Спеціальні потреби

Актуально

Москва перекидає флотилію до Азовського моря, створюючи можливості для швидкого наступу – Пол Ґобл

Російський корабель у Каспійському морі

Протягом останніх двох тижнів травня Москва без розголосу перекинула п’ять військово-морських суден з Каспійської флотилії до Азовського моря. Російські посадовці виправдовують такі дії необхідністю захиститись від нападу України на окупований Крим.

Однак, і збільшення протистояння з Києвом через морські перевезення через Керченську протоку і те, які російські кораблі було переміщено, вказує, що цей крок було спрямовано на те, щоб надати Москві додаткових можливостей для нападу. Про це пише аналітик Пол Ґобл у статті для The Jamestown Foundation.

Щонайменше, Київ має вжити додаткових дій, щоб захиститись від зростання військової присутності Росії в Азовському морі.

Москва може використати цю додаткову військову присутність для спроб захопити більше території України, включаючи забезпечення наземного переходу до Криму, наголошує аналітик.

Два роки тому, ДНР зверталась до Росії про пересилку кораблів до Азовського моря для того, щоб захопити більше українського узбережжя. Однак, на той час, це не було зроблено. З іншого боку, оборонні потреби Росії в регіоні більш ніж достатньою мірою забезпечують місцеві сили ФСБ та російської Національної гвардії, відзначає Ґобл.

Українські військові, як-от адмірал Ігор Воронченко, давно попереджали про цю можливість і закликали до побудови берегової охорони України. Однак, кораблі, які мали б стати невід’ємною частиною такої оборони – все ще в Одесі
Пол Ґобл

Деякі московські та київські аналітики вважають, що це просто відповідь на напруження в стосунках з Україною через затримання російського риболовецького судна «Норд», а також через те, що українські спеціальні служби можуть підірвати Керченський міст. Однак, кораблі, введені до Азовського моря не практичні для виконання жодного з цих завдань. Вони, однак, добре підходять, щоб розпочати напад на узбережжя, або підтримати атаку по суші.

Підрозділи ФСБ мають власні кораблі і, на відміну від п’яти кораблів ВМС, які Москва привела у море, невеликі судна ФСБ і системи електронного відстежування краще пристосовані до захисту інфраструктури мосту. Нові кораблі ВМС Росії можуть захистити міст у випадку повномасштабного нападу ВМС України, однак, цей сценарій, наразі, не є дуже вірогідним.

Чому Москва тепер вживає цих кроків? Москва показує силу, щоб залякати Україну і показати, що станеться, якщо Київ просунеться на окуповану Росією територію (UNIAN, April 16; UAWire, May 11). Українські військові, як-от адмірал Ігор Воронченко, давно попереджали про цю можливість і закликали до побудови берегової охорони України. Однак, кораблі, які мали б стати невід’ємною частиною такої оборони – все ще в Одесі, хоч деякі кораблі можна було б швидко перекинути до Азовського моря залізницею, або автошляхами, якщо б в українських військових був такий транспорт.

Росія може готуватись до широкомасштабного нападу, щоб здобути наземне сполучення між контрольованою Росією територією і окупованим Росією Кримом
Пол Гобл

Якщо це - більш «невинне» пояснення дій Москви в Азовському морі, то більш загрозливим є таке: Росія може готуватись до широкомасштабного нападу, щоб здобути наземне сполучення між контрольованою Росією територією і окупованим Кримом. І, можливо, вона хоче домогтись цього дуже швидко.

Все ж, Путін вторгся до України і анексував Крим в районі дат Сочинської олімпіади 2014 року. Цілком можливо – і навіть деякі російські аналітики про це кажуть (Sobesednik.ru, May 30) – він може розпочати новий напад на України після Кубку світу цього місяця. Якщо так, то російський флот в Азовському морі стане ключовим елементом.

Дивіться також: Терпець Трампа щодо розслідування «російського сліду» уривається

Терпець Трампа щодо розслідування «російського сліду» уривається. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Всі новини дня

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо відвідує Стіну пам’яті, щоб вшанувати пам’ять загиблих українських воїнів, Київ, Україна, субота, 10 червня 2023 року. (Валентин Огіренко/AP)

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.

Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.

Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.

«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.

У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.

Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.

«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.

Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.

Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.

У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).

У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.

На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.

ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Евакуація місцевих жителів із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці під час нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Олександр Клименко

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.

У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.

Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.

Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео

“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Більше

XS
SM
MD
LG