Спеціальні потреби

Актуально

Міненергетики США: Обговорюємо з Україною децентралізацію енергетичної інфраструктури

Харківська ТЕЦ-5 після ураження російським ракетним ударом 11 вересня 2022 р. Фото: REUTERS/Gleb Garanish

Міністерство енергетики США обговорює з Києвом створення в Україні нової децентралізованої енергетичної інфраструктури, яка, зокрема передбачатиме частковий перехід на чисту енергетику.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Про це у вівторок 28 лютого, на брифінгу в прес-службі Державного департаменту США для іноземних журналістів заявив заступник міністра енергетики США Дейвид Турк. За його словами, Україна могла б скористатись нинішньою кризою для реформування своєї енергетичної інфраструктури.

“Ми також хочемо підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, включно з її енергетичними системами та постачання електроенергії. Є способи зробити електропостачання децентралізованим, включно з використанням відновлюваних ресурсів, які мають певну енергетичну безпеку, а також мають переваги щодо стійкості. У нас були дійсно конструктивні розмови з українськими колегами щодо довготривалих планів, а також про їхні власні прагнення перейти на чисту енергію в їхній країні, використовуючи ресурси, які вони мають”, - сказав американський урядовець.

Російські обстріли енергетичної інфраструктури в Україні та глобальні наслідки цього Турк назвав однією з найбільших енергетичних криз у світі за минулий рік.

“Це невиправдане та жорстоке вторгнення Росії в Україну не лише дуже прямо вплинуло на енергетику з точки зору бомбардування електричної інфраструктури в Україні, але й мало величезний вплив на енергетику, енергетичну безпеку, доступність енергії не лише у Європі”, - зазначив Дейвид Турк. Він наголосив, що ця енергетична криза призвела до підвищення цін в усьому світі. “Ми відчули це в США, це відчули й інші країни”.

Міністерство енергетики США у співпраці з зовнішніми партнерами вже надіслало в Україну три великі партії енергетичного обладнання, зауважив заступник міністра . “Ми якраз надсилаємо третю партію електрообладнання, щоб допомогти українцям побудувати, відновити свою електричну інфраструктуру”.

Ситуацію на атомних електростанціях в Україні Турк назвав дуже небезпечною, а дії росіян навколо Запорізької АЕС - “безвідповідальною поведінкою Росії”.

“Ми співпрацюємо з нашими колегами з МАГАТЕ, зокрема з генеральним секретарем Гроссі та іншими. Він намагався зіграти конструктивну роль, запропонувати деякі правила, щоб була якась певність, щоб переконатися, що навіть у зоні бойових дій не станеться ненавмисного пошкодження електростанції”.

Втім, за його словами, конструктиву з росіянами поки не вдається досягти. “Ми ще не там. Ситуація небезпечна. Ми намагаємося співпрацювати з МАГАТЕ та іншими, і, звичайно, українським урядом, щоб спробувати вирішити деякі з цих проблем у майбутньому”.

Коментуючи енергетичну ситуацію в Європі, Дейвид Турк запевнив, що в наступну зиму країни Заходу не використовуватимуть російський газ. І визнав, що підготовка, зокрема, Європи до зими буде складною.

“У нас російський газ не буде надходити, щоб наповнити сховища, як це було минулої зими. Нам потрібно буде зробити все можливе, щоб ці енергоресурси надходили, створюючи енергорезерв. … Це буде справжній виклик, і нам потрібно буде над цим працювати”, - наголосив урядовець.

Він зауважив, що від російського газу “не лише Європа залежить, але й такі країни, як Японія, Південна Корея та інші. І ми хочемо переконатися, що ці країни також матимуть стабільні та доступні постачання енергії”.

На питання, чи Китай має вигоду від війни в Україні, заступник міністра енергетики США відповів: “ні”

“Якби я аналізував ситуацію як експерт з енергетики, то ні. Китай є великим імпортером енергетики. І ціни, які Китаю доводиться платити за нафту, газ та інші імпортовані енергоресурси, зросли, як і в інших країнах світу. То ж вторгнення Росії в Україну та цей ціновий тиск, що підвищує ціни, гальмують китайську економіку; це також гальмує економіку США; це гальмує японську економіку; це гальмує економіки в усьому світі. І ми всі повинні чітко розуміти, хто спричинив таке гальмування для всіх наших економік - це було рішення Путіна вторгнутися в Україну”, - заявив заступник міністра енергетики США.

Крім того, війна в Україні спричинила інфляцію у багатьох країнах світу, додав Турк: “Значна частина інфляції, від якої страждають усі наші країни, спричинена вторгненням Путіна в Росію – вторгненням в Україну та спричиненням нестабільності, зокрема, на світових ринках нафти”.

Напередодні в інтерв'ю Українському відділу Голосу Америки, міністерка енергетики США Ґренголм заявила, що Україна після війни має шанси стати лідером із виробництва чистої енергії: "Україна перебуває у чудовому становищі, завдяки своїм ресурсам, щоб коли війна закінчиться, бути виробником чистої енергії для власного використання, а також для експорту, особливо тепер, коли вона під’єднана до європейської енергомережі. І можна побачити майбутнє для України як лідера у виробництві чистої енергії".

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG