Спеціальні потреби

Актуально

ФБР заявляє, що йому вдалось усунути "складну" кібершпигунську систему РФ

Архівне фото: Поліцейський поблизу офісу Федерального бюро розслідувань США, Вашингтон, серпень 2022 року.

Представники уряду США заявили у вівторок, що вони знищили глобальну комп'ютерну мережу, яку агенти російської розвідки використовували протягом майже 20 років для шпигування за Сполученими Штатами та союзниками.

Посадовці заявили, що підрозділ у Федеральній службі безпеки Росії (ФСБ) використовував шкідливе програмне забезпечення під назвою Snake для викрадення конфіденційних документів із сотень скомпрометованих комп’ютерних мереж у щонайменше 50 країнах.

Зламані комп’ютери належали урядам країн-членів НАТО, журналістам та іншим особам, які цікавлять російський уряд, заявили посадовці США.

Заражені Snake комп’ютери в Сполучених Штатах і по всьому світу слугували каналами для передачі Росії вкрадених даних. Міністерство юстиції назвало Snake "першим імплантатом шкідливого ПЗ для кібершпигунства ФСБ".

"Міністерство юстиції разом з нашими міжнародними партнерами демонтувало глобальну мережу заражених шкідливим програмним забезпеченням комп’ютерів, які російський уряд використовував протягом майже двох десятиліть для здійснення кібершпигунства, в тому числі проти наших союзників по НАТО, — заявив генеральний прокурор Меррік Гарланд. — Ми продовжуватимемо зміцнювати нашу колективну оборону проти дестабілізуючих зусиль російського режиму, спрямованих на підрив безпеки Сполучених Штатів і наших союзників".

ФБР ліквідувало мережу Snake за допомогою схваленої судом операції під назвою MEDUSA, повідомило Міністерство юстиції. Операція вимкнула зловмисне програмне забезпечення Snake на скомпрометованих комп’ютерах за допомогою інструменту PERSEUS, створеного ФБР.

Бюро працює з владою в інших країнах, щоб повідомити інших жертв, кажуть чиновники.

ФБР відслідковує Snake та пов’язані інструменти зловмисного програмного забезпечення протягом майже двох десятиліть, розвиваючи здатність дешифрувати та декодувати комунікації Snake.

Заступниця генерального прокурора Ліза Монако заявила, що видалення "нейтралізувало один із найдосконаліших інструментів російського кібершпигунства, який використовувався протягом двох десятиліть для досягнення авторитарних цілей Росії".

"Поєднуючи цю дію з оприлюдненням інформації, необхідної жертвам, щоб захистити себе, Міністерство юстиції продовжує ставити жертв у центр нашої роботи з кіберзлочинністю та веде боротьбу зі зловмисниками", — йдеться в заяві Монако.

Судові документи, опубліковані у вівторок, детально описують, як підрозділ ФСБ, відомий як "Турла", відправив Snake з об’єкта ФСБ у Рязані, Росія, для проведення щоденних шпигунських операцій.

Підрозділ неодноразово оновлював і переглядав зловмисне програмне забезпечення, щоб переконатися, що воно залишається "найскладнішим довгостроковим шкідливим програмним забезпеченням "Турли" для кібершпигунства", – повідомило Міністерство юстиції.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG