Спеціальні потреби

Актуально

Як Китай та Росія поглиблюють зв’язки на тлі пандемії та протистояння Пекіна з Вашингтоном

На фото: Червень 2019, Володимир Путін та Сі Цзіньпін спілкуються на Петербурзькому міжнародному економічному форумі

Китай та Росія, розширюють двосторонні відносини та укріплюють економічне та політичне партнерство після десятиліть суперництва

На тлі пандемії коронавірусу й розпалу суперництва між США та Китаєм, Пекін та Москва шукають способів поглибити економічні, політичні та технологічні зв’язки. Проте це зовсім не означає, що між двома країнами немає жодних проблем.

Росія розпочала будівництво одного з найбільших у світі полімерних заводів – проєкту вартістю в 11 мільярдів доларів, який орієнтується на китайський ринок на тлі зростання економічних зв’язків між Пекіном та Москвою.

Цей масштабний проєкт виготовлятиме пластмасові компоненти та ще більше стимулюватиме торгівлю між Китаєм та Росією, які розширюють двосторонні відносини та укріплюють економічне та політичне партнерство після десятиліть суперництва.

Проєкт, розташований на Амурі неподалік кордону з Китаєм, розбудовує російська нафтохімічна компанія Sibur Holding разом із китайською Sinopec Group, яка володітиме 40-відсотками пакету акцій. Початок виробництва запланований на 2024 рік.

Завод є одним з найбільших інвестиційних проектів у Росії. Він – лише частина низки нових ініціатив між Пекіном та Москвою, які посилюють та розвивають зв’язки на тлі подвійного тиску – пандемії коронавірусу та загострення економічного та політичного конфлікту між США та Китаєм.

Пекін та Москва знаходять все більше і більше можливостей для співпраці: від великих газових проєктів в російській Арктиці до зростаючих партнерських відносин у галузі високих технологій та спільної роботи над зменшенням залежності від долара США.

У грудні Росія почала відправляти природний газ до Китаю через 1800-мильний трубопровід «Сила Сибіру». Президент Росії Володимир Путін оголосив плани розпочати у березні роботу над другим трубопроводом, «Сила Сибиру 2».

І хоча товарообіг між Китаєм та Росією за перші п’ять місяців року впав внаслідок уповільнення світової економіки, у 2019 році двосторонній товарообіг перевищував 110 мільярдів доларів. Дві країни також оголосили про нову наукову співпрацю, спрямовану на тестування вакцин від COVID-19.

«Майже на кожному фронті Росія та Китай стають ближчими один до одного», – сказав Радіо Свобода Артем Лукін, науковець з питань китайсько-російських відносин у Далекосхідному федеральному університеті у Владивостоці. Він додав, що «ми бачимо довгострокову тенденцію зростання економічного значення Китаю для Росії».

Будування зв’язків

Пандемія перетворила Китай на ще більш важливого економічного гравця для Росії. Водночас Москва теж стала більш необхідним партнером для Пекіна, адже той має складнощі у відносинах з адміністрацією президента США Дональда Трампа з широкого кола питань: починаючи від торгівельної війни і закінчуючи проблемами щодо Гонконга та прав у Південно-Китайському морі.

Така нова динаміка пропонує розворот сил, які об'єднали Пекін та Москву після анексії Криму Росією у 2014 році. Тоді Захід ввів проти Москви санкції.

У той період Росія спиралася на Китай задля поглиблення відносин з метою уникнення тиску США.

Зараз, коли їхні зв’язки поширилися на військову, фінансову і технологічну сфери, їхні ролі змінюються.

«Перед Трампом Китай ще був обережним у геополітичному використанні Москви у повній мірі. Але Пекін побачив, що тиск США не зупиняється, тому їм не залишається іншого вибору, крім як наблизитися до Росії, – сказав Лукін. – Сьогодні саме Китай, а не Росія більше зацікавлений у формуванні цього квазі-союзу».

Співпраця між Росією та Китаєм розпочалася у 2014 році після анексії Криму та війни на сході України, яка з тих пір переросла у різні сфери. Однією з таких областей останнім часом стали зусилля щодо обмеження залежності від долара США. Цей процес називається дедоларизацією.

Американський долар відіграє потужну роль у світовій фінансовій системі як світова резервна валюта. Дедоларизація стала пріоритетом як Китаю, так і Росії. Обидва хочуть захистити свої доходи і при цьому відкинути американське домінування. Заміна долара в торгових розрахунках стала необхідністю для того, щоб обійти санкції США проти Росії. Ці зусилля пришвидшилися після введення Вашингтоном мит на китайські товари.

Експерти вже давно попереджають про зусилля, спрямовані на обмеження привілейованої ролі долара у світі. Хоча ці занепокоєння поки не реалізувалися, останнім часом Пекін та Москва досягли прогресу в цьому напрямку.

Нові дані Банку Росії свідчать про те, що в першому кварталі 2020 року частка долара в товарообігу між Росією та Китаєм вперше зафіксувалась на рівні нижчому ніж 50 відсотків, що є помітною зміною, враховуючи, що долар складав понад 90 відсотків торгівлі у 2014 році.

«Це триває вже кілька років, і жодним чином не обмежується лише Росією та Китаєм, – заявив в коментарі Радіо Свобода Чжан Сінь, доцент Центру російських досліджень Шанхайського східнокитайського університету. – Але це показує, як з 2014 року обидві країни об'єднуються через спільний зовнішній тиск, зокрема з боку [США]».

Нова реальність

Пандемія коронавірусу та зниження цін на нафту нашкодили прибуткам Росії, зробивши економічну залежність від Китаю ще більшою.

В енергетичній сфері Росія витіснила Саудівську Аравію як найбільшого постачальника нафти в Китай. «Газпром» планує більш ніж втричі збільшити постачання газу до Китаю через нові газопроводи, що покриє майже половину попиту Китаю. Росія також прагне виграти з американсько-китайської торгівельної війни, збільшивши експорт продовольства та мінеральних речовин за рахунок США та інших країн Заходу.

Але політична привабливість Росії зросла, оскільки Пекін стикається з новим глобальним тиском: його авторський зовнішньополітичний проект «Один пояс, один шлях» зазнав невдач через занепокоєння в інших країнах низкою питань, таких як збільшення боргів; пандемія, яка вперше з’явилася в центральному китайському місті Ухань і зашкодила авторитету Пекіна; протистояння західних країн китайським технологічним та політичним крокам.

В умовах такого тиску Китай вирішив утримувати Росію у якості свого непохитного партнера.

Під час щорічної законодавчої зустрічі Китаю міністр закордонних справ привітав Росію, сказавши, що вона підтримує Пекін і що обидві країни будуть стояти «плечем до плеча» проти зусиль США щодо притягнення Пекіна до відповідальності за наслідки пандемії.

«Модель співпраці цього року змінилася, – сказав в коментарі Радіо Свобода Олексій Маслов, директор Інституту далекосхідних досліджень в Російській академії наук. – Китай вважає, що його позиція у світі не така стабільна, як раніше. Це призвело до того, що вони передумали щодо Росії і стали більше співпрацювати».

Невизначене майбутнє

Але зростаючі зв’язки між Китаєм та Росією також маскують певну напруженість між ними.

Хоча Москва й прагне отримати вигоду з фінансових можливостей з Китаєм, вона також насторожено ставиться до надмірної залежності від Китаю як в економічному, так і в політичному плані.

«Я не думаю, що ви можете назвати це союзом, – вважає Маслов. – Зараз інтереси Росії та Китаю збігаються, але є багато сфер, які можуть створити проблеми та зіпсувати співпрацю».

Деякі минулі ініціативи, такі як завод по розливу води на Байкалі та лісозаготівельні роботи в сибірських лісах викликали протести в Росії.

Початкові етапи пандемії також були джерелом суперечок, коли Росія закрила свій майже 4200-кілометровий кордон з Китаєм, а мер Москви Сергій Собянін здійснив низку суперечливих кроків, спрямованих на китайське співтовариство, що призвело до виняткових докорів з боку посольства Китаю в Москві, яке скаржилося безпосередньо Кремлю.

Валерій Мітько, 78-річний пенсіонер, був затриманий у червні через звинувачення у передачі секретів російських технологій виявлення підводних човнів Китаю. Мітько заперечує звинувачення, але справа проливає світло на підозри, які все ще характеризують відносини двох країн.

«Довіра до вищого керівництва – між Путіним і [президентом Китаю Сі Цзіньпіном] дуже тверда, але якщо копнути трохи глибше, ви побачите проблеми», – сказав Чжан.

«Загалом, все стало більш прагматичним та реалістичним. Жодна зі сторін не очікує безумовної підтримки з боку іншої сторони з кожного питання», – підсумував він.

Всі новини дня

ЄС може незабаром ввести ембарго проти російської нафти, – голова Єврокомісії

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу на конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі. Фото зроблене 24 травня. AP/Маркус Шрайбер

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що рішення щодо введення європейського ембарго проти російської нафти може бути прийняте незабаром.

Про це Урсула фон дер Ляєн заявила в коментарі CNN під час конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі. «Ми зараз важко працюємо над цим. Це – питання тижнів, але нам потрібно знайти рішення для наших інвестиційних потреб. Отже, це важливо, нам потрібно це зробити в такий спосіб, щоб не було ситуації, за якої Путін зможе забрати нафту. Щоб він не продавав її нам і потім продавав її за вищими цінами на світовому ринку», - заявила президентка Європейської комісії. Деякі європейські країни, включно із Угорщиною, виступають проти введення ембарго на російську нафту.

Ми зараз важко працюємо над цим. Це [рішення щодо ембарго на російську нафту] – питання тижнів
Урсула фон дер Ляєн

Голова Єврокомісії також наголосила, що Росія муситиме брати участь у відновленні України. За її словами, потреби реконструкції та фінансові потреби будуть колосальними та всі міжнародні фінансові організації повинні допомагати відновлювати Україну.

Нагадаємо, раніше Урсула фон дер Ляєн заявляла, що Росія використовує постачання харчових продуктів як зброю. Ціни на зерно, кулінарну олію та інші продукти різко зросли на тлі російського вторгнення до України, яка є одним із найбільших світових експортерів пшениці. «В окупованій Росією частині України армія Кремля конфіскує запаси зерна та техніку…, а російські військові кораблі в Чорному морі блокують українські судна, навантажені пшеницею та соняшниковим насінням», – сказала фон дер Ляєн під час виступу на конференції Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському Давосі.

Вона додала, що Росія накопичує власне продовольство, використовуючи затримку його експорту «як різновид шантажу», аби спровокувати зростання глобальних цін або «обміняти пшеницю на політичну підтримку».

Дивіться також: Брифінг Голосу Америки. Урсула фон дер Ляєн: Росія шантажує світ харчами

Брифінг Голосу Америки. Урсула фон дер Ляєн: Росія шантажує світ харчами
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Це сталося в останній момент. Подробиці про австралійську допомогу від посла України

Архів. Міністр оборони Пітер Даттон оголосив про оборонну військову допомогу Україні, оскільки PMV Bushmaster завантажується в C-17 Globemaster у Брісбені, Австралія, 8 квітня 2022 року. AAP Image/Russell Freeman.

Сполучені Штати відзначили відданість та рішучість Австралії у наданні підтримки України після російської вторгнення в країну 24 квітня.

«Президент Байден підтвердив свою непохитну підтримку альянсу США та Австралії та відданість його подальшому зміцненню. Він високо оцінив рішучу підтримку Австралією України після вторгнення Росії, і лідери погодилися з важливістю подальшої солідарності, зокрема для того, щоб подібна подія ніколи не повторилася в Індо-Тихоокеанському регіоні», - йдеться у заяві Білого дому за результатами зустрічі президента США із прем’єр-міністром Австралії Ентоні Альбанезе в Токіо.

Цієї суботи, 21 травня, в Австралії відбулися загальнонаціональні вибори, на яких перемогла опозиційна Лейбористська партія. Прем’єр- міністр Скотт Моррісон, який представляє Ліберальну партію, визнав свою поразку. У заяві Білого дому з приводу зустрічі з новим прем’єром також висловлюється вдячність за його рішення приїхати на саміт в Японію у перший день на роботі.

За день до виборів в Австралії з’явилася інформація про надання урядом країни додаткової допомоги Україні.

«Уряд Австралії надає подальшу підтримку народу України, передаючи уряду України 14 бронетранспортерів (БТР) M113 і ще 20 захищених транспортних засобів Bushmaster», - написав на своїй сторінці на тої час міністр оборони, а тепер – один із претендентів в лідери опозиції Австралії Пітер Даттон.

Також, зазначив він, уряд від імені Управління з радіаційного захисту та ядерної безпеки Австралії доставить 60 піддонів медичних товарів, три палети обладнання для радіаційного моніторингу та засобів індивідуального захисту.

«Нова підтримка України в розмірі 60,9 мільйона доларів США (14 БТР коштують 12 мільйонів доларів, а 20 PMV – 48,9 мільйона доларів) збільшують загальний внесок Австралії на сьогодні до понад 285 мільйонів доларів», - написав міністр. (Йдеться про австралійські долари - ред).

Він зазначив, що уряд Австралії буде визначати можливості для подальшої військової допомоги Україні, та знову закликав Росію «припинити своє неспровоковане, несправедливе та незаконне вторгнення в Україну».

В повідомленні також йдеться, що більше деталей щодо допомоги, наданій на прямий запит українського уряду та партнерів, та шляхів її постачання, уряд розголошувати не буде.

За словами посла України в Австралії Василя Мирошниченко, хоча робота над виділенням цієї допомоги велася і у посольстві не сумнівалися, що Україна її отримує, те, що це сталося за день до виборів, стало приємною несподіванкою.

«Коли оголошується вибори, наступає так званий «care-taker» (період опіки – ред). період, який триває 6-7 тижнів. У цей час будь-яке рішення уряду має бути погоджене з опозицією», - пояснив він.

Він припустив, що лейбористи, які виграли вибори, могли затягнути цей процес – не тому, що вони не підтримують Україну, а виключно із питань внутрішньополітичної боротьби. У цьому разі Україна отримала б цей транш через три-чотири тижні, оскільки новий уряд треба ще сформувати, а потім - увійти в курс справ.

«Тепер при будь-якій взаємодії з ними в наступні пару тижнів ми будемо просити більше, тому що лейбористам потрібно показати, що вони також віддані підтримці України», - сказав посол.

За його словами, як серед політиків, так й звичайних австралійців існує величезна підтримка Україні.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?

Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Блінкен і Кулеба обговорили варіанти експорту українського зерна

Державний секретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі голів МЗС країн НАТО, Бельгія, Брюссель, 7 квітня, 2022. REUTERS/Evelyn Hockstein/Pool

Державний секретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обговорили "дипломатичні зусилля із подолання наслідків неспровокованої і невиправданої війни Росії в Україні та способи притягнення Кремля до відповідальності". Про це повідомляє Державний департамент.

Зокрема, американський й український дипломати присвятили увагу проблемі голоду у світі, спричиненого повномасштабною російською агресією, й обговорили потенційні способи експорту українського зерна на міжнародні ринки.

"Поки Росія продовжує свої нищівні атаки на Донбасі, до України їде більше озброєння, включаючи важке", - Кулеба написав у Twitter і подякував США за непохитну підтримку України.

Крім того, відзначає Держдеп, Блінкен повідомив Кулебі деталі додаткового пакету допомоги Україні у 40 мільярдів доларів, підписаного президентом Джо Байденом 21 травня, що передбачає "подальше фінансування для безпекової, економічної та гуманітарної підтримки України та сусідніх країн, що зазнали впливу війни".

Раніше стало відомо, що 6 мільярдів з цієї суми буде спрямовано на зброю для України та навчання збройних сил, більше 8 мільярдів - на поповнення військових запасів США, які зменшились через надання зброї Україні, ще 4 мільярди - на зміцнення сил США в європейському регіоні, 8 мільярдів - на підтримку економіки України.

Як повідомляв Голос Америки, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Росія шантажує світ харчами. За оцінками ООН, війна Росії в Україні може призвести до мільйонів випадків голодної смерті у найбідніших країнах, а спричинена російською агресією світова продовольча криза може затягнутись на роки.

Українська влада повідомляє, що російські військовики крадуть і вивозять зерно з окупованих територій, при цьому блокуючи українські порти. Через це, як заявив міністр аграрної політики України Микола Сольський, гостре усвідомлення продовольчої кризи у світі почнеться у середині липня.

Москва стверджує, до загрози світового голоду веде не її війна в Україні, а накладені на Росію санкції Заходу.

Українські журналісти, які працювали у Маріуполі, отримають премію Міжнародного центру журналістів

Фото Євгена Малолєтки, на якому російський танк стріляє по житловому будинку в Маріуполі. Фото зроблене 11 березня 2022 року. AP/Євген Малолєтка

Міжнародний центр журналістів (ICFJ) назвав українських журналістів, що висвітлювали російське вторгнення в Маріуполі, переможцями міжнародної журналістської премії імені Джеймса Найта (Knight International Journalism Awards).

Премію отримала команда Associated Press, яка залишилась в Маріуполі і продовжила там працювати, не зважаючи на оточення міста та постійні бомбардування російськими силами, - візуальний журналіст Мстислав Чернов, фотожурналіст-фрілансер Євген Малолєтка та відеопродюсерка-фрілансер Василіса Степаненко. У Міжнародному центрі журналістів наголошують, що знакові фотографії цієї команди стали шокуючим свідченням руйнувань, які Росія заперечувала.

Ці журналісти висвітлювали історії, про які світ міг ніколи не дізнатись
президент Міжнародного центру журналістів Шарон Мошаві

Іншими переможцями премії імені Джеймса Найта в Міжнародному центрі журналістів назвали телевізійну репортерку з Афганістану, яка висвітлювала проблематичне управління афганським урядом ресурсами для боротьби з пандемією, а також медійника, який викривав корупцію в Сальвадорі.

«Ці журналісти висвітлювали історії, про які світ міг ніколи не дізнатись, – про жахи в Маріуполі, замахи на життя російських опонентів, корупцію в Ел Салвадорі, порушення прав людини в Афганістані», - заявила президентка Міжнародного центру журналістів Шарон Мошаві. За її словами, журналісти ризикують життям, щоб «боротись із пропагандою і дезінформацією, які розповсюджують небезпечні та впливові люди».

Нагадаємо, що Севгіль Мусаєва, головна редакторка «Української правди», потрапила в список сотні найвпливовіших людей року за версією Time в категорії «Інноватори». «У найкривавішій війні в Європі у цьому столітті Україна бореться за своє майбутнє та право існувати. Севгіль Мусаєва, головна редакторка топового незалежного новинного сайту «Українська правда», переконується, що її видання висвітлює всі аспекти конфлікту», - пише колега Севгіль журналістка Емі Ферріс-Ротман. Вона зазначає, що під лідерством Мусаєвої журналісти УП висвітлюють широкий спектр тем – від російських воєнних злочинів до історій героїв-українців та списків яхт та літаків російських олігархів.

Дивіться також: Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Війна в Україні показала, що не можна обмінювати безпеку на економічну вигоду - Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, Давос, Швейцарія, 24 травня 2022. REUTERS/Arnd Wiegmann

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час Світового економічного форуму в Давосі.

За його словами, йдеться про надмірну залежність від імпорту енергоносіїв, а також про ризки, створені експортом передових технологій, зокрема, штучного інтелекту. "Йдеться про Росію. Але й про Китай. Ще один авторитарний режим, який не поділяє наших цінностей. І це підриває міжнародний порядок, оснований на правилах".

"Масштабні санкції [проти Росії - ГА] нагадують нам про один із важливих уроків цього конфлікту: ми не повинні обмінювати довгострокові безпекові потреби на короткострокові економічні інтереси", - наголосив очільник Альянсу.

Столтенберг сказав, що міжнародна торгівля допомагає економікам країн, але додав: "Ми повинні визнати, що наш економічний вибір має наслідки для нашої безпеки. Свобода важливіша за вільну торгівлю. Захист наших цінностей важливіший за прибуток".

Тим часом, як пише Current Time, міністри закордонних справ країн Євросоюзу поки що не можуть домовитися про ембарго на російську нафту. Якщо це не вдасться зробити, Росія може заробити на експорті нафти і газу понад 320 мільярдів доларів у 2022 році – незважаючи на війну в Україні та західні санкції - це майже на третину більше, ніж торік.

Свою війну в Україні Росія називає "спецоперацією" й стверджує, що накладені на Кремль санкції стали "джерелом проблеми", що веде до загрози світового голоду, пише Reuters.

Раніше Голос Америки повідомляв, що президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Росія шантажує світ харчами.

У статті використано матеріали Reuters, Current Time.

Дивіться також: Як і коли Україна зможе очистити свою землю від мін. Відео

Як і коли Україна зможе очистити свою землю від мін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG