Спеціальні потреби

Лукашенко звинуватив Росію і сказав, що він українець


Мінськ – Президент Білорусі Олександр Лукашенко у п’ятницю на прес-конференції для журналістів регіональних ЗМІ з Росії багато говорив про Україну. Зокрема, він закликав зупинити війну на Донбасі і звинувачував Росію у порушенні міжнародних угод під час анексії Криму та підтримці так званих «ДНР» і «ЛНР». Білоруський президент також зізнався, що він має українське коріння.

Майже всю першу годину прес-конференції для російських журналістів, яка тривала 5 з половиною годин, Олександр Лукашенко присвятив подіям в Україні, а потім ще багато разів повертався до них. Він, серед іншого, говорив про посередницькі дії Білорусі у конфлікті на Донбасі, зокрема зауважив, що від початку був готовий навіть направити туди білоруський військовий контингент для розведення учасників конфлікту, але начебто на Заході від його пропозиції відмовилися.

[Олександр Лукашенко] Олександр Лукашенко

Російські журналісти, які сприймають Лукашенка як вірного союзника Росії, запитували в нього, чому Білорусь та Росія «не діють спільним фронтом» щодо ситуації в Україні, вони явно не сподівались почути відповіді з критикою дій Росії.

Якщо б не Росія, то дні «ДНР» і «ЛНР» були б давно злічені
Олександр Лукашенко

«Давайте не будемо темнити один перед одним: якщо б не Росія, то дні «ДНР» і «ЛНР» були б давно злічені», – зазначив Олександр Лукашенко

Білоруський президент назвав події на Донбасі «різаниною» і наголосив, що конфлікт в Україні може бути вирішений тільки шляхом переговорів, бо переможців у цій війні не буде. Лукашенко відмовився відповідати на запитання, чи визнає він Крим російським, проте прочитав лекцію про Будапештський меморандум 1994 року, який він особисто підписував від імені Білорусі, і нагадав його головну суть.

«Тому неприпустимо, якщо якась держава порушує територіальну цілісність, яку було гарантовано, і забирає частину території в тієї чи іншої держави», – наголосив президент Білорусі.

Лукашенко хоче смоленських та брянських земель

При цьому Олександр Лукашенко заявив, що не боїться територіальних зазіхань Росії на білоруські землі, навіть пожартував, що добре було б передати Білорусі Калінінградську область чи західні регіони Росії, і ці слова він адресував Путіну.

«Я кажу: Володимире Володимировичу, ви не переживайте, у нас немає напруження у цій царині. Це ви, кажу, маєте напружуватися, тому що частина псковських, смоленських та брянських земель колись належала Білорусі. Тому доведеться поділитися», – зазначив Лукашенко.

Він обіцяв прийняти всіх біженців із України, яких у Білорусі вже нараховується, за його даними, близько 30 тисяч. При цьому Лукашенко зізнався про своє українське походження.

У нас важко розрізати людину та подивитися, росіянин це чи білорус. Я більше українець, напевно
Олександр Лукашенко

«У нас важко розрізати людину і подивитися, росіянин це чи білорус. Ми цього й не робимо, тому що в Білорусі змішане все: російська кров, польська, українська, єврейська, навіть татар у нас 30 тисяч живе. Білорус – це така гримуча суміш, конгломерат. Чому ж і розумні люди – бо просякли усім цим. Але це я не про себе, я про білорусів. Я більше українець, напевно», – сказав президент Білорусі.

Якщо б залишилася ядерна зброя, нами ніхто б так не понукав, як тепер – Лукашенко

Коли в Олександра Лукашенка спитали, про що він, як президент, найбільше жалкує, відповідь була відверта.

Шкодую дуже про те, що я вивів ядерну зброю з Білорусі
Олександр Лукашенко

«Я шкодую дуже про те, що я вивів ядерну зброю з Білорусі. Ми це зробили абсолютно безоплатно. Так, я мав виконувати домовленості, ухвалені ще до мене. Але гадаю, що у тому безладі, який тоді був, ніхто на мене надто не натиснув би. Кучма ж сказав, що ми обслуговувати її не зможемо. Сьогодні, з висоти прожитого, вважаю, що все ми б обслужили, все було б нормально, але нами ніхто б так не понукав, як тепер», – зауважив Лукашенко.

Це захисна реакція на ідеологію, яка зараз панує в Росії – експерт

Білоруські політологи помічають зміцнення незалежницької риторики з уст Лукашенка і пояснюють це реакцією на агресію Росії проти України.

«Коли Лукашенко говорить про територіальні зміни, це, скоріше, захисна реакція на ту ідеологію, яка зараз панує в Росії. На зразок тієї, що сьогоднішні незалежні республіки – це результат радянської політики, штучні утворення, які історично ніколи не існували», – говорить політолог із Мінська Павел Усов.

На думку спостерігачів, ця прес-конференція президента Білорусі була однією з найбільш антиросійських за його 20 років при владі. Олександр Лукашенко – крім критики дій Росії в Криму та на Донбасі – скаржився, що Росія не хоче постачати в Білорусь зброю, а також, що у Москві роблять кроки, які призводять до фінансових збитків у Мінську.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG