Спеціальні потреби

Сенатор від штату Техас руйнує гендерні стереотипи


Згідно із даними Бюро перепису населення, американські жінки вперше перевищили чоловіків в отриманні вченого ступеню магістра. 10 мільйонів 600 тисяч американок мають диплом магістра, що на 100 тисяч більше, ніж у чоловіків. Ще 30-40 років тому така статистика здавалася малоймовірною. Так, сенатор Кей Бейлі Гатчісон, у 1967-му році була першою жінкою, яка здобула диплом юриста у Техаському університеті. Сьогодні Гатчісон допрацьовує третій термін у Сенаті США, у якому стала першою і поки що єдиною жінкою, яка представляє штат Техас.

Перемога Кей Бейлі Гатчісон на виборах до Сенату США від штату Техас була несподіванкою для багатьох. У верхній палаті американського Конгресу взагалі не було багато жінок – зі ста лише семеро, а тим більше від Техасу. Уперше в історії, штат представляла жінка. З 1993-го року її тричі переобирали на цій посаді.

Гатчісон, як ніхто інший, знає скільки змінилося для жінок у політиці з часу її обрання:

«Коли я прийшла в політику, я повинна була постійно доводити, що кваліфікована, що сильна. Думаю, кожного разу, коли жінки добре виконують свої обов’язками на високій посаді, люди заспокоюються, припиняють переживати. Мені здається, що ми зробили значний поступ у цьому напрямку».

Гатчісон часто долала гендерні бар’єри, ще перед тим як стати сенатором. Вона була першою жінкою, яка здобула диплом юриста у Техаському університеті і першою жінкою-республіканкою, яка зайняла посаду головного скарбника штату Техас.

Політичний оглядач Дженіфер Дафі зазначає: «Кей Бейлі Гатчісон була першою у багатьох аспектах. Вона «відкрила багато дверей» для жінок у Техасі і в Республіканській партії».

На посаді сенатора Гатчісон стала відома як велика прихильниця аерокосмічного агентства НАСА, центр управління якого знаходиться у техаському місті Г’юстон. Чимало уваги вона також приділяла освітнім програмам і допомозі військовим. Сама ж Гатчісон каже, що ніколи не боролася за виборчу посаду як жінка, а більше як американка, що прагнула змін:

«Чого ви не хочете, так це заглиблюватися у питання, жінка це, чи чоловік. У що ви вірите, про що ви говорите і що ви робите повинно бути важливим. Ви хочете, аби вас оцінювали як усіх інших, і не намагатися бути кращою тільки щоби бути рівною».

Гатчісон представляє у Сенаті штат, де розташована найбільша нафтовидобувна промисловість Америки, то ж її часто критикують за отримання грошей від нафтових компаній і брак підтримки ініціатив захисту довкілля.

Роботу сенатора Гатчісон називає надзвичайно відповідальною. За майже 20 років перебування у Вашингтоні, каже вона, деякі голосування далися їй особливо важко, як наприклад, вторгнення американців в Ірак у 2002-му році:

«Це нелегка робота, адже знаєш, що не всі будуть задоволені результатами спірного голосування. Досить часто просто розриваєшся, однак треба приймати рішення, це частина твоєї роботи».

Своїм найбільшим досягненням сенатор вважає прийняття закону, що надає американським матерям-домогосподаркам доступ до пенсійного фонду – привілей, який був лише у працюючих жінок. Документ став наслідком спільних зусиль з її колегою з Демократичної партії, тоді ще сенатором Гілларі Клінтон.

«На мою думку, вона увійде в історію Сенату США за її здатність співпрацювати з людьми за межами її партії, за її вміння вирішувати проблеми і досягати компромісу, що обертається успішним законопроектом», – зазначає політолог Дженіфер Дафі.

У 2009-му Гатчісон випробувала свої сили на виборах губернатора Техасу, однак програла на внутрішньопартійних виборах Республіканської партії. І хоча вона каже, що не має президентських амбіцій, Америка, на її думку, готова вибрати президентом жінку:

«Думаю, це станеться скоро. Тепер, коли у нас є жінки у Сенаті … у бізнесі. Я переконана, що у нас буде президентом жінка ще за мого життя».

Гатчісон залишає Сенат наступного року. Вона каже, що сьогодні для жінок є менше перешкод у політиці, ніж коли вона вперше змагалася у 1993-му році. Хоча і визнає, що у 100 особовому Сенаті жінок не стало набагато більше – лише 17, всього на 10 більше за майже 20 років її роботи.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG