Спеціальні потреби

Актуально

Наше життя розділилося на "до" та "після", - власник зруйнованої ракетою квартири у Києві

Квартира Олексія Мороза знаходилася на 22 поверсі будинку, у який 26 лютого влучила російська ракета

26 лютого російська ракета влучила у житловий будинок на вул. Лобановського, 6а у Києві. За даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, рятувальники евакуювали 20 людей, травмовано четверо. Олексій Морозов – один з тих мешканців, чиї квартири були зруйновані ракетою.

Багатодітна родина (Морозові виховують трьох дітей) проживала у будинку на 22-му поверсі останні сім років. Ракета влучила у дитячу кімнату, і родина дивом вціліла. Зараз вони разом з іншими мешканцями будинку перебувають у бомбосховищі. З Олексієм Морозовим спілкувалася кореспондентка «Голосу Америки» Ірина Соломко.

Власник зруйнованої квартири Олексій Морозов разом з дітьми вже третю ніч проводить у бомбосховищі
Власник зруйнованої квартири Олексій Морозов разом з дітьми вже третю ніч проводить у бомбосховищі

Ірина Соломко: Олексію, вчора вранці у вашу квартиру влучила ракета. Де ви знаходилися у цей момент?

Олексій Морозов: Нам пощастило, що ту ніч ми провели у бомбосховищі. Воно знаходиться поруч з нами. Тому ми почули сирену десь о восьмій ранку, а потім за десять хвилин - вибух, після чого пішов запах паленого.

Потім у чаті дому сказали, що влучили у наш будинок. Ми вискочили з бомбосховища та побачили уламки будівлі. Згодом сусіди з іншого будинку зробили кілька знімків, і там ми вже побачили, які квартири були вражені. І як раз я побачив, що це та кімната, де сплять мої хлопці. Їм 8 та 12 років. У мене є ще старша донька. Ми жили в цій квартирі сім років.

І. С.: Чи знаходяться зараз у будинку люди?

О. М.: Спочатку його закрили МНС та поліція, бо існувала вірогідність подальшого обвалу. Зараз у будинку чергують наші хлопці, щоб ніхто туди не пішов. Так, є кілька сімей, котрим немає куди піти. Будинок аварійний. У ньому немає ні води, ні опалення, ні електрики.

І. С.: В якому стані ви? Я так розумію, у вас там залишилися усі речі, більшість з яких знищені.

О. М.: Так, усі речі там. Я навіть ще не був у будинку, бо у нас комендантська година, завтра зранку спробую піднятися пішки на свій поверх та щось там з речей знайти.

І. С.: Як ваші діти переносять ці всі новини та перебування у бомбосховищі?

О. М.: Так, ми тут третю ніч будемо. Нам поки нікуди йти. Є друзі та батьки, які запропонували нам жити у них, але зараз комендантська година. Вже завтра будемо думати, куди йти. Для дітей це був шок. Для нас усіх життя розділилося на «до та після». Ми намагаємося їх підтримати. Вони більш-менш пристосувалися. Сьогодні їм навіть мультики у бомбосховищі показували. Але їм страшно. Це саме вони бачать і в нас.

І. С.: А яка ситуація у бомбосховищі?

О. М.: Тут десь 120 людей, і десь 30 дітей. Намагаємося підтримувати один одного. Тут також сусіди, у яких всю кватиру зруйнувало. Вони під час влучання ракети були на кухні. Їм дуже пощастило, що всі вижили, але жінка та старший син - у лікарні.

І. С.: Чи достатньо їжі та води?

О. М.: Так, нас тут годують. Волонтери приносять їжу та воду. Тут також серед нас є психологиня, каже, що готова допомагати та надавати нам психологічну підтримку.

Американець прилетів у Київ допомагати рятувати поранених. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG