Актуально
- Голос Америки
"Шашка динаміту у порохівниці". У США політики по-різному відреагували на вбивство впливового іранського генерала

Спецоперація США, в результаті якої було вбито командувача елітних іранських сил спеціального призначення Кудс генерала Кассема Солеймані, викликала різні реакції серед політиків США і похитнула нафтові ринки.
Світові ціни на нафту зросли у п'ятницю на тлі занепокоєння ринків про можливий початок війни на Близькому Сході. Американські працівники нафтової галузі готуються до евакуації з Іраку, повідомляє Reuters. Посольство США в Іраку закликало всіх громадян США негайно полишити країну.
Солеймані, який, за повідомленням Пентагону, відповідальний за загибелі сотень військових США та їх союзників в регіоні, отримав по заслугах, відзначили політики обох американських партій.
Впливовий республіканець сенатор США Ліндсі Ґрем привітав Трампа з успішною операцією і сказав, що така відповідь є виправданою після нападу підтримуваних Іраном протестувальників на Посольство США у Багдаді.
"Якщо Іран продовжить нападати на Америку та інших союзників, вони мають сплатити найбільшу ціну, включаючи руйнування їх нафтопереробних заводів," – написав Ґрем .
"Дні, коли переговори проводились з високими керівниками США, в той час, як американських військових безкарно вбивали на полі бою, завершились. Необхідне правосуддя було вчинене", - наголосив конгресмен-республіканець Лі Зельдін.
Один із найвпливовіших політичних опонентів Трампа у США, колишній віце-президент Джо Байден, також наголосив, що за Солеймані в Америці не побиватимуться, однак піддав сумнівам продуманість операції проти нього, через високі ризики ескалації в регіоні.
"Жоден американець не буде сумувати через загибель Кассема Солеймані. Він заслуговував на правосуддя за злочини проти американських військових та тисяч невинних по всьому регіону. Він підтримував терор та сіяв хаос", - йдеться в заяві Байдена.
Політик все ж заявив, що такі дії адміністрації не попередять майбутні напади з Ірану і відзначив, що "Трамп кинув шашку динаміту у порохівницю".
Те як було проведено операцію розкритикували і інші представники демократів.
"Солеймані був ворогом Сполучених Штатів - це безсумнівно, - написав у Twitter сенатор США від Демократичної партії, член Комітету з міжнародних відносин Сенату Кріс Мерфі. - Питання – чи вірне повідомлення, що Америка щойно вбила, без повноважень від Конгресу, другу найбільш впливову особу Ірану, знаючи, що це може призвести до масштабної війни в регіоні?"
У своїх розмовах з міністром Раабом а також міністром закордонних справ Німеччини в п'ятницю Держсекретар США Майк Помпео підтвердив відданість США деескалації
Впливові міжнародні союзники США - Німеччина, Велика Британія та Франція - підкреслили важливість деескалації в регіоні.
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб відзначив, що продовження конфліктів не відповідає інтересам Британії. "Ми завжди визнавали, що іранські сили Кудс, очолювані Кассемом Солеймані становлять агресивну загрозу. Після його смерті, ми закликаємо всі сторони до деескалації. Подальші конфлікти не відповідають інтересам жодного з нас".
У своїх розмовах з міністром Раабом а також міністром закордонних справ Німеччини в п'ятницю, Держсекретар США Майк Помпео підтвердив відданість США деескалації.
Дивіться також: Нова очільниця Посольства США запевнила українців у підтримці. Відео
Всі новини дня
Торнадо в Міссісіпі забрало щонайменше 26 життів, оголошено режим стихійного лиха

Президент США Джо Байден в неділю оголосив режим стихійного лиха для чотирьох округів штату Міссісіпі, де потужні торнадо забрали щонайменше 26 життів і зруйнували десятки будівель, залишивши сотні місцевих жителів просто неба. 75 тисяч людей залишились без світла, проте енергопостачання вже частково вдалось відновити.
Найбільшого удару торнадо завдало місту Роллінг Форк: житлові квартали там перетворені на купи уламків, машини - потрощені, а також там повалена міська водонапірна вежа.
Місцевий пожежник Родні Портер сказав, що не знає, як хоч комусь вдалось вціліти: "Там ніби бомба вибухнула".
Метеорологи розповідають, що торнадо було рідкісної сили, адже вирувало понад годину й прокотилось територією у понад 274 кілометрів.
Декларація президента про режим стихійного лиха вивільняє гроші для допомоги людям у відновленні та включає гранти і позики.
Нині до постраждалого штату вирушили міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас і адміністратор Федерального агентства з надзвичайних ситуацій Дін Крісвелл.
Цвітіння сакури у Вашингтоні. Відео
У Вашингтоні цвітуть японські вишневі дерева. В цей час у столиці США проходить традиційний фестиваль цвітіння сакури.
- Голос Америки
Пентагон відповів на заяву Путіна про намір розмістити в Білорусі ядерну зброю

Міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Так в Пентагоні відреагували на оголошення Москви про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
За словами Путіна, Росія не передає Білорусі ядерну зброю, а розміщує свою зброю на її території. Російський президент послався на те, що США розміщують свою ядерну зброю в кількох країнах Європи.
Заява президента Росії Володимира Путіна щодо розміщення ядерної зброї в Білорусі – «крок до внутрішньої дестабілізації країни», зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов у Twitter.
«Заява Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі – максимально підвищує рівень негативного сприйняття і суспільного відторгнення у білоруського суспільства Росії та Путіна», – сказав він. На думку Данілова, Кремль взяв Білорусь в «ядерні заручники».
Заявою щодо розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі президент Росії Володимир Путін «фіксує свою участь у скоєнні злочину», наголосив у Twitter радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, «Путін дуже передбачуваний».
«Роблячи заяву про тактичну ядерну зброю в Білорусі, він зізнається, що йому страшно, він програє і йому лишилося тільки лякати тактикою», – написав Подоляк.
Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».
«Путін намагається використати побоювання Заходу щодо ядерної ескалації», – кажуть аналітики та додають, що Інститут «продовжує вважати, що Путін є актором, який уникає ризику, який постійно погрожує застосувати ядерну зброю без будь-якого наміру діяти, щоб зламати рішучість Заходу».
Павел Подвиг, дослідник російських ядерних сил в Інституті ООН з дослідження роззброєння, вважає малоймовірним те, що Росія дійсно перемістить ядерні боєголовки в Білорусі. Російські ядерні сховища настільки складні, що він сумнівається, що об’єкт у Білорусі може бути готовий прийняти їх до липня, цитує аналітика видання The New York Times.
«Звичайно, це не позитивний розвиток подій, але поки зброя залишається на складах, загроза не є безпосередньою, - зазначає аналітик. - Так, теоретично Росія може досягти більше цілей з Білорусі, але ця зміна незначна».
Точного визначення тактичної ядерної зброї немає, ймовірно, йдеться про ядерні боєприпаси меншої потужності та про носії меншого радіусу дії, ніж стратегічна (міжконтинентальна) ядерна зброя. Офіційний радіус дії ракет «Іскандер» – до 500 кілометрів, тобто ракети, які розміщені в Білорусі, можуть загрожувати практично всій території Польщі, а частково також сусіднім з нею країнам.
В матеріалі використані джерела Reuters, Американського Інституту вивчення війни, The New York Times.
- Голос Америки
Очільник МАГАТЕ відвідає Запорізьку АЕС наступного тижня

Керівник ядерного агентства ООН наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), повідомляє Міжнародне агентство з атомної енергії на своєму сайті (МАГАТЕ). Рафаель Маріано Ґроссі планує «з перших вуст» оцінити серйозність ситуації з ядерною безпекою на найбільшій в Європі атомній електростанції та наголосити на нагальній необхідності захистити станцію «під час військового конфлікту, що триває в країні». Це буде другий візит Ґроссі на ЗАЕС з того часу, як Росія окупувала АЕС рік тому.
«Я вирішив знову поїхати на Запорізьку атомну електростанцію, щоб на власні очі побачити, як змінилась ситуація з вересня, і поговорити з тими, хто експлуатує об’єкт у цих безпрецедентних і дуже складних умовах. Я як і раніше сповнений рішучості продовжувати робити все, що в моїх силах, щоб допомогти зменшити ризик ядерної аварії під час трагічної війни в Україні», – наводить прес-служба слова генерального директора Ґроссі.
Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Ґроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, що розташована на півдні України, щоб відстежувати безпекову ситуацію в районі, де тривають бойові дії.
«Незважаючи на нашу присутність на майданчику вже протягом семи місяців, ситуація на Запорізькій АЕС все ще небезпечна. Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами. Тому я продовжую працювати над пропозицією щодо захисту станції», – сказав він.
Як сказав Ґроссі, його поїздка в Україну також має покращити регулярну ротацію експертів МАГАТЕ на станції, яка перебуває під контролем Росії на окупованій території. Він нагадав, що під час попередньої ротації в лютому експерти МАГАТЕ «зіткнулися зі складними обставинами», в результаті чого ротацію відклали майже на місяць.
У поїздці Ґроссі супроводжуватиме нова група експертів МАГАТЕ, сьома така група, яка присутня на місці з моменту створення Місії підтримки та допомоги МАГАТЕ в Запоріжжі, мовиться у повідомленні агентства.
Як повідомляв Голос Америки, цього тижня Ґроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС (на 330 кВ) після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.
Дивіться також:
- Голос Америки
Російський наступ під Бахмутом, найімовірніше, зупинено – аналітики

Російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити, вважають західні оглядачі. Міністерство оборони Великої Британії у зведенні своєї розвідки підтверджує слова українського командувача генерала Валерія Залужного, який заявив у п'ятницю, що завдяки «титанічним зусиллям» захисників міста ситуацію «вдалось стабілізувати».
У своєму зведенні британська розвідка говорить, що найімовірніше, російський наступ захлинувся через «надмірне виснаження російських сил».
«Українські сили також зазнали великих втрат», – додають британські військові аналітики у повідомленні у Twitter.
Вони наголошують, що ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та «Групою Вагнера», чиї сили також воювали в районі Бахмута на Донбасі.
За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.
Як зауважує газета New York Times (NYT), посилаючись на інших українських офіційних осіб, загальний темп російських атак на сході України вщухає, це, на думку аналітиків, вказує на те, що зимовий наступ Москви, найімовірніше, «вичерпався після великих втрат».
Гуманітарна ситуація в Бахмуті «жахлива»
Кореспонденти NYT звертають увагу на повідомлення міжнародних гуманітарних працівників, які кажуть, що цивільні особи, які залишилися в зруйнованому війною місті, зіткнулися з «жахливою гуманітарною ситуацією».
Російські війська зруйнували життєво важливі лінії постачання до міста на початку цього року, пояснюють американські журналісти, оскільки на той час були певні свідчення, що Київ міг вивести свої сили з Бахмута. Але потім Київ почав посилати сигнали, що українські війська не здадуть Бахмут.
Підтвердженням цієї лінії журналісти вважають нещодавній візит президента України Володимира Зеленського до Бахмута. Відвідуючи війська на передовій, він пообіцяв утримувати місто. Російські війська з літа минулого року намагалися захопити місто, взявши його в оточення, але у березні після жорстоких боїв представник «Групи Вагнера» Євген Пригожин заявив, що бої є «дуже, дуже важкі» і українські війська «б’ються за кожний метр».
Як повідомляв Голос Америки, за даними Білого дому, Кремль кидав новобранців-в'язнів з «Групи Вагнера» без попереднього навчання і належної підготовки «у м’ясорубку смертельних боїв в Україні». Загальні втрати «Вагнера» складають понад 30 000, з них 9000 вбитими, заявив координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.
Форум