Спеціальні потреби

Актуально

Тарас Кузьо вважає 100 днів президентства Януковича провалом

Президент України Віктор Янукович у четвер виступив з щорічним зверненням до народу. У своєму виступі президент заявив, що стратегічна співпраця України і США є вимогою сучасності. Україна, за його словами, готова до розвитку таких відносин та реалізації взаємовигідних проектів у різноманітних сферах. Такі проекти, за словами Януковича, можуть також бути багатосторонніми і передбачати участь Росії та країн Євросоюзу. Подібної стратегічної співпраці президент України хоче і з Росією. Він вважає за необхідність підписання Декларації про стратегічне партнерство з Російською Федерацією. Президент України також наголосив на тому, що Україна повинна зберігати статус позаблокової держави, але при цьому співпрацювати з НАТО.

Верховна Рада України у свою чергу у четвер ухвалила у першому читанні Закон про засади внутрішньої та зовнішньої політики України, у якому пропонується виключити із законодавства норми, за якими Україна інтегрується в євроатлантичний безпековий простір та прагне набуття членства у НАТО.

Тим часом деякі західні експерти критично оцінюють перші сто днів президентства Віктора Януковича. Свій аналіз перших трьох місяців роботи нового уряду в Університеті Джонса Гопкінса представив професор Тарас Кузьо. Він називає перші сто днів президентства Віктора Януковича провальними:

«Я думаю, що йому не вдалося досягти трьох заявлених ним самим цілей, а саме – розробити програму реформ спільно з професійним Кабінетом Міністрів, налагодити стабільність та досягти національної інтеграції в країні. Ще коли він був в опозиції, Янукович обіцяв, що невідкладно представить програму реформ для України. Її все ще не має. Його кабінет аж ніяк не схожий на кабінет професіоналів. Це більше кабінет, який складається з представників кумівських часів, які здебільшого дискредитовані. Це кабінет, який переважно складається з людей, яким далеко за 50 і 60, які розпочали свої кар’єри у пізній брежнєвський період, за часів застою. І це перший уряд, в якому немає жінок, бо вони, напевно на їхній погляд, занадто заняті на кухні.

Що стосується налагодження стабільності, то радикальна проросійська політика, яку він веде, ніколи не принесе стабільності в Україну. Це – шлях до нестабільності. Мовна політика, яка є складною та потребує делікатності в багатьох країнах, є додатковим джерелом нестабільності.

І третє питання – проблема національної інтеграції. Сьогодні країна більше розділена, ніж навіть за часів президента Ющенка. Обіцянки Януковича, зроблені, коли він був в опозиції, про те, що він об’єднає країну, не справджуються, бо сьогоднішня політика не є тою, яка приведе Україну до національної інтеграції».

Всі новини дня

Поранені українські воїни взяли участь у марафоні в Колорадо. Відео

Поранені українські воїни взяли участь у марафоні в Колорадо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:33 0:00

Двоє українських військових, яких волонтери привезли на протезування до штату Колорадо, взяли участь у забігу у рамках місцевого благодійного заходу. Поки що у інвалідних візках, але місцеві спеціалісти обіцяють що з часом вони зможуть і бігати на свої нових ногах.

США надсилають 2000 нацгвардійців, 100 літаків на безпрецедентні навчання НАТО, покликані стримати Росію

Фото для ілюстрації: португальські літаки F-16 патрулюють небо над країнами Балтії (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

БЕРЛІН. Німеччина готується прийняти найбільші навчання з розгортання авіації в історії НАТО. Навчання продемонструють силу союзникам і потенційним супротивникам, таким як Росія, заявили в середу німецькі та американські посадовці.

У навчаннях Air Defender 23, які розпочнуться наступного тижня, візьмуть участь 10 000 учасників і 250 літаків із 25 країн, які відповідатимуть на симуляцію нападу на країну-члена НАТО. Сполучені Штати направляють 2000 військовослужбовців ВПС США та близько 100 літаків для участі в тренувальних маневрах 12-23 червня.

"Це навчання справді вразить всіх, хто спостерігатиме, — сказала посол США в Німеччині Емі Гутманн. - Це безсумнівно продемонструє готовність і швидкість союзницьких сил швидкого реагування НАТО, — сказала вона журналістам у Берліні.

"Мене здивувало б, якби якийсь із світових лідерів не звернув увагу на це свідчення високого бойового духу Альянсу, його силу", — сказала Гутманн.

"Це включає і пана Путіна", - додала вона, маючи на увазі президента Росії.

Хоча навчання планувалися кілька років, вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року змусило НАТО серйозно підготуватися до можливості нападу на її територію.

У навчаннях також беруть участь Швеція, яка сподівається приєднатися до Альянсу, і Японія.

"Ми показуємо, що територія НАТО є нашою червоною лінією, що ми готові захищати кожен сантиметр цієї території, — сказав генерал-лейтенант Інго Герхарц з ВПС Німеччини, який координує навчання. - Але ми не будемо, наприклад, виконувати рейси в бік Калінінграда. Навчання призначені для захисту".

Калінінград — російський ексклав, розташований на Балтійському морі між Польщею та Литвою. Генерал-лейтенант Майкл А. Лоу, директор Повітряної національної гвардії США, сказав, що навчання виходять за рамки стримування.

"Йдеться про готовність наших сил. Йдеться про координацію не лише всередині НАТО, але й з іншими нашими союзниками та партнерами за межами НАТО", – сказав він.

Лоу сказав, що навчання стануть можливістю для молодих американських авіаторів, багато з яких здебільшого отримали досвід служби на Близькому Сході, налагодити відносини з союзниками в Європі та підготуватися до іншого військового сценарію.

"Тож мова йде про встановлення того, що означає виступати проти великої держави, у змаганні великих держав", — сказав він.

Влада заявила, що навчання призведе до певних збоїв у цивільних рейсах у Європі протягом цього періоду.

США та інші країни допомагають Україні з евакуацією із затоплених районів

Затоплені регіони поблизу Нової Каховки, 7 червня 2023 року REUTERS/Vladyslav Smilianets TPX IMAGES OF THE DAY

США та інші країни допомагають Україні в проведенні евакуації постраждалих від затоплень, через руйнування Каховської ГЕС.

"Руйнування Каховської дамби має негайний спустошливий вплив, який відчуватиметься і в майбутньому. Ми невтомно працюємо, щоб люди отримали необхідну допомогу сьогодні тепер та в наступні тижні", - заявила в серії твітів адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер.

Автобуси для евакуації. ваучери на пальне для волонтерів, які ведуть евакуацію, партнери USAID почали надавати в перші ж години після початку затоплень, твітує Пауер. Вона також відзначила, що США співпрацюють з Службою надзвичайних ситуацій України з доставки питної води, очисних об'єктів, насосів для води, моторів та частин двигунів а також послуги з оренди човнів.

Партнери USAID вже мали розміщені в регіоні ресурси для надання гуманітарної допомоги на випадок переселення людей з різних причин, заявила у вівторок речниця установи Джессіка Дженнінгс. Це дозволило швидко організувати роздачу гігієнічних наборів, продуктів харчування та питної води.

Інші країни також надають гуманітарну допомогу. Німеччина надає генератори, фільтри та намети постраждалим через руйнування дамби в Україні, заявив речник Міністерства закордонних справ країни в середу.

Уряд Великої Британії заявив, що гуманітарна допомога, яку Британія надає Україні, частково буде перенаправлена до регіону, постраждалого через підрив дамби.

"Ми вже надали багато гуманітарної допомоги Україні у співпраці з ООН та "Червоним хрестом", - заявив речник уряду країни. - Наскільки мені відомо, деякі обсяги цієї допомогти будуть переспрямовані на допомогу тим, хто змушений полишити свої оселі".

В ЄС повідомили, що нагальну допомогу Україні вже надали Німеччина, Австрія та Литва, що включає намети та устаткування, 5000 фільтрів для води та 56 генераторів від Німеччини, 20 контейнерів для води та 10 насосів з Австрії, які вже йдуть до України.

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що евакуація із затоплених районі, а також забезпечення доступу до питної води - серед першочергових завдань.

Херсонська місцева влада повідомляє про обстріли під час евакуації. "Під час евакуації окупанти вдарили по мікрорайону з артилерії – поранені двоє правоохоронців, котрі допомагали людям покинути небезпечну територію", - написав в Telegram очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін про район Херсона Острів. Він наголосив - попри обстріли вдалось евакуювати 1300 херсонців.

В США та ЄС реагують на руйнацію Каховської ГЕС. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Традиційне українське весілля показали на Західному узбережжі Сполучених Штатів

Амбітний проект втілила у життя "Капела Романа", американський ансамбль

Український обряд одруження відтворили у Сіетлі, на західному узбережжі США.

Унікальну для Америки виставу-концерт поставила професійна капела, яка зазвичай виконує історичну сакральну музику. Опанувати незвичайний для американців народний спів учасникам колективу допомогли професійні українські співачки, вимушені переселенки.

Амбітний проект втілила у життя "Капела Романа", американський ансамбль який зазвичай виконує візантійські, давньогрецькі, християнські пісні православного обряду та іншу історичну сакральну музику.

Відтворити українські народні традиції, учасникам капели допомога американка українського походження, дослідниця фольклору Надія Тарнавська. Жінка вже тридцять років вивчає традиції українського народного співу. Стипендіатка премії “Фулбрайт” свого часу викладала у Нью-Йорку та Львові.

"Вони хотіли щось лише для жіночих голосів, і перше, про що я одразу подумала, це церемонія весілля. Жінки співають протягом усього весільного процесу, який подекуди може тривати до тижня, а у деяких місцевостях навіть два тижні. Коли печуть обрядовий весільний хліб, то співають. Коли вдягають молоду, співають, коли збираються разом плести вінки, які будуть носити молодята, співають", – Надія Тарнавска, постановниця вистави "Українське весілля"

Так Надія стала постановницею, диригенткою та солісткою вистави «Українське весілля".

Виступ відбувся у грецькій православній церкві у Сіетлі де виконали 20 народних пісень з різних регіонів України. У капелі співають американки, які ніколи не говорили українською мовою. Кажуть, вперше працювали з такою особливою вокальною технікою.

"Для мене найбільший виклик це відтворити цей унікальний український народний звук - я в хорі багато співаю сопрано, високі ноти, де багато повітря, але цей звук це щось зовсім інше", – Кетрін вен дер Солм, співачка капели.

Оволодіти технікою українського народного співу та вимовою учасницям капели допомоги українські учасниці проекту, професійні музикантки, переселенки з Києва Інна Ковтун та Ганна Тищенко.

"Звичайно це вимова, американцям навіть не просто сказати слово "дякую", вони кажуть “дієкую “ і ти їх виправляєш, але дівчата справляються на всі 1000 відсотків, мені здається інколи, що я співаю поруч з українками, які все життя говорили і співали", – каже Ганна Тищенко, учасниця вистави.

"Я захоплюсь ними, бо розумію, наскільки важко співати не своєю мовою", – каже Інна Ковтун.

Для багатьох відвідувачів вистава стала справжнім відкриттям маловідомої їм культури.

"Коли зазвучала перша пісня, вона була дуже зворушливою, пронизливою та дуже природньою. Я дуже ціную суміш щастя і меланхолії. І жарти", – розповіла Фая, відвідувачка вистави.

"Це було дуже емоційно, дуже витончено, вони співають про горе та радість жінок, нареченої. Про те, що втрачено, а що набуто з одруженням", – каже глядачка Лін Скідмор.

"Дуже особливий проект в цей час, тому що Росія намагається знищити Україну і не тільки Україну, її традиції, що в нас є така можливість поширювати наш фольклор, наші традиції. Ділитись не тільки з українцями, а й показати американцям наскільки красива українська пісня", - додає учасниця вистави Інна Ковтун.

Окрім Сіетла, «Українське весілля» побачать ще у кількох містах на Західному узбережжі США.

Дивіться також: Традиції українського весілля на Західному узбережжі США: як звучать українські весільні пісні у виконанні американців? Відео

Генерал США Міллі каже, що бойові дії в Україні активізувались, але попереджає, що війна буде затяжною

Генерал США Марк Міллі під час урочистої церемонії в Нормандії, 6 червня 2023 року

Нормандія, Франція (AP) — Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив у вівторок, що бойові дії в Україні активізувались, але закликав не робити висновки на основі щоденних новин.

"По всій окупованій Росією території України ведуться дії, і бої дещо активізувались", — сказав Міллі в ексклюзивному інтерв’ю Associated Press у французькій Нормандії — місці останнього спочинку майже 9400 військових, які загинули 79 років тому під час висадки союзників у День-Д 6 червня 1944 року.

Міллі сказав, що Україна буде вирішувати, чи оголошувати про початок контрнаступу, але, каже він, українські війська готові до цієї боротьби.

"За нашими оцінками, українські військові добре підготовлені, чи оберуть вони воювати в наступі, чи в обороні, — сказав він. - Вони добре підготовлені". Але він також попередив, що з плином часу характер боїв буде різним.

"Подібно до битви за Нормандію чи будь-якої іншої великої битви, війна — це різний рух, — сказав Міллі. - В якісь дні буде велика активність, а будуть дні, коли активності буде дуже мало. Буде наступ та захист. Тож це буде затяжна боротьба".

США, союзники та партнери надають Україні зброю на мільярди доларів і організували широкий спектр бойової підготовки, щоб сили Києва могли підтримувати це обладнання та готуватися до довгоочікуваного контрнаступу.

Міллі говорив, коли українські сили, як вважають, просуваються вперед на лінії фронту протяжністю понад 1000 кілометрів на сході та півдні. Рух військ позначив завершення зимового протистояння і пробив російські оборонні лінії на південному сході України після 15 місяців війни.

Шоком стало руйнування дамби у вівторок на півдні України, що спровокувало повені, поставило під загрозу посіви та поставки питної води.

Обидві сторони звинувачують одна одну, триває евакуація. Сплеск бойових дій відбувається після довгої підготовки зимою. Інколи майже щотижня США та союзники перекачували в Україну мільйони артилерійських та інших боєприпасів разом із дедалі більш смертоносними системами протиповітряної оборони, включаючи ракетні батареї Patriot, танки, безпілотники та іншу зброю.

Міллі сказав, що українські сили добре захищали свою країну від початку вторгнення в лютому до середини літа, а потім провели дві успішні наступальні операції в Харкові та Херсоні минулого року.

Міллі також додав, що він вважає, що навчання та зброя, надані союзниками взимку, підготували Україну до майбутньої битви. "На це знадобилось багато підготовки, поставок боєприпасів від інших країн, включаючи Сполучені Штати", — сказав Міллі. - Вони зараз тренуються в загальновійськових операціях. Тож я думаю, що вони готові до того, що вони вважають за потрібне зробити, незалежно від типу операції".

Стоячи перед рядами білих хрестів на цвинтарі, Міллі виступив на церемонії під час якої високопоставлені військові лідери США та союзників поклали вінки та привітали ветеранів Другої світової війни, які були присутні на церемонії.

Майже всім ветеранам, деякі з яких штурмували пляж Омаха, було більше 90 років. Розмірковуючи про їхню боротьбу, Міллі сказав, що у війнах є схожість.

"Не можна порівняти цю кампанію з тим, що відбувається за масштабом і розмахом... в Україні. Але мета дуже схожа, для українців, очевидно, мета – звільнити окуповану Росією Україну", – сказав Міллі.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG