голосу Америки»

Минув майже рік з початку широкомасштабної російської агресії, Україна вистояла і виявилася значно сильнішою, ніж її вважали, та війна триває, і для того, щоб її виграти, українцям потрібна вся допомога, яку Захід спроможний надати, вважають експерти, яких зібрав «Голос Америки» на дискусію, присвячену Україні.
На розмову у вашингтонській студії, яку в прямому ефірі транслювали десятки партнерів американської телекомпанії у світі, зібралися експерти з українських питань – Джордж Баррос, експерт з геопросторової розвідки Інституту вивчення війни(ISW), Мелінда Герінг, старша наукова співробітниця "Атлантичної ради" та журналісти Руслан Петричка, очільник Української служби Голосу Америки і Мирослава Ґонґадзе, керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі, яка модерувала розмову.
Росія попрацювала над помилками й готує новий наступ на Україну протягом наступних кількох місяців, вважає Джордж Баррос з Інституту вивчення війни.
«Після неодноразових невдач і поразок у Києві, а також у Харкові та Херсоні, росіяни нарешті вживають серйозних кроків, готуються до серйозної війни. Путін робить те, що мав би зробити перед тим, як розпочати вторгнення торік – ми бачимо, що росіяни зберігають свої сили, бо з 300 тисяч мобілізованих з вересня, близько 150 тисяч ще не в строю. Вони бережуть їх для цього», – каже військовий експерт.
Він зазначає, що росіяни переформатовують командування, про що свідчать останні призначення, намагаються відродити оборонно-промислову базу, перегруповують свої сили. За його словами, росіяни також використовують Білорусь як масивний навчальний полігон, де працюють білоруські інструктори, де є навчальні засоби, а також потенціал для переозброєння «дуже деградованої російської армії».
Як каже Баррос, росіяни готуються до можливої другої хвилі мобілізації незабаром, бо їхніх нинішніх сил не вистачає.
«Ми знаємо, що російські військові ламають зуби об захисників України. У складі бойових бригад звичайних російських військ більше немає бригад чи полків, які ще не воювали, немає свіжого підкріплення, тому росіянам, ймовірно, довелося покладатися на використання сил «Групи Вагнера», мобілізованих з в’язниць, і розраховувати на наступні хвилі мобілізації», – каже експерт.
Він застерігає, що попри свої проблеми, російська армія залишається потужною, і для того, щоб її подолати, українцям буде потрібна вся західна допомога, яку Україна може отримати.
Війна змусила українське суспільство «подорослішати» – Герінг
Війна змінила український політикум і українське суспільство, вважає Мелінда Герінг, старша наукова співробітниця "Атлантичної ради".
«Вперше, наскільки я можу пам’ятати, українські політики подорослішали, політичне життя в Україні виглядає зовсім по-іншому, люди знаходять спільну мову, вони більше не один на одного, і я думаю, що ця зрілість чудова, і сподіваюся, що вона триватиме», – каже дослідниця і додає, що між українцями досі лишається чимало розбіжностей.
«Україна – це жива слов’янська демократія, часами дика демократія, але це те, що робить Україну привабливішою. Я думаю, зараз всі зосереджені на тому, щоб виграти війну, і немає багато внутрішньої критики Володимира Зеленського. Він - герой світу. Він є Черчиллем нашого часу. Чи означає це, що кожне рішення, яке він ухвалює, є вірним? Абсолютно ні», – пояснює дослідниця.
Вона каже, що її турбує доля внутрішніх реформ України, зокрема, свобода преси, бо може статися так, що «Україна виграє війну, але може втратити мир».
Руслан Петричка, очільник Української служби Голосу Америки, додав, що українське суспільство на тлі війни стало особливо нетолерантним до зловживань владою, бо відчуває, що кожен такий випадок послаблює країну в час війни. Це, за його словами, особливо помітно у реакціях аудиторії на повідомлення Української служби Голосу Америки.
«Толерантність до помилок влади в українському суспільстві зараз дуже низька. Коли люди бачать приклади корупції, вони спалахують відразу – висловлюють свою думку, вимагають дій від влади. І я маю віддати належне правлячій партії в Україні, вони намагаються на це реагувати. Я бачу багато зусиль людей на місцях, політичних партій, громадянського суспільства, які намагаються розробити правила, нормативні акти, які посприяли розвитку України в довгостроковій перспективі», – каже керівник Української служби Голосу Америки.
Експерти додають, що Україну також помітно змінила реформа децентралізації, проведена ще перед війною – вона зміцнила українські громади та посилила довіру українців до місцевої влади, якої не було за радянських часів.
«Люди в Україні стають схожими на американців – люди у маленьких містах висловлюють свої зауваження місцевим мерам, у більших містах також вирішують проблеми з місцевою владою, не переносять всю вину на центральну владу і президента Зеленського», – каже Петричка.
Захід тримає українську армію «надголодь», не даючи вчасно потрібної зброї – Баррос
Успіхи України – це те, що не може пережити керівництво Росії, наголошують експерти. «Цілі Путіна не змінилися, він далі висловлює всі ті самі цілі щодо України, навіть якщо в нього немає можливостей їх досягти. А ми тримаємо Україну надголодь, не даючи їй достатньо зброї, щоб зупинити свою територію», – каже Джордж Баррос.
На його думку, зброя яку США відправили в Україну влітку, показала свою ефективність восени, коли за допомогою установок HIMARS та іншого озброєння українські війська звільнили Херсон та інші території України. Зараз, на думку експерта, немає причин для зволікання з танками Abrams та іншими видами зброї.
«Дайте українцям всю зброю, якої вони потребують, перед тим, як почнеться весняний наступ. Америка має очолити ці зусилля, Америка є лідером, Європа буде наслідувати. Досить дискусій про F-16, дайте їм їх, якщо ми хочемо, щоб вони виграли цю війну. Чим швидше ми надішлемо їм потрібне обладнання, тим швидше вони закінчать війну», – каже Мелінда Герінг.
Дослідниця вважає, що нинішня адміністрація президента Джо Байдена гідно зустріла виклик, який кинула Росія своєю агресією, але допомога, на її думку, надходить занадто повільно.
Ще одним великим викликом у найближчому майбутньому вона бачить реконструкцію України.
«Я хочу закликати Вашингтон серйозно поставитись до реконструкції. Я не можу знайти нікого у Вашингтоні, в уряді США, хто б хотів говорити про реконструкцію. Ставлення таке: ми виграємо війну, а Європа відновить Україну. Але це так не працює, ми є лідером вільного світу, поводьмося відповідно», – вважає Мелінда Герінг.
Міжнародні ЗМІ повідомляють з посиланням на офіційних осіб США, що американська адміністрація планує надати Україні ракети, які можуть вразити майже всі окуповані Росією регіони країни. Газета Wall Street Journal повідомляє, що пакет можуть оголосити уже в п'ятницю, 3 лютого, і йдеться про ракети GLSDB, які сягають на відстань 150 кілометрів, це більше, ніж в інших ракет, які досі отримувала Україна. Такі снаряди використовуються для поставлених раніше установок HIMARS.
У січні Великобританія, Німеччина та США ухвалили рішення щодо постачання в Україну важких бойових танків Challenger 2, Leopard 2 та M1 Abrams.
Однак, як зауважують оглядачі, інші обмеження залишаються. У понеділок Джо Байден заявив, що США не надсилатимуть в Україну військові літаки F-16. Раніше про ці обмеження заявили Велика Британія та Німеччина.
Всі новини дня
План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео
“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.
Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.
Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.
Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.
Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.
Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.
За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.
«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.
У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.
На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.
Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.
Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.
За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.
Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.
За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.
Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.
За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.
«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео
Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.
Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.
- Голос Америки
"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".
Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".
Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії
Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.
Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".
Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".
Співпраця Китаю та Росії
Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.
існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНРКонгресмен Енді Барр
Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".
Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"
"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".
"Незамінна" світова сила
"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".
Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України
Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".
Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".
Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.
"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".
Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.Державний секретар США Ентоні Блінкен
"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.
Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.
Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.
Вихід США з Афганістану
Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.
При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.
У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.
Форум