Спеціальні потреби

Актуально

Ціни на газ, податки, САП, "Північний потік-2" - найважливіше в Меморандумі МВФ та України

Майже 700 млн дол надійшли Україні від МВФ цього тижня, після того, як МВФ затвердив перший перегляд програми, узгодженої минулого року.

У Фонді відзначили кращу ніж очікувалось макроекономічну ситуацію в Україні 2020 році, однак наголосили на зростанні економічної невизначеності, що "підкреслює важливість програми для макроекономічної стабільності".

Так, Фонд погіршив прогноз економічного зростання України до 3,2% в 2021 році, з жовтневого прогнозу в 3,5%. Також прогнозується подальше погіршення стану поточного рахунку, зокрема через зменшення надходжень від транзиту газу після введення "Північного потоку-2". У фонді прогнозують, що Україна отримуватиме 1,2 млрд дол на рік від транзиту газу, після введення в дію газпромівського проекту, що менше ніж середні щорічні газотранзитні надходження обсягом 2,5 млрд дол, які України отримували в минулі 5 років.

Що ж саме пообіцяв уряд, щоб отримати таку необхідну допомогу МВФ?

Подолання корупції.

Послаблення статусу антикорупційних установ стало одним із факторів затримки перегляду програми Фонду. Затверджений Меморандум передбачає амбітні кроки із подолання корупції, однак в Україні вже говорять, що деякі наміри можуть так і залишитись на папері.

Серед структурних маяків, які згідно з програмою мають бути виконані до березня 2022 року - вдосконалення процедури відбору посадових осіб Спеціальної антикорупційної прокуратури із залученням незалежних експертів з міжнародним досвідом та посилення повноважень спецпрокуратури.

У листі про наміри української сторони засвідчуєтсья зобов'язання завершити процес відбору і призначити керівника САП до кінця листопада. Вже зараз, виконання цієї мети може опинитись під загрозою. Те, що засідання конкурсної комісії САП не відбулось в четвер, загрожує зірвати строки виконання цього зобов'язання, вважає Віталй Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.

Серед інших планів, - до кінця грудня 2021 року розпочати роботу Бюро економічної безпеки, що має перебрати у Нацполіції, СБУ та Податкової поліції розслідування економічних злочинів.

До кінця березня 2022 року НАБУ має отримати доступ до компетентних, незалежних та швидких судових експертиз у кримінальних провадженнях щодо корупційних справ під юрисдикцією НАБУ.

Завдяки програмі МВФ, українці можуть дізнатись більше про справи колишніх власників банків а також те, куди пішли гроші від COVID-19.

В рамках Меморандуму, уряд зобов'язався опублікувати відповідні звіти до кінця року.

До завершення 2021 року Генпрокуратура має опублікувати піврічний звіт про результати кримінальних проваджень проти колишніх власників банків, керівників та інших пов’язаних осіб по кожному із банків, виведених з ринку з початку 2014 року, з узагальненими даними щодо кількості осіб, які потрапили під слідство, під суд або отримали вирок, так само як і щодо сум стягнених штрафів та збитків, йдеться в перегляді програми.

До кінця року також буде опубліковану аудит бюджетних програм з подолання COVID-19 за 2020 рік. Раніше аудит Держаудитслужбою того, куди було витрачено 44,5 млрд дол з 66,5 млрд виявив порушення і 212 справ було передано до правоохоронних органів, йдеться в документах МВФ.

Ціни на тепло мають вруховувати ринкові ціни на газ

Після завершення опалювального сезону, уряд має скасувати обмеження цін на газ і, натомість, передбачити прозоре субсидіювання з бюджету для захисту незахищених верств населення, зміцнення фінансового стану підприємств теплової комунальної енергетики (ТКЕ) та надання тимчасової та виняткової підтримки ліквідності державному підприємству НАК "Нафтогаз", йдеться у листі українського керівництва до МВФ.

Також до кінця березня 2022 року уряд має зробити кроки для підвищення конкуренції на ринку, зокрема зі створення спільної бази даних на ринку газу.

Бюджет та податки

МВФ традиційного приділяє значну увагу бюджетній стійкості. Дефіцит бюджету має обмежуватись 3,5% ВВП. Щоб збільшити фіскальні можливості, український уряд планує підвищити ставки податків та розширити базу оподаткування, що дозволить залучити додаткові 28 млрд грн до бюджету. Також вживатимуться заходи для подолання уникнення від оподаткування, йдеться в перегляді МВФ.

Що зменшити ризик квазі-бюджетних дефіцитів, програма встановлює чіткі кроки із зміцнення корпоративного управління на держпідприємствах, включаючи "Нафтогаз", "Енергоатом". державні банки.

Вже цього місяця уряд має посилити критерії для наглядових рад держбанку, до кінця травня 2022 року - створити наглядову Раду "Енергоатому", більшість членів якої будуть незалежними та обраними за прозорою та надійною процедурою, тощо.

Дивіться також: 700 млн доларів нового траншу МВФ надійшли до України – куди підуть ці гроші? Відео

700 млн доларів нового траншу МВФ надійшли до України – куди підуть ці гроші? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

Всі новини дня

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

У Нью-Йорку відбувається засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації на Запорізькій АЕС.

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

98% українців впевнені у перемозі у війні, понад 90% схвалюють роботу президента Зеленського. Такими є результати нового опитування українців, проведеного Міжнародним республіканським інститутом США.

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на Запорізькій атомній електростанції. Засідання скликала Росія через, як зазначається, удари по Запорізькій АЕС. Серед ключових спікерів – генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Про засідання у штаб-квартирі ООН – Ірина Соломко.

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:11 0:00

27 країн у четвер у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України у її протистоянні російській агресії.

Росія заперечує українську атаку і руйнування в Криму, супутникові знімки і експертні думки доводять протилежне

Супутниковий знімок руйнувань на військово-повітряній базі в Саках, Крим, 10 серпня 2022 року. Фото зроблене 11 серпня 2022 року. AP/Maxar Technologies

Російська влада продовжує заперечувати причетність України до вибухів у Криму. Також Росія заперечує, що під час вибухів були пошкоджені літаки і стверджує, що вибухи на базі у вівторок були випадковими. Втім супутникові знімки доводять, що вибухи в Криму були не випадковими і демонструють справжній масштаб руйнувань.

За версією, яку представник російського оборонного відомства озвучив російському державному агентству новин «РІА Новости», головною причиною вибуху на Сакському аеродромі називають «лише порушення вимог пожежної безпеки» та зауважують, що «фактів навмисного підриву боєприпасів немає».

Супутникові знімки спростовують подібні заяви. Знімки, опубліковані незалежною супутниковою компанією Planet Labs, показали три майже ідентичні кратери на російській авіабазі в Саках. База на південно-західному узбережжі Криму зазнала значних ушкоджень від пожежі, на якій чітко видно обгорілі рештки щонайменше восьми знищених бойових літаків.

Україна публічно не взяла на себе відповідальність за напад і не повідомила, як саме він був здійснений. «Відповідь дуже чітка і коротка, я думаю, що російські військові на цій базі порушили дуже просте і відоме правило: не куріть у небезпечних місцях», - заявив під час спільної прес-конференції із міністром оборони Великої Британії Беном Воллесом міністр оборони України Олексій Резніков.

«Немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а за атакою стояли українські сили або диверсанти», – заявив генерал Бен Годжес, колишній командувач збройними силами США в Європі.

Немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а за атакою стояли українські сили або диверсанти
Бен Годжес, колишній командувач збройними силами США в Європі

Головний аналітик групи S&P Global Market Intelligence у Лондоні, Велика Британія Алекс Кокчаров розповів в коментарі Polygraph.info, що вибухи в Криму були скоріш за все спричинені використанням українськими силами «або балістичних ракет малої дальності «Грім-2» вітчизняного виробництва, або неідентифікованої західної системи чи модифікованих літальних апаратів без екіпажу (БПЛА) з боєприпасами».

Видання The Washington Post процитувало українського урядовця, який заявив, що українські спеціальні сили здійснили атаку на російську авіабазу в окупованому Криму. «Ця атака відзначає драматичну ескалацію майже шестимісячної війни, демонструючи здатність українських військ завдати удару далі за лінії фронту, ніж вважалося раніше», - йдеться у матеріалі видання.

Підтверджують інформацію про згорілі автомобілі та літаки і пости в соцмережах, правдивість яких була верифікована аналітикою з відкритих джерел.

Як саме була здійснена атака, залишається загадкою. Деякі українські чиновники цитували припущення, що це могла бути диверсія. Але майже однакові ударні кратери та одночасні вибухи, схоже, вказують на залп нової далекобійної зброї, здатної ухилитися від російської оборони.

Ця база знаходиться далеко за межами радіусу дії ракет, які, за заявами західних країн, вони наразі відправляють в Україну, але в межах радіусу дії більш потужних версій, яких прагнув Київ. Україна також має власні ракети класу «земля-корабель», якими теоретично можна вражати наземні цілі.

Дивіться також: Американські експерти: Що сталося на кримській військовій базі? Відео

Американські експерти: Що сталося на кримській військовій базі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:54 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG