Спеціальні потреби

Актуально

Як зброя з Північної Кореї може допомогти Росії?

Фото квітня 2022 року видане Центральною агенцією КНДР (KCNA): Пусокві установки на параді в Пхеньяні Photo by KCNA VIA KNS / AFP

СЕУЛ, Південна Корея (AP) — Північна Корея, за повідомленнями, збирається продати мільйони ракет і артилерійських снарядів — багато з них, імовірно, зі старих запасів — своєму союзнику в “холодній війні”, Росії.

Росія назвала звіт розвідки США щодо плану закупівель "фейком". Але офіційні особи США кажуть, що це свідчить про відчай Росії у війні в Україні та про те, що Москва може купити додаткову військову техніку у Північної Кореї.

Снаряди, які Північна Корея, як повідомляється, має намір продати Москві, ймовірно, є копіями боєприпасів радянських часів, які можуть підійти до російських пускових установок. Але все ще залишаються питання щодо якості поставок і того, наскільки вони насправді можуть допомогти російським військовим.

ЩО САМЕ ПІВНІЧНА КОРЕЯ ПОСТАЧАТИМЕ РОСІЇ?

Потрапивши під міжнародні санкції та експортний контроль, Росія в серпні придбала дрони іранського виробництва, які, за словами офіційних осіб США, мали технічні проблеми. Для Росії Північна Корея, ймовірно, є ще одним хорошим варіантом постачання боєприпасів, оскільки КНДР зберігає значні запаси снарядів, багато з яких є копіями радянських часів.

Північна Корея «може бути єдиним найбільшим джерелом сумісних (з російськими системами - ред.) застарілих артилерійських боєприпасів за межами Росії, а також мати виробничі потужності для подальших поставок», — сказав Джозеф Демпсі, науковий співробітник оборонного та військового аналізу Міжнародного інституту стратегічних досліджень, IISS.

Лі Ілву, експерт Корейської оборонної мережі в Південній Кореї, сказав, що і Північна, і Південна Кореї, розділені найбільш укріпленим кордоном в світі протягом понад 70 років, зберігають десятки мільйонів артилерійських снарядів кожна. За його словами, Північна Корея, ймовірно, продаватиме старіші снаряди, які вона хоче замінити на більш нові, для систем залпового вогню або складних ракет на своїх прифронтових військових базах.

Більша роль для Північної Кореї ядерної зброї та керованих ракет може також усунути потребу в багатьох старих некерованих артилерійських снарядах, які колись відігравали значну роль, сказав Анкіт Панда, експерт Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Але Брюс Беннетт, старший експерт з безпеки каліфорнійської Rand Corporation, сказав, що більшість артилерійських снарядів, які будуть відправлені в Росію, ймовірно, - це боєприпаси для стрілецької зброї, такої як гвинтівки АК-47 або кулемети.

«Це не мільйони артилерійських снарядів і ракет. Це можуть бути мільйони патронів до стрілецької зброї», — сказав Беннет.

НАСКІЛЬКИ ЯКІСНОЮ Є ПІВНІЧНОКОРЕЙСЬКА ЗБРОЯ?

Згідно з оцінкою IISS, Північна Корея має на озброєнні близько 20 000 артилерійських систем, включаючи реактивні системи залпового вогню, і ця кількість, яку Демпсі назвав «значно більшою, ніж у будь-якій іншій країні світу».

Державні ЗМІ Північної Кореї назвали її артилерійські гармати «першою зброєю Народної армії та найпотужнішою зброєю в світі», яка може перетворити ворожу позицію на «море полум’я».

Але старі артилерійські системи та боєприпаси, які, ймовірно, постачатимуть до Росії, відомі низькою точністю.

Під час артилерійського обстрілу Північною Кореєю південнокорейського острова Йонпьон у 2010 році, внаслідок якого загинули чотири людини, Беннетт сказав, що лише 80 із 300–400 одиниць зброї, якими Північна Корея повинна була стріляти, вразили ціль. У своїй оцінці Лі вказав, що близько половини випущених північнокорейських снарядів впали у воду, не досягнувши острова.

Це дуже низька ефективність артилерії. Росіяни можуть відчути те ж саме, що їх не дуже порадує», – сказав Беннет.

Спостерігачі сумніваються в користі північнокорейських боєприпасів для російської кампанії в Україні, які, на їхню думку, виснажили армію. У соціальних мережах з’явилися фотографії розбитих стволів російських рушниць.

Незрозуміло, наскільки серйозною є нестача боєприпасів у Росії. У липні високопоставлений чиновник оборони США заявив журналістам, що Росія щодня запускає десятки тисяч артилерійських снарядів і не може продовжувати так вічно.

Хоча значні запаси, ймовірно, все ще існують, вони можуть дедалі використовувати запаи, створені на випадок ширшого майбутнього конфлікту», - сказав Демпсі.

ПОСТАВОК РАКЕТ З КНДР НЕ ОЧІКУЄТЬСЯ

Навряд чи Північна Корея надасть Росії балістичні ракети, які вона вважає вирішальними у своїй військовій стратегії щодо Вашингтона та Сеула, сказав Ян Ук, аналітик Сеульського інституту політичних досліджень Асан.

І якщо Північна Корея вирішить постачати ракети до Росії, їй також потрібно буде надіслати свої пускові платформи, оскільки Росія не має пускових установок для північних ракет «Скад» та інших ракет. Північна Корея розробила високоманеврену балістичну ракету з ядерним кабелем, яка, ймовірно, була створена за моделлю російського "Іскандера". Але дві ракети мають різні розміри, за словами Шіна Чонгу, військового експерта Корейського форуму з питань оборони та безпеки,

Північна Корея могла б надати Росії зброю, враховуючи, що дві країни мають спільні системи озброєння ще з радянських часів. Але типи боєприпасів, які Північна Корея надасть Росії, «ймовірно, застарілі, або строк їхнього використання закінчується», сказав Мун Сон Мук, аналітик Корейського науково-дослідного інституту національної стратегії Південної Кореї.

ЩО ПІВНІЧНА КОРЕЯ МОЖЕ ОТРИМАТИ НАТОМІСТЬ?

В обмін на зброю Північна Корея, ймовірно, захоче продовольство, пальне та інші матеріали з Росії, оскільки Північній Кореї важко купувати такі товари з-за кордону в рамках санкцій ООН, запроваджених через її ядерну програму.

Панда сказав, що Північна Корея, ймовірно, отримує вигоду у формі грошових переказів з Росії або, можливо, відсутності нових санкцій проти Пхеньяна, включаючи на матеріали, необхідні для розвитку ракетних програм Північної Кореї.

За словами Беннета, Північна Корея була б готова отримати компенсацію паливом. Для своєї більш досконалої зброї вона може шукати передові збройні технології від Росії, можливо, включаючи ті, які їй потрібні для очікуваного ядерного випробування, першого такого роду за п’ять років, сказав він.

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG