Спеціальні потреби

Актуально

Туреччина проштовхує проект судноплавного каналу між Чорним та Середземним морями

Протока Босфор з вікна пасажирського літака

Турецький уряд заявляє про просування планів спорудження судноплавного каналу, що мав би стати додатковим водним сполученням між Чорним і Середземним морями.

Зараз єдиним морським шляхом до світового океану для України, а також Болгарії, Грузії та Румунії залишається Босфор - протока 30 кілометрів завдовжки, яка у найширшому місці сягає 3,7 кілометра, а в найвужчому - лише 750 метрів.

Згідно з проектом Міністерства транспорту Туреччини, новий канал міг би пропускати щодня понад 160 суден на додаток до Босфору, через який щоденно проходять в середньому 150 суден.

Вартість проекту становить понад 12 з половиною мільярдів доларів.

Новий канал 45 кілометрів завдовжки мав би пролягати на півночі від Босфору і сягати глибини 20 метрів та ширини близько 400 метрів.

“З суден, які проходитимуть через Канал Стамбул, збори можуть становити мільярд доларів на рік”, - сказав агентству Anadolu 13 січня міністр транспорту Туреччини Джахит Туран.

Турецька преса цитує слова урядовця про те, що Босфор є однією з найбільш завантажених та небезпечних проток у світі, і що "35% морських вантажів становлять хімічні речовини, нафта, зріджений газ і вибухівка".

Над Босфором, що розділяє найбільше місто Туреччини - Стамбул (населення якого нараховує понад 14 мільйонів), споруджені три мости, а під протокою пролягають автомобільний і залізничний тунелі.

Проект Каналу Стамбул
Проект Каналу Стамбул

Президент Реджеп Таїп Ердоган оголосив проект 2011 року, але через фінансову кризу 2018 року великі урядові інвестиційні проекти були заморожені.

Наприкінці 2019 року уряд в Анкарі оголосив про просування і зокрема про схвалення звіту стосовно екологічних наслідків спорудження каналу.

Заперечення

Канал Стамбул має гучних опонентів, зокрема з боку політичної опозиції в Туреччині, де критики називають його “божевільним проектом”.

Мер Стамбула Екрем Імамоґлу, якого вважають претендентом на президентську посаду, долучив свій голос до тих, хто каже, що спорудження каналу надто коштовне і несе за собою небезпечні наслідки для довкілля.

Агентство Reuters повідомляє, що об'єднання турецьких інженерів та архітекторів (TMMOB) вказує на загрозу для джерел близько третини ресурсів питної води для столиці Туреччини.

Аналітичний центр Carnegie Europe опублікував застереження про “катастрофічні наслідки для гідрології та довкілля, не кажучи про спекуляції землею, зміни для прав мореплавства і потенційні військові наслідки".

В публікації зокрема вказано, що Босфор забезпечує важливі природні процеси обміну водою між Чорним та Середземним морями.

“Менш солона вода тече на південь з Чорного моря в Середземне, а тим часом на північ рухається глибинна течія з теплою і більш солоною водою з Середземного моря”, - йдеться в статті.

Канал Стамбул може відкрити двері для бойових кораблів США в Чорному морі.

Цей обмін водами названо "механізмом відновлення Чорного моря", яке вважають більш забрудненим через те, що воно приймає воду з таких річок як Дунай, Дніпро і Дон.

Міжнародні угоди

Для України та Росії й інших чорноморських держав новий турецький канал може заново порушити питання регуляцій цивільного та військового мореплавства в регіоні.

Згідно з Конвенцією Монтре 1936 року Туреччина контролює протоку Босфор в межах своїх кордонів і в мирний час гарантує доступ для цивільних суден.

Конвенція також обмежує доступ військовим кораблям, що названо запобіганням мілітаризації Чорного моря.

Зараз турецькі офіційні представники вважають, що Конвенція Монтре не стосуватиметься планованого каналу.

“Канал Стамбул може відкрити двері для бойових кораблів США в Чорному морі. Цього побоюється Москва”, - сказав агентству Reuters колишній турецький дипломат Сінан Улґен, позаштатний співробітник центру Карнеґі в Брюсселі.

Аналітики вказують, що побудова каналу навряд чи може залишитися внутрішньою справою Туреччини, але планів міжнародних переговорів на цю тему ще не оголошено.

Дивіться також: Брифінг посла України в США – заяви про допомогу США Україні у 2020

Брифінг посла України в США – заяви про допомогу США Україні у 2020. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG