Спеціальні потреби

Актуально

Контрнаступ на півдні змушує росіян перекидати елітні з'єднання, що воювали у Бучі – аналітики дізнаються з некрологів російських військових

Знищена російська техніка на дорозі на Харків неподалік села, відвойованого українською армією у травні 1 2022 року. REUTERS/Ricardo Moraes

Український контрнаступ ведеться відразу на трьох напрямках, на півночі, в районі Харкова; на сході на Донбасі; та на півдні в Херсонській області, підтверджують дані британської розвідки.

Міністерство оборони Великої Британії у своєму денному зведені інформує, що російські війська стикнулися з дилемою на Донбасі, бо вони планували наступ на Бахмут і мали розгортати для цього наступу оперативні резерви, але замість підтримки цього наступу мають вирішити, чи захищатися від подальшого просування України на півдні.

На думку британських аналітиків, перехід України у наступ на трьох напрямках одночасно та ширина лінії фронту – 500 км, «перевірять здатність Росії координувати оперативний план і перерозподіл ресурсів між кількома угрупованнями сил».

«На початку війни нездатність Росії зробити це була однією з основних причин поганої роботи військових», – мовиться у твіті британської розвідки.

На думку американських військових експертів з Інституту дослідження війни (ISW), наступ на Харківщині, імовірно, не має системного характеру. Вони вважають, що українці скористалися з того, що росіянам довелося перекидати військо на південь для захисту позицій на Херсонщині.

«Українська контратака в Харкові 6 вересня, ймовірно, була опортуністичною спробою, спричиненою передислокацією російських сил з цього району для посилення російських позицій проти українського контрнаступу в Херсонській області», – мовиться у зведенні, яке готує ISW.

Американські експерти додають, що приблизно наприкінці серпня російське командування вперше перекинуло до Херсонської області частини російської елітної 1-ї гвардійської танкової армії, яка наступала на Бучу.

«Підрозділи 147-го артилерійського полку 2-ї мотострілецької дивізії 1-ї гвардійської танкової армії раніше воювали в Бучі в Києві в березні, а підрозділи 1-ї гвардійської танкової армії діяли в основному вздовж Харківської осі після відходу Росії з Києва», – кажуть американські експерти, які дізналися про склад військовий частин з нових некрологів російських військовослужбовців.

Експерти ISW кажуть, що 6 вересня українські сили, імовірно, відкинули російські війська на лівий берег річок Сіверський Донець і Середня Балаклійка, та захопили Вербівку, що є приблизно в 3 км від Балаклії.

Про те, що російські війська відступають, американські експерти судять з руйнування мостів для планового відведення військ Росії.

Раніше західні військові експерти висловлювали думку, що український наступ не буде масштабним, а просування до кордонів буде поступовим.

«Великі наступальні операції вимагають великого резерву, тому що навіть якщо невелика сила здатна прорвати лінію супротивника, використання цього пролому для зайняття великих ділянок території потребує перекидання нових військ після прориву», – вважає британський експерт Джек Волтінґ з Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI).

На його думку, українське керівництво має зараз три головні цілі: політичну, спрямовану на забезпечення західної підтримки, тактичну – не давати росіянам оговтатися від постійних атак і згрупуватися в одному напрямку для прориву, і військову – реальне звільнення територій від окупації.

Джек Волтінґ вважає, що лише на півдні в районі Херсона українці можуть мати реальні великі прориви та достягти відразу трьох цих цілей.

На його думку, якщо українці зможуть відтіснити російські війська до Дніпра та затиснути росіян у місто, вони зможуть обернути проти росіян виклики, з якими вони зіткнулися в Сєвєродонецьку і створити «зону знищення» для значної частини найкращих російських десантних військ – насамперед повітряно-десантних сил – які «будуть захищати політично критичну позицію навіть тоді, коли її неможливо втримати з військової точки зору».

Всі новини дня

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства 20 століття. Про це нині заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Хаус у Лондоні.

Повернувся «з того світу»: Історія порятунку військового, який сподіваєтьтся продовжити службу в ЗСУ. Відео

Повернувся «з того світу». Історія порятунку військового, якого записали в двохсоті в сюжеті Олени Адаменко і Михайла Заїки. Капітан Євген Овчинников втратив на війні ліву ногу, права нога у нього серйозно травмована, але чоловік не полишає надії продовжити службу в ЗСУ.

Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі під час зустрічі із президентом України у Запоріжжі, 27 березня 20232 року (Фото: AP/Efrem Lukatsky)

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.

Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.

Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.

Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого

"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.

Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».

У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.

Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.

Путін "не любить, коли люди виступають проти його ідей" - експерт про арешт журналіста WSJ в Росії, який писав про групу "Вагнера"

Репортер американської газети The Wall Street Journal Еван Гершковіч, затриманий за підозрою в шпигунстві, виходить з будівлі суду в Москві, Росія, 30 березня 2023. REUTERS/Evgenia Novozhenina

Арешт журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича може бути пов'язаний із його дослідженням діяльності ПВК "Вагнер", а президент Путін має довгу історію утисків свободи слова й преси у Росії. Крім того, російська влада намагається отримати більше американських громадян для можливих обмінів заручниками зі США.

Про це у коментарі Українській службі Голосу Америки розповів Роберт Янг Пелтон, канадсько-американський письменник і дослідник приватних військових груп.

"Одна з сумних речей у відносинах Америки з Росією полягає в тому, що ми обмінюємось людьми високого рівня, не завжди шпигунами, іноді звинуваченими у шпигунстві, іноді людьми, заарештованими за підозрою в скоєнні чогось. Ми обмінювали російських шпигунів, і таких людей як Віктор Бут, який абсолютно є частиною інфраструктури російської армії, - сказав Пелтон. - Я припускаю, що... він може бути ще одним пішаком у грі".

В інтерв'ю Пелтон розповів, що висвітлював десятки воєн та збройних конфліктів у світі, зокрема, місяць провів в Україні та був неподалік Бахмута. Також він працював на війні в Чечні, тож порівняв ситуацію зі ставленням до журналістів у Росії тоді.

"Коли я був у Грозному з повстанцями в 1999 році, вони вбивали журналістів і отруювали їх. Вони стріляли в обличчя в ліфтах. У мене немає жодних сумнівів щодо того, як Росія атакує іноземних журналістів, які занадто близькі до того, про що вони не хочуть, щоб чув світ, - сказав Пелтон. - З 1999 року, коли Путін прийшов до влади, він жорстко кидається на журналістів. Він не любить, коли люди виступають проти його ідей, його програм, його слів. Так, журналісти в Росії є. Так, є агресивні слідчі групи, але він робить усе, щоб їх закрити".

Чи арешт Гершковича пов'язаний із його дослідження діяльності "вагнерівців", Пелтон вважає, що : "Компанія Пригожина також втручається у вибори, вони не соромляться і керувати агентством Інтернет-досліджень, і не соромляться вбивати людей. Й ми повинні відкрито подивитись на приватних громадян, таких як Пригожин, які вбивають людей, і назвати це тим, що це є. І не виправдовувати це тим, що це були квазімілітарні чи приватні військові компанії. Є факт, що вони нападали на журналістів. І Захід помиляється, коли вважає, що якщо журналісти напишуть слово «преса» на грудях, їх не вб'ють, або якщо вони мають машину, то їх не заарештують в Росії".

Заарештований Еван Гершкович має батьків, які, як повідомляють американські медіа, виїхали із Радянського Союзу. Він говорить російською, працював у Москві для видань Agence France-Presse, Moscow Times та The New York Times, а пізніше почав висвітлювати теми Росії, України та регіону для The Wall Street Journal. Серед його новіших матеріалів - статті про занепад російської економіки та розкол між кремлівськими елітами та ПВК "Вагнер".

Раніше Голос Америки повідомляв, що США рішуче засудили арешт Гершковича, якого затримали в Єкатеринбурзі й звинуватили у спробі нібито отримати секретну інформацію. "Націлювання на американських громадян з боку російського уряду абсолютно неприпустимі. Ми рішуче засуджуємо затримання пана Гершковича", - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр.

США засуджують напади й репресії російського уряду щодо журналістів і свободи преси, йдеться в заяві. У Державному департамені нагадали про заклик до американських громадян не їздити до Росії, а тих, хто зараз там перебуває, негайно виїхати з країни.

Газета The Wall Street Journal також відкинула звинувачення проти журналіста. А Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії паризької групи свободи преси "Репортери без кордонів", сказала, що Гершкович - перший іноземний журналіст, якого заарештували у Росії з початку війни в Україні.

Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні. Відео

Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

«Ми не виявили серйозних кримінальних порушень допомоги наданої Україні нашим агентством», – Ніколь Ангарелла, інспекторка від Агентства США з міжнародного розвитку

Більше

XS
SM
MD
LG