Актуально
- Голос Америки
Сі готовий говорити із Зеленським "за правильних умов і часу" – фон дер Ляєн під час візиту в Пекін

Лідер Китаю Сі Цзіньпін готовий до переговорів із президентом України Володимиром Зеленським, за "правильних умов і часу". Про це президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила під час візиту до Пекіна, куди також для зустрічі із китайською владою прибув президент Франції Еммануель Макрон.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
"Я закликала президента Сі звернутись до президента України Володимира Зеленського. Я знаю про це зі своїх телефонних розмов і також президент Зеленський просив про це публічно, тож було цікаво почути, що президент Сі повторив свою готовність говорити [з ним], коли будуть правильні умови й час. Думаю, це позитивний елемент", - сказала фон дер Ляєн.
Сам китайський лідер не згадував про можливу розмову із Зеленським у власних коментарях після зустрічей, натомість він закликав Україну та Росію знайти політичне вирішення війни. Однак французьке дипломатичне джерело повідомило Reuters, що Сі "готовий" зателефонувати Зеленському.
Роль Китаю у мирному процесі
Напередодні Макрон заявив, що Китай може відіграти значну роль у питанні завершення російської війни в Україні. "Китай, який має тісні відносини з Росією, підтверджені цими днями, може відіграти значну роль", - сказав він і закликав до "спільної відповідальності щодо миру та стабільності" в Україні та Європі.
"Російська агресія в Україні завдала удару по (міжнародній) стабільності", - сказав Макрон Сі. - Я знаю, що можу розраховувати на вас, щоб привести Росію до тями і всіх повернути за стіл переговорів".
Репутація Пекіна як дипломатичного гравця зміцнилася в березні, коли він домігся угоди між Іраном і Саудівською Аравією щодо відновлення відносин після років ворожнечі, яка підживлювала небезпеку в Перській затоці, пише Reuters.
Однак пропозиції Китаю щодо мирного врегулювання в Україні, висунуті у річницю російської агресії, викликали суперечливі реакції серед політиків та експертів. Пекін намагається представити себе нейтральним посередником, але на Заході дії китайського уряду сприймають як підтримку Москви. Попри це, французьке джерело повідомило Reuters, що Китай був готовий працювати разом з Францією над досягненням переговорного припинення бойових дій.
Макрон також попросив Сі тиснути на Росію, щоб вона дотримувалася міжнародних правил нерозповсюдження ядерної зброї після заяв президента Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі. Сі сказав, що всі країни повинні поважати зобов'язання щодо невикористання ядерної зброї та "не можна вести ядерну війну", не згадуючи Росію.
Питання постачання китайської зброї Росії
Нині фон дер Ляєн також підкреслила, що у розмові із китайською владою "порушила питання постачань зброї" Росії. "Я хочу дуже чітко заявити про це: озброєння агресора є чітким порушенням міжнародного права. Це - агресор, і йому ніколи не можна постачати зброю. І це суттєво зашкодить відносинам між ЄС і Китаєм".
Раніше Голос Америки повідомляв, що президент США Джо Байден заперечив повідомлення про те, що Китай, буцімто, надає значні постачання зброї Росії. "Вони цього поки не зробили. Це не означає, що вони не зроблять цього, але поки вони цього не зробили", - сказав Байден і також назвав, ймовірно "перебільшеними" деякі повідомлення про зближення Росії та Китаю, однак зауважив, що він не ставиться легковажно, ані до Китаю, ані до Росії.
При цьому французьке дипломатичне джерело повідомило Reuters, що Макрон закликав Сі не надавати зброю Росії, і що Сі відповів, що це не його війна.
Візит лідерів ЄС до Китаю відбувся після багатьох років погіршення відносин через небажання Китаю засудити Росію за її вторгнення в Україну, а також звинувачення КНР в порушенні прав уйгурів й економічні питання. Наступного тижня до Пекіна вирушить глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Позиція США
Нині під час брифінгу заступник речник Держдепу Ведант Пател підкреслив, що президенти Байден і Макрон мали розмову напередодні візиту французького лідера до Пекіна і "підтвердили, що обидві країни, США і Франція, непохитно підтримують Україну". Він сказав, що "США і Франція поділяють занепокоєння, які становить КНР для світу, заснованого на міжнародному праві, включаючи тривалу підтримку Пекіна російської війни проти України".
Раніше в інтерв'ю Голосу Америки Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій, сказав, що Білий дім відхиляє пропозицію Пекіна щодо припинення вогню в Україні, озвучену напередодні зустрічі президента Китаю Сі Цзіньпіна з російським лідером Путіним у Москві наступного тижня, адже така пропозиція закріпить територіальні здобутки Росії в Україні.
Однак адміністрація президента США "повністю підтримує" переговори Сі з президентом України Володимиром Зеленським, щоб Китай міг ознайомитись з позицією Києва. "З погляду Сполучених Штатів - нічого про Україну без України – жодні переговори, жодні дискусії щодо врегулювання не можуть і не повинні відбуватися без того, щоб Україна була в центрі, повного розуміння та поваги до позиції президента Зеленського", - додав Кірбі.
У статті використано матеріали Reuters
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум