Спеціальні потреби

Актуально

Росія проти "колективного заходу", - підсумки засідання Ради Безпеки під головуванням Лаврова

Росія, яка головує у Раді Безпеки ООН, скликала дебати на тему «Ефективна багатостороння дипломатів через захист принципів Статуту ООН»

У штаб-квартирі ООН відбулося засідання Ради Безпеки під головуванням міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, проти якого низка країн ввела персональні санкції.

Його присутність у кріслі головуючого – це прямий наслідок головування Росії у Раді Безпеки, яке розпочалося 1 квітня. Ще на початку місяця постійний представник Росії при ООН Василь Небензя повідомив, що 24-25 квітня Лавров буде присутній на відкритих дебатах міністерського рівня. Цей формат і дозволив йому головувати на засіданні. 25 квітня відбудуться ще одні дебати, присвячені ситуації на Близькому Сході.

У понеділок росіяни скликали дебати на тему «Ефективна багатостороння робота дипломатів через захист принципів Статуту ООН». Ще до початку засідання низка послів назвали таку поведінку Росії «цинічною».

Головний російський дипломат Сергій Лавров першим серед країн-членів Ради Безпеки узяв слово
Головний російський дипломат Сергій Лавров першим серед країн-членів Ради Безпеки узяв слово

Під час свого виступу Лавров обвинуватив, як він назвав, «колективний захід» у тому, що, ініціюючи саміти та форуми, він, у першу чергу, підриває вплив ООН. Лавров також зазначив, що «західна меншість» диктує свої правила решті світу, і вона має розпочати поважати інших. Також звучало визначення західних країн як «золотий мільярд», який підриває «багатосторонню дипломатію», а Росія та Китай намагаються цьому протистояти.

Наприкінці виступу він згадав і про ситуацію з російськими журналістами. «Ваших колег із російських засобів масової інформації сюди не пустили. Посольство США в Москві знущально повідомило про готовність видати їм паспорти з візами у той момент, коли наш літак злетів», - розповів Лавров. Ще у неділю російський МЗС повідомив, що візи російським журналістам взагалі не видали.

Посолка США при ООН Лінда Томас-Грінфілд, виступаючи на засіданні, заявила, що Росія порушує універсальні права людини та фундаментальні свободи – як за межами, так і всередині власних кордонів. Як приклад, навела затримання двох громадян США Пола Вілана та Евана Гершковича. «Еван – журналіст. Він просто виконував свою роботу. Використання людей як пішаків – стратегія слабкості. Це не дії відповідальної країни. І поки Росія грає в політичні ігри, страждають реальні люди», - додала вона.

У штаб-квартирі ООН була присутня сестра Пола Вілана Елізабет, вона разом з Томас-Грінфілд вийшла з заявою до журналістів. І вже виступаючи на засіданні, американська посолка сказала, що вона хоче, аби Лавров подивився в очі сестрі Вілана, яка вже чотири роки чекає на брата, та щоб побачив її страждання. Дипломатка США закликала негайно звільнити обох американців.

Американська дипломатка Лінда Томас-Грінфілд закликала Лаврова звільнити двох американців, які затримала Росія
Американська дипломатка Лінда Томас-Грінфілд закликала Лаврова звільнити двох американців, які затримала Росія

Згадала Томас-Грінфілд і про дії Росії в Україні. «Поки ми тут сидимо, ця агресія триває. Поки ми тут сидимо, російські війська продовжують вбивати та травмувати мирних жителів. Поки ми тут сидимо, російські сили руйнують критичну інфраструктуру України. Сидячи тут, ми готуємось до наступної Бучі, наступного Маріуполя, наступного Херсона. Наступного військового злочину. Наступного немислимого злодіяння», - попередила вона.

За її словами, сто сорок одна держава-член ООН абсолютно чітко заявила, що метою повномасштабного вторгнення Росії не була «самооборона». «Росія просто хоче силою перекроїти міжнародні кордони, порушуючи цей самий Статут ООН. І це суперечить всьому, що стоїть за цією установою. «Це стосується не тільки України чи Європи. Це стосується всіх нас», - переконана вона.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, який також взяв участь у засіданні, засудив вторгнення Росії в Україну, яке спричинило міжнародну кризу. «Багатостороння система зазнає найбільшого навантаження за весь час із моменту створення ООН. Напруженість між провідними державами сягнула історичного максимуму. Отже, є ризики виникнення конфлікту внаслідок неправильних дій або прорахунків. Вторгнення Росії в Україну, з порушенням Статуту ООН і міжнародного права, завдає величезних страждань і руйнувань країні та її народу і посилює глобальні економічні потрясіння, спричинені пандемією COVID-19», – заявив він.

Посолка Великої Британії Барбара Вудворд заявила, що Росія серйозно підірвала свою репутацію в міжнародній спільноті. «Для росіян світ стає меншим. Багато десятків тисяч російських чоловіків і жінок були вбиті. Сотні тисяч були мобілізовані проти їхньої волі, мільйони тікають з країни, рятуючись від призову. Незалежних журналістів заарештовували, свободу слова пригнічували. Економіка Росії скорочується, її армія в безладі, покладається на «Вагнера» — непідзвітну групу найманців, існування якої було заперечено рік тому, але яка тепер пропонує вашому міністерству поради щодо вашого головування в Раді безпеки», - зазначила вона.

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG