Спеціальні потреби

Актуально

Україна має залишатися впевненою у повній підтримці американського народу - конгресвумен Каптур

Марсі Каптур, конгресвумен-демократка, співголова Українського кокусу в Конгресі США

Попри зміни у складі Конгресу США, американська підтримка України залишається стабільно високою. Про це в інтерв'ю «Голосу Америки» розповіла конгресвумен від Демократичної партії Марсі Каптур. Вона наголосила, що більшість в обох партіях Конгресу підтримує Україну, зокрема, й у питанні виділення фінансування для Києва.

Марсі Каптур не виключила постачання Україні додаткових систем Patriot, однак зазначила, що процес не буде швидким, і пов'язаний із рівнем підготовки українських військових, які управлятимуть цими системами. При цьому конгресвумен наголосила, що США мають дуже велику довіру до Збройних Сил та українського народу загалом, то ж знайдуть спосіб, як тренувати військових, та як допомогти Україні перемогти у війні.

Марсі Каптур є співголовою українського кокусу в Конгресі та однією з найактивніших законодавців, які виступають на підтримку України. Вона представляє 9-й округ штату Огайо в Палаті представників США з 1983 року.

Наталка Пісня, Голос Америки: У Палаті представників Конгресу тепер республіканська більшість. Там досі існує двопартійне розуміння необхідності підтримувати Україну. Однак, як саме можна досягти цього, з огляду на факт, що підтримка вже не така одностайна?

Марсі Каптур, конгресвумен-демократка: Звичайно, керує більшість. I ми дуже успішні як нація у підтримці прагнення України бути вільною державою, у якій люди можуть повністю розкривати свій потенціал. І я вважаю, результати свідчать, що жодна країна не надала Україні стільки фінансової, а також моральної та гуманітарної допомоги, як Сполучені Штати Америки.

Жодна країна не надала стільки фінансової, а також моральної та гуманітарної допомоги, як США.

Європейські країни, такі як Польща та сусідні держави, безперешкодно прийняли мільйони біженців з України. Це нелегко для Європи. Це найсерйозніший конфлікт, війна на європейському континенті з часів Другої світової війни. І це дуже серйозний, визначальний момент у світовій історії, тому Сполучені Штати з нашими партнерами по НАТО, в Європі, намагаємося підтримувати насамперед Україну, а також деякі інші країни, які потребували додаткової зброї, допомоги з українськими біженцями та іншим. Тож я сподіваюся, українці розуміють, що в них є сильна опора у Європі і у Сполучених Штатах та Канаді, яка намагається їх підтримувати.

Марсі Каптур під час виступу на прес-конференції 6 березня 2017 р.
Марсі Каптур під час виступу на прес-конференції 6 березня 2017 р.

У моєму регіоні є група людей, які дуже наполегливо працюють, щоб надавати допомогу та належне обладнання українській залізниці, допомагати сміливим провідникам, які змогли забезпечити життєдіяльність країни. Тому американський народ єдиний у своїй підтримці України. Звісно, є кілька людей у Конгресі, які справді не розуміють, але так і буває в житті загалом. Проте переважною більшістю в обох наших партіях ми підтримуємо Україну.

Н.П.: Українська влада дуже чітко показала, наскільки вдячна за новий пакет допомоги на суму в 45 млрд. доларів. Однак війна є дорогою справою. Якщо ці гроші закінчаться, що потрібно, аби в Конгресі, зокрема в Палаті представників, ухвалили рішення про нову фінансову допомогу Україні?

М.К.: Передусім, у пакет, ухвалений у грудні 2022-го року, ми заклали додаткові кошти для України, щоб зробити плавний перехід у 2023-й рік. Я також працюю у Комітеті з питань оборони, тому, коли ми це робили, ми враховували, що, ймовірно, новому Конгресу

У пакет, ухвалений у грудні 2022-го року, ми заклали додаткові кошти для України, щоб зробити плавний перехід у 2023-й рік.

потрібен буде певний час для формування. І, як бачимо, вони мали певні труднощі.

Тож ці кошти призначені для того, щоб адміністрація Байдена розподілила їх у співпраці з українською владою. Тому я не хвилююся щодо найближчого майбутнього. Оскільки в наступні місяці ми маємо переконатися у співпраці з нашими європейськими партнерами, що ці кошти розподіляються за потребою, для всього, що необхідно Україні. Ці обговорення відбуваються з боку виконавчої влади, а не законодавчої. Але вони повідомляють нам, якщо виникають проблеми. Також Верховна Рада чудово інформує нас про те, де, на їхню думку, потрібні певні системи, і ми передаємо цю інформацію нашій виконавчій владі.

Н.П.: Нещодавно було оголошено про навчання українських військових на системах Patriot в Оклахомі. Цьому є певний опір, зокрема, з боку місцевого сенатора-республіканця Натана Дама, який подав резолюцію, що українські військові не мають проходити навчання в Оклахомі, згадавши про інцидент із падінням уламків ракети на території Польщі. Він заявив, що ці тренування не повинні відбутися, інакше мешканці Оклахоми житимуть у небезпеці. Як ви сприймаєте такі заяви?

М.К.: Я не знайома з цією особою, і це питання має вирішувати адміністрація Байдена та Міністерство оборони. Я переконана, що вони знайдуть спосіб, як підготувати українських військових, що будуть залучені до роботи з такими типами систем, чи це буде на цих базах або інших, в нашій країні, чи деінде у світі.

Н.П.: Як ви оцінюєте можливість надання Україні більше систем Patriot у майбутньому?

М.К.: Я вважаю, що одним із найважливіших аспектів такої складної системи, як ця, є належне навчання людей, які нею керують. І тому це має відбуватися поступово. Ви не можете сподіватися на диво за одну ніч. Але думаю, що військові в Україні та військові у США розуміють, що для цього потрібно. Я надзвичайно вражена українською армією. Не знаю, чи хтось у світі очікував, що після 11 місяців Збройні Сили України не лише вистоять, а будуть перемагати, повертати свої землі та боротися за територію, яка вважалася підконтрольною Росії після захоплення з 2014 року. Тож існує велика довіра до українських військових і українського народу, і я знаю, що світ знайде спосіб, як допомогти Україні перемогти.

Існує велика довіра до українських військових і українського народу, і я знаю, що світ знайде спосіб, як допомогти Україні перемогти.

Н.П.: Однак, у США чутно не лише голоси підтримки, але також голоси ізоляціоністів, зокрема про те, що Америка має піклуватися про власний народ та власні інтереси. При цьому колишній виконувач обов’язків директора ЦРУ Майкл Морелл заявив, що якщо Захід припинить підтримувати Україну, Росія матиме шанси виграти цю війну та перетворити Україну на васальну державу. То що може стримати Росію?

М.К.: Якщо ви поглянете на голосування в ООН, Росія зараз є державою-вигнанцем. Україну підтримують не лише Сполучені Штати, але й величезна кількість країн світу. Завжди будуть недоброзичливі до вас люди. І вони є й у нашій країні. Деякі люди насправді не розуміють, вони живуть дуже обмеженим життям. Вони навіть не знають, для чого потрібне НАТО. Їм незрозумілий наш єдиний союз, історія Сполучених Штатів Америки, яка є дуже молодою державою.

Але значно більше тих людей, хто розуміє. Наприклад, одна з великих організацій у нашій країні – Rotary - збирає гуманітарні вантажі від людей, які не є українськими американцями чи вихідцями з Європи. Вони успішно працюють для підтримки України. У нас є тисячі і тисячі людей, які це роблять, лікарі, які допомагають дбати про поранених і про переселенців. У американців є як державна влада, так і влада приватна, особиста влада, яку мають самі люди, щоб зробити щось важливе, аби допомогти Україні, і вони знаходять способи це робити.

Тому я впевнена, що Альянс свободи буде триматися. Канадці - наші найближчі сусіди в тій частині Америки, де я живу. В Канаді друга за чисельністю українська громада у світі. Вони повністю віддані Україні.

І однією з моїх найбільших перемог цього року в моїй частині країни була робота з американцями, які збирали гуманітарну допомогу для українських лікарень, і ми змогли дуже швидко доправити ці вантажі до медичних закладів. І я дуже пишаюся американцями, які збирають медичні засоби, турнікети та інше, які допомагають військовим. Багато всього відбувається, про що не повідомляють. Люди демонструють підтримку на вулицях, у громадах нашої країни та по всьому світу. Тому, я думаю, що добра воля перемагає зло, і що ми переможемо, але для цього потрібна наша наполегливість.

І ми цінуємо приїзд та виступ президента України Зеленського перед Конгресом і його послання до Конгресу у такі важкі часи в українській історії. Це було посланням сили та наполегливості, та мало величезний вплив на американців.

Н.П.: Чи є шанс, що Конгрес зможе знайти золоту середину в питанні підтримки України та зупинити Росію?

М.К.: Ми вже її знайшли! Якщо ви поглянете на голоси за Україну, вони переважають.

Пишаюся американцями, які збирають медичні засоби, турнікети та інше, допомагають військовим. Багато всього відбувається, про що не повідомляють. Люди демонструють підтримку на вулицях, у громадах нашої країни.

Я працюю в комітеті Палати представникі з питань оборони, де і республіканці, і демократи підтримують фінансування України. І тому, коли ми ухвалили законопроект у грудні для фінансування власної країни, в ньому були закладені значні кошти для України на кількох рахунках, не лише Міністерства оборони, а й інших департаментів, які намагаються допомогти Україні завдяки щедрості американського народу.

Є кілька незгодних голосів. Але ми працюємо за правилом більшості, і більшість в обох партіях підтримує Україну.

Інколи в житті трапляються люди, які з усім не згодні. Але я думаю, що Україна має залишатися впевненою у повній підтримці американського народу.

Всі новини дня

Радники з нацбезпеки США, Польщі та країн Балтії обговорили безпекову допомогу Україні  

Безпекову допомогу Україні та підготовку до нового саміту НАТО обговорили на зустрічі у Вашингтоні радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван з радниками з нацбезпеки з Естонії, Латвії, Литви та Польщі.

За повідомленням Білого дому, сторони “обмінялися думками щодо європейської безпеки, підтвердивши непохитну підтримку України в умовах російської агресії, яка триває”.

Серед тем обговорення - виконання санкцій щодо Росії. “Пан Салліван підтвердив відданість США безпеці східного флангу НАТО”, - повідомляє Адміністрація президента США про зустріч, яка відбулась у п'ятницю, 3 лютого.

Країни Балтії та Польща - члени НАТО, які рішуче підтримують Україну та відстоюють на Заході потреби українських військ. На зустрічі із радником Білого дому з нацбезпеки Салліваном вони обговорили також підготовку до цьогорічного саміту НАТО та зміцнення позицій альянсу на східному кордоні.

Саміт НАТО запланований на 11-12 липня 2023 року у Вільнюсі, Литва.

Літаки F-16 можуть надійти від європейських країн – американські експерти

Архівне фото: пілот 510-ї винищувальної ескадрильї ВПС США залишає свій винищувач F-16 на авіабазі Амарі в Естонії, 26 березня 2015 року. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Західні експерти вважають, що літаки F-16 можуть надійти до України від європейських країн, навіть якщо президент США Джо Байден заперечив їхнє постачання зі США. Зокрема, оглядачі вказують на те, що вже раніше зброя, яку відмовлялися постачати США, зрештою потрапляла в Україну, якщо її погоджувалися передати європейські союзники по НАТО.

Цього тижня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що його країна готова передати Україні свої винищувачі F-16 у «повній координації» з країнами НАТО. А минулого місяця міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра сказав, що його уряд розглянув би запит Києва на F-16 з готовністю розглядати різні варіанти.

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії навесні. За словами аналітика з Центру аналізу європейської політики Гордона «Скіпа» Дейвиса, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

«Винищувачі F-16, група багатьох різних типів західних літаків, і також літаки російського виробництва та моделі МІГ-29 і МІГ-21, які є у союзників, можуть вплинути на допомогу невеликим ВПС України, які продовжують перевищувати очікування. Зокрема, допомогти їм захищатися, завдати ударів по російських цілях, які є найважливішими для підтримки російського наступу в Україні, російського вторгнення та окупації української території», – сказав Дейвис в інтерв’ю кореспондентці «Голосу Америки» Тетяні Ворожко.

Дейвис, який раніше був заступником помічника Генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, вважає, що відсутність досвіду в українських пілотів не має стати перешкодою для передачі цих літаків Україні, бо альянс має великий досвід у навчанні пілотів та технічного персоналу з колишнього радянського блоку.

«Чи можуть вони на них літати, утримувати і використовувати належним чином? F-16 має неймовірний набір датчиків і систем озброєння. Вони складні й суттєво відрізняються від МІГ-29, на яких зараз літають українські пілоти. Але ми як альянс, і США як країна, продемонстрували, що ми в змозі навчати пілотів з усього альянсу - від Польщі до Словаччини та інших. Румунія зараз має величезну програму для переведення своїх пілотів МІГів на F-16», – каже колишній високопосадовець НАТО.

На його думку, навчання технічних працівників триває довше, ніж пілотів, і «їм, можливо, знадобиться від шести до 12 місяців, щоб справді стати фахівцями».

Щодо самих літаків, то, за його даними, Польща та Словаччина могли б бути серед тих країн, які вже зараз готові передавати свої F-16 Україні.

«Поляки вже досить довго говорили про те, щоб надати 28 своїх F-16, які зіграють величезне значення. Це збільшить потужність ВПС України більш ніж удвічі. Крім того, є купа країн з МіГами. Поляки та словаки – це дві нації, які запропонували надати Україні свої МіГи. У Словаччині їх невизначена кількість. Польща говорила про готовність надати 28 МІГ-29. Це літаки, на яких вже літають українці. Лише з цими трьома країнами можна створити кілька ескадрилій. Румунія переходить від МіГ-21 до F-16, тому там є літаки. Вони ще не обіцяли їх і не пропонували, але вони можуть бути частиною цього пакету, враховуючи їхню надзвичайно сильну підтримку України, близьке розташування та вплив на безпеку в Чорному морі», – сказав Дейвис.

Газета New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на американських та європейських офіційних осіб, що більш імовірно, що літаки Україні можуть передати Данія чи Нідерланди.

Як зауважує газета з посиланням на американських чиновників, Нідерланди мають близько 40 F-16 і переходять на більш досконалі винищувачі F-35, тому «відправлення деяких F-16 в Україну мало б сенс».

Для того, щоб передати свої винищувачі американського виробництва в Україну, чи в будь-яку іншу країну, будь-який член НАТО має отримати дозвіл уряду США. Але це, на думку Евелін Фаркас, колишньої високопосадовиці Пентагону з питань України під час адміністрації Обами, не повинно бути перешкодою. За її словами, так було з постачанням танків та іншої зброї, про яку Росія казала як про можливу ескалацію. Європейські країни не хотіли постачати її без участі США, але «якщо ми скажемо, що надамо певні категорії обладнання, то наші союзники це також зроблять», – сказала вона у розмові з NYT.

Як мовиться у статті, наразі адміністрація Байдена вважає, що передові винищувачі будуть передані модернізованим українським ВПС, безпосередньо від США, «але в майбутньому». Представники Пентагону кажуть, що хочуть віддати пріоритет зброї, яка може допомогти Києву прямо зараз, зауважує газета.

NYT зауважує, що пакет допомоги вартістю 2,2 мільярда доларів, про який напередодні оголосила Адміністрація Байдена, свідчить про довготермінові зобов’язання, які бере на себе США. Газета зауважує, що деякі види зброї, зокрема, ракети більшої дальності, швидше за все, надійдуть до Києва не негайно, а впродовж кількох місяців, якщо не років.

Пояснюючи логіку Вашингтона, газета каже, що це – сигнал для Москви, що Київ, чиї потреби, на думку адміністрації, зараз є більшими у протиповітряній зброї, ніж у літаках, буде спроможний відбити російську атаку не лише зараз, але і через рік, і в майбутньому.

WSJ: Турецькі компанії торік продали Росії товари для військових потреб на десятки мільйонів доларів

Вантажне судно пропливає через протоку Босфор. Стамбул, Туреччина. 6 листопада 2022 р. (AP Photo/Emrah Gurel)

Турецькі компанії минулого року експортували до Росії обладнання, електроніку, запчастини й інші предмети, необхідні для її військових потреб, на десятки мільйонів доларів. Про це мовиться у статті американського видання The Wall Street Journal із посиланням на торгові дані.

За інформацією газети, щонайменше 13 турецьких компаній поставили на російський ринок на суму не менше ніж 18,5 мільйонів доларів пластмасу, гумові вироби й транспортні засоби. Їх закупили не менше ніж 10 російських фірм, які перебувають під санкціями США через їхню причетність до нападу на Україну. За даними The Wall Street Journal, турецькі компанії відправили щонайменше три партії товарів американського виробництва.

Турецькі компанії також відправляли до Росії з березня по жовтень 2022 року ліфти, електрогенератори та інші товари виробництва США на суму 15 мільйонів доларів, порушуючи американський експортний контроль, спрямований на те, щоб позбавити Росію життєво важливого військового обладнання.

Серед компаній, що отримали турецьке обладнання, The Wall Street Journal згадує дочірнє підприємство російської корпорації «Тактичні ракети», що виробляє системи озброєння для російського флоту, та компанію «Промтехнологія», яка виготовляє гвинтівки. Обидві компанії перебувають в санкційному списку Сполучених Штатів.

Москва та Анкара публікацію видання не коментували.

За даними джерел Bloomberg, раніше Вашингтон попередив представників влади Туреччини й Об’єднаних Арабських Еміратів про те, що підтримка ними економічних та фінансових зв’язків з Росією заважає зусиллям щодо тиску на Москву.

Як повідомляв Голос Америки, Туреччина засудила вторгнення Росії, відмовляється визнати її претензії на українську територію та однією з перших країн НАТО надала військову допомогу ЗСУ у перші тижні війни. Турецький президент Ердоган разом з ООН зміг також розблокувати українські чорноморські порти для експорту зерна на світові ринки.

Водночас Анкара активно розвиває економічну співпрацю з Москвою. Вона збільшила імпорт російської нафти майже вдвічі з часу російського вторгнення в Україну, планує розмістити у себе російський газовий хаб і та разом з Росією будує атомну електростанцію. Крім цього, Туреччина відіграє важливу роль у заміщенні західних товарів на російському ринку. Багато російських компаній перебазувалося до Туреччини, щоб уникнути західних санкцій.

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG