Актуально
- Голос Америки
Китай намагається і виглядати миротворцем, і підтримувати Росію та просувати її пропаганду - Держсекретар США

У США сподіваються, що Китай використає свої важелі впливу на Росію як молодшого партнера для її спрямування до справедливого і міцного миру. Про це держсекретар США Ентоні Блінкен сказав у ексклюзивному інтерв’ю журналістці Euronews Ефі Куцокоста.
Крім того, Блінкен прокоментував поведінку Пекіна: “Я вважаю, що Китай намагається одночасно займати дві сторони. Він хоче, щоб його сприймали як того, хто намагається просувати мир, і водночас він продовжує підтримувати Росію різними способами – риторично доводячи свої аргументи в міжнародних інституціях, просуваючи російську пропаганду. І, як ми говорили кілька тижнів тому, навіть розглядаючи можливість надання Росії летальної допомоги”.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
Блінкен наголосив, що Китай має відносини з Росією, які дають йому певні важелі впливу. “Я не хочу це перебільшувати, але вони мають певні важелі впливу. Росія все більше залежить від Китаю. Це молодший партнер у цих відносинах. Тож ми сподіваємося, що Китай буде використовувати той голос, який він має щодо Росії, та важелі впливу, щоб вона рухалася до справедливого і міцного миру”, – сказав Блінкен у коментарі для Euronews.
Китай має переконати Росію поважати суверенітет України та повернути територію, яку вона захопила силою із порушенням Статуту ООНЕнтоні Блінкен
Щодо пропозицій лідера Китаю Сі Цзіньпіна щодо шляхів завершення війни Росії проти України Блінкен сказав: «По-перше, деякі ідеї миру, які китайці виклали на стіл, є позитивними. Дійсно, вони відображають те, що [...] багато з нас говорили протягом тривалого часу. Але насамперед слід зосередитися на такому елементі, як суверенітет. Китай має переконати Росію поважати суверенітет України та повернути територію, яку вона захопила силою із порушенням Статуту ООН, з порушенням суверенітету України”.
Блінкен також розповів, що наразі США працюють над зменшенням ризиків у сфері економічної співпраці зокрема торгівлі з Пекіном, особливо що стосується технологій.
«Так, ми конкуруємо. У конкуренції немає нічого поганого, якщо вона чесна. Але ми хочемо переконатися, що ця конкуренція не переростає в конфлікт. Ніхто не шукає конфлікту, навпаки. Ми хочемо переконатися, що ми цього уникнемо”, - сказав держсекретар, відповідаючи на запитання про ескалацію напруженості довкола Тайваню.
Якби сталася якась криза [між Китаєм і Тайванем - ред.], це мало б жахливий руйнівний вплив на світову економіку.Ентоні Блінкен
“50% глобального торговельного трафіку щодня проходить через Тайванську протоку, 70% напівпровідників, які нам потрібні для наших смартфонів, посудомийних машин, автомобілів, виготовляються у Тайвані. Якби сталася якась криза в результаті чогось, що зробив Китай, це мало б жахливий руйнівний вплив на світову економіку, тому країни в усьому світі сподіваються, що всі будуть поводитися та діяти відповідально”, - додав Блінкен.
Як повідомляв Голос Америки, директор ФБР Крістофер Рей вважає, що поведінка Китаю свідчить про можливі плани захопити Тайвань.
А президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила під час візиту до Пекіна, що китайський лідер Сі Цзіньпін готовий до переговорів із президентом України Володимиром Зеленським, за "правильних умов і часу".
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум