Актуально
Ціни на газ, податки, САП, "Північний потік-2" - найважливіше в Меморандумі МВФ та України

Майже 700 млн дол надійшли Україні від МВФ цього тижня, після того, як МВФ затвердив перший перегляд програми, узгодженої минулого року.
У Фонді відзначили кращу ніж очікувалось макроекономічну ситуацію в Україні 2020 році, однак наголосили на зростанні економічної невизначеності, що "підкреслює важливість програми для макроекономічної стабільності".
Так, Фонд погіршив прогноз економічного зростання України до 3,2% в 2021 році, з жовтневого прогнозу в 3,5%. Також прогнозується подальше погіршення стану поточного рахунку, зокрема через зменшення надходжень від транзиту газу після введення "Північного потоку-2". У фонді прогнозують, що Україна отримуватиме 1,2 млрд дол на рік від транзиту газу, після введення в дію газпромівського проекту, що менше ніж середні щорічні газотранзитні надходження обсягом 2,5 млрд дол, які України отримували в минулі 5 років.
Що ж саме пообіцяв уряд, щоб отримати таку необхідну допомогу МВФ?
Подолання корупції.
Послаблення статусу антикорупційних установ стало одним із факторів затримки перегляду програми Фонду. Затверджений Меморандум передбачає амбітні кроки із подолання корупції, однак в Україні вже говорять, що деякі наміри можуть так і залишитись на папері.
Серед структурних маяків, які згідно з програмою мають бути виконані до березня 2022 року - вдосконалення процедури відбору посадових осіб Спеціальної антикорупційної прокуратури із залученням незалежних експертів з міжнародним досвідом та посилення повноважень спецпрокуратури.
У листі про наміри української сторони засвідчуєтсья зобов'язання завершити процес відбору і призначити керівника САП до кінця листопада. Вже зараз, виконання цієї мети може опинитись під загрозою. Те, що засідання конкурсної комісії САП не відбулось в четвер, загрожує зірвати строки виконання цього зобов'язання, вважає Віталй Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.
Серед інших планів, - до кінця грудня 2021 року розпочати роботу Бюро економічної безпеки, що має перебрати у Нацполіції, СБУ та Податкової поліції розслідування економічних злочинів.
До кінця березня 2022 року НАБУ має отримати доступ до компетентних, незалежних та швидких судових експертиз у кримінальних провадженнях щодо корупційних справ під юрисдикцією НАБУ.
Завдяки програмі МВФ, українці можуть дізнатись більше про справи колишніх власників банків а також те, куди пішли гроші від COVID-19.
В рамках Меморандуму, уряд зобов'язався опублікувати відповідні звіти до кінця року.
До завершення 2021 року Генпрокуратура має опублікувати піврічний звіт про результати кримінальних проваджень проти колишніх власників банків, керівників та інших пов’язаних осіб по кожному із банків, виведених з ринку з початку 2014 року, з узагальненими даними щодо кількості осіб, які потрапили під слідство, під суд або отримали вирок, так само як і щодо сум стягнених штрафів та збитків, йдеться в перегляді програми.
До кінця року також буде опубліковану аудит бюджетних програм з подолання COVID-19 за 2020 рік. Раніше аудит Держаудитслужбою того, куди було витрачено 44,5 млрд дол з 66,5 млрд виявив порушення і 212 справ було передано до правоохоронних органів, йдеться в документах МВФ.
Ціни на тепло мають вруховувати ринкові ціни на газ
Після завершення опалювального сезону, уряд має скасувати обмеження цін на газ і, натомість, передбачити прозоре субсидіювання з бюджету для захисту незахищених верств населення, зміцнення фінансового стану підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) та надання тимчасової та виняткової підтримки ліквідності державному підприємству НАК "Нафтогаз", йдеться у листі українського керівництва до МВФ.
Також до кінця березня 2022 року уряд має зробити кроки для підвищення конкуренції на ринку, зокрема зі створення спільної бази даних на ринку газу.
Бюджет та податки
МВФ традиційного приділяє значну увагу бюджетній стійкості. Дефіцит бюджету має обмежуватись 3,5% ВВП. Щоб збільшити фіскальні можливості, український уряд планує підвищити ставки податків та розширити базу оподаткування, що дозволить залучити додаткові 28 млрд грн до бюджету. Також вживатимуться заходи для подолання уникнення від оподаткування, йдеться в перегляді МВФ.
Що зменшити ризик квазі-бюджетних дефіцитів, програма встановлює чіткі кроки із зміцнення корпоративного управління на держпідприємствах, включаючи "Нафтогаз", "Енергоатом". державні банки.
Вже цього місяця уряд має посилити критерії для наглядових рад держбанку, до кінця травня 2022 року - створити наглядову Раду "Енергоатому", більшість членів якої будуть незалежними та обраними за прозорою та надійною процедурою, тощо.
Дивіться також: 700 млн доларів нового траншу МВФ надійшли до України – куди підуть ці гроші? Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Українські тенісистки відмовляються тиснути руки російським суперницям

Українська тенісистка Еліна Світоліна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Анні Блінковій після перемоги у п’ятницю в Парижі.
За інформацією Reuters, Світоліна пояснила, що зробила це з поваги до чоловіків і жінок, які захищають Україну від вторгнення Росії.
“Що б подумали українські солдати, якби я потиснула руку росіянам?” – цитує Світоліну інформаційна агенція.
Російська спортсменка, як і білоруські тенісистки, допущені до змагань лише в нейтральному статусі - через повномасштабне вторгнення РФ до України.
Напередодні ще одна українська тенісистка, Марта Костюк, вирішила не обмінюватися традиційними післяматчевими вітаннями із суперницями з Росії чи Білорусі та уникала рукостискань.
Як пише агенція Associated Press, Костюк сказала, що перед матчем проти Аріни Соболенко з Білорусі вона не могла спати, переглядаючи онлайн тривожні новини з Києва, де тієї ночі від російських бомбардувань загинула щонайменше одна людина.
«Я намагаюся відкинути свої емоції щоразу, коли виходжу на корт”, - цитує АР спортсменку. Водночас її суперниця з Білорусі поділилася з журналістами, що їй важко виступати проти українок.
“Ви граєте проти українки і ніколи не знаєте, що трапиться. Ніколи не знаєш, як люди — підтримають чи ні?” - сказала Аріна Соболенко агентству.
Соболенко також днями потрапила на сторінки міжнародних ЗМІ через відмову від прес-конференції у зв'язку з питаннями журналістки з України.
“У мене немає коментарів для вас”, - повторювала Соболенко, коли кореспондентка запитувала її про відкриту підтримку спортсменкою авторитарного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Соболенко підписала відповідний відкритий лист у 2020 році, коли на вулицях Мінська тривали жорстокі затримані мирних протестувальників.
Соболенко заявила, що на останній прес-конференції "не почувалася в безпеці", - пише CNN.
Своєю чергою Костюк відкинула припущення, що російським і білоруським спортсменам буде небезпечно повертатися додому у разі відкритого засудження війни.
“Я не знаю, чого бояться інші гравці. Я повертаюся в Україну, де можу померти будь-якої секунди від безпілотників, чи ракет, чи чогось іншого”, – зауважила Костюк.
Раніше Марта Костюк відмовилася потиснути руку і російській суперниці Анатастасії Потаповій на змаганнях Miami Open. Таких випадків у спорті було чимало з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Українець Іван Чупринко відмовився потиснути руку іранцю під час нагородження на чемпіонаті світу з жиму лежачи – на знак протесту проти постачання Іраном дронів для війни Росії проти України. Українська тенісистка Ангеліна Калініна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Вероніці Кудерметовій в Італії, - інформувало видання CNN.
"Український спорт - це про честь і гідність"
“Український спорт - це про честь і гідність. Про відчуття честі і гідності як найважливіших цінностей”, - сказав президент Спортивного комітету України Ілля Шевляк в ефірі телеканалу “Київ”.
Він також розповів, що Спортивний комітет України торік розпочав проект, присвячений загиблими на війні українським спортсменам – “Янголи спорту”.
Загалом через повномасштабне вторгнення Росії в Україну загинуло понад 250 спортсменів, - інформувало Міністерство молоді та спорту у березні цього року.
Як відомо, цього літа російські і білоруські тенінсти зможуть брати участь у Вімблдонському турнірі. Для участі (забороненої торік) їм поставлено низку умов.
Зокрема, як інформує видання New York Times – дотримуватися нейтралітету під час виступу на турнірі, не висловлювати підтримку повномасштабного вторгнення РФ до України за підтримки Білорусі.
"Він пообіцяв мені, що повернеться". Анна Зайцева пережила блокаду "Азовсталі" і розшукує чоловіка-Азовця. Відео
Анна разом із тримісячним сином понад 60 днів ховалася від обстрілів на “Азовсталі” під час облоги Маріуполя. 30 квітня її та ще 156 цивільних евакуювали з Маріуполя гуманітарним коридором. Чоловік дівчини Кирило Зайцев залишився захищати місто та потрапив у полон.
- Голос Америки
Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.
У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азійсько-Тихоокеанського регіону.
«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.
«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.
На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резніковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.
Натомість на захист НАТО як ключового елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».
«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.
«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.
Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.
Китай намагається зіграти роль посередника у досягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».
Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».
Фотограф з Каліфорнії допомагає волонтерам в Україні. Відео
Понад 200 тисяч доларів – чергову допомогу на таку суму зібрав та привіз до України американський фотограф з Каліфорнії. Джейсон Перрі вже чотири рази відвідував Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії.
- Голос Америки
Австралія подарувала Україні "потворні, але практичні" "бойові таксі" – Forbes

Австралія подарувала Україні “справді дивні” на вигляд вантажівки для піхоти із вантажним відсіком замість пасажирського, котрий утім може перевозити людей – інформує видання Forbes.
“Країни, прагнучи підтримати українські військові зусилля, схильні віддавати будь-яку запасну військову техніку, яку вони мають, і вірять, що українці знайдуть їй застосування”, - пише Forbes про австралійське надходження. Йдеться про вантажні машини ALV на базі бронетранспортерів М-113.
Вони можуть бути найдивнішими в українському арсеналі, який налічує тисячі машин усіх марок і моделей із багатьох інших країн, пише видання.
Модернізуючи класичний М-113 американської розробки, австралійці у рамках програми початку 2000-х років просто вирізали задню частину, залишивши “відкрите ліжко” позаду зрізаного відділення для екіпажу.
“У результаті вийшов брутально простий броньований вантажний автомобіль, який настільки ж універсальний, як і потворний”, - пише Forbes.
20-тонний ALV з дизельним двигуном потужністю 350 кінських сил здатний перевозити щонайменше п'ять тонн вантажу. Або транспортувати військових. За свідченням Forbes – дає командирам взводів можливість перевозити більше солдатів на одній машині.
“БТР – це бойові таксі. Вони транспортують піхоту до краю поля бою, а потім висаджують її для бою пішки. У цій ролі дивак ALV має працювати просто чудово”, - припускає оглядач видання.
Раніше МЗС Австралії повідомляло, що шанує непохитну рішучість і силу українського народу у протистоянні агресії Росії та пишаєтся підтримкою України. Уряд Австралії повідомляв про надання Україні додаткових безпілотних авіаційних системи для розвідки на полі бою, а також про участь фахівців Сил оборони Австралії у навчальну програму для українських військових під проводом Великої Британії.
Уряд Австралії запровадив також цільові фінансові санкції щодо Росії.
Форум